טיים אאוט timeout

שחור בעיניים: מה גרם לכתם הכהה בחוף בדרום העיר?

| מאת: נועם כהן

מים בצבע חום-שחור, אתם יודעים, כאלה שמזכירים ביוב, נשפכו בשבוע שעבר אל החוף ויצרו כתם במים. "אם זה היה קורה בקיץ, זה לא היה עובר מתחת לרדאר". העירייה: "מדובר במי גשמים, התחנה נבדקה ונמצאה תקינה"

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/02/sizes/seapollotuin_H_wo_680_382.jpg
זיהום מים בחוף המערבי (צילום: מאיר אלהרר)

 

חוף מזוהם: מים שחורים ומסריחים שטפו בימים האחרונים את רצועת החוף שבין יפו לחוף מנטה ריי, ויצרו כתם שחור על החול ובתוך המים. "ה'נחל' הזה מופיע בכל חורף מחדש", מספר מאיר אלהרר, גולש שמבקר בחוף על בסיס יום-יומי. "בכל פעם שיורדים גשמים, החוף המערבי מתמלא במים שחורים שמריחים נורא. אי אפשר להיכנס למים ככה. יש כבר איזשהי החלטה בקרב הגולשים שלא להגיע לחוף בימים הראשונים של תקופת הגשמים. אם זה היה קורה בקיץ, זה לא היה עובר מתחת לרדאר".

אז מה מקור המים האלה? "מדובר במי גשמים שלא מחלחלים לאדמה כי היא מוצפת, ולכן זורמים לנקזים העירוניים", מסביר ד"ר יובל ארבל, רכז ים וחופים בעמותת 'צלול'. "את הזרימה של מי הגשמים שמלוכלכים בבוץ וחול אי אפשר למנוע, אבל כשמוצאים ריכוזים לא מבוטלים של חיידקים צואתיים למשל, בעקבות תשתיות ביוב ישנות או חיבורים פיראטיים, זה כבר סיפור אחר".

בעמותת 'צלול' מציעים כמה פתרונות כדי לצמצם את התופעה. "בין היתר, חייבת להיות הפרדה מוחלטת בין מי הגשמים למי השופכין", אומר ד"ר ארבל. "במקומות מסויימים עדיין לא מבוצעות תקנות שניתנו לפני כמעט עשור, שתפקידן לוודא שלא ייגלשו מי ביוב לתוך הנקזים העירוניים מהם זורמים המים אל הים. בנוסף, קיימות רשתות מיוחדות להצבה בפתח הנקזים, שתפקידן ללכוד את הלכלוך".

מעיריית תל אביב הבהירו שאכן מדובר במי גשמים. לפי העירייה, התחנה המדוברת נבדקת ונמצאה תקינה. עוד הוסיפו בעירייה: "נדגיש כי איכות המים בחופים נבדקת באופן שוטף על פי הנחיות משרד הבריאות. כמו כן, חוף זה אינו מותר לרחצה על פי חוק". מה אומרים? מרחיק אתכם מהחוף?

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0