טיים אאוט timeout

רב אופן: אושרה תכנית להשכרת אופניים ברחבי העיר

| מאת: איתי להט

בהשראת האירופאים, העירייה אישרה תוכנית עקרונית, שלפיה יוקמו בעיר מוכת זיהום האוויר שלנו עשרים תחנות להשכרת אופניים, במחיר של 5-20 ש"ח ליום. אחרית הימים?

  • https://static2.timeout.co.il/media/2016/05/sizes/H6_wo_680_382.jpg
אופניים (צילום: shutterstock)

במדינות מתוקנות, זיהום אוויר חורג מעבר לכותרות מפחידות בעיתונאים והופך למנוע שמפעיל את המציאות. קחו את ליון, העיירה הציורית שבצרפת, כדוגמה. בקיץ האחרון, במסגרת המלחמה בזיהום המקומי, פיזרה העירייה ברחבי ליון יותר ממאה מתקנים ממוחשבים, ועליהם 1500 זוגות אופניים. כל עובר אורח יכול ליטול זוג לדווש אל מחוז חפצו; חצי שעה ראשונה בחינם, אחר כך כל שעה עולה יורו אחד. 15 אלף מתושבי העיר כבר מנויים על השירות, וכל זוג אופניים נשכר 6.5 פעמים בממוצע ביום. בלאי ותאונות עקב שחיקה נמנעים באמצעות המתקן ה"חכם" שבודק את לחץ האוויר בצמיגים, את הבלמים, את מערכת ההילוכים ואת האורות; רק אחרי שכל אלה נמצאים תקינים, אפשר לשלוף את האופניים. אם, אגב, כל הזוגות במתקן אזלו, העמדה תדע לכוון את הלקוח לקולגה הקרובה, שבה יש זוגות פנויים.

אח, אחרית הימים. ואולי לא? בשבוע שעבר אושרה בעיריית תל אביב התוכנית העקרונית שגיבשה סיעת הירוקים, שלפיה יוקמו בעיר מוכת זיהום האוויר שלנו עשרים תחנות להשכרת אופניים, במחיר של 5-20 ₪ ליום. הרעיון, איך לא, הגיע מארצות זרות וצמח כיוזמה פרטית. "תושב תל אביב שראה את המערכת פועלת בחו"ל הציע לי את הרעיון, כחברת ועדת צוות היגוי אופניים", אומרת הדס שכנאי, מזכ"ל הירוקים וחברת מועצת העיר. "כיום יש בתל אביב 50 קילומטרים של שבילי אופניים, ועד 2009 יהיו 100 קילומטרים. זה רק הגיוני לעשות צעד נוסף בכיוון ולעודד עוד רכיבה על אופניים".

קהל היעד אינו רק תושבים אלא גם מבקרים, שיוכלו להשאיר את כלי הרכב שלהם בפאתי העיר ולעלות על אופניים במחיר של נסיעה סטנדרטית במונית. ומתי כל זה יקרה? לא ברור. בחודשיים הקרובים יתגלגל המכרז לפרויקט, ולוח הזמנים יתבהר. אחד הנערכים למכרז הוא בעל הניסיון מייק קסרזון מהחנות O-Fun שבבן יהודה, שכבר שלוש שנים משכירה אופניים (30 ₪ ליום, 50 ₪ ל-24 שעות). "אני עובד בעיקר עם תיירים, בתי מלון ומקומיים שרוצים להשכיר אופניים לסיבוב בפארק", אומר קסרזון, "אבל אם יש מקום ליצור תוכנית תחבורה חלופית בתל אביב, זה בהחלט משהו שהייתי רוצה להיות שותף לו".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0