טיים אאוט timeout

חיות אורבניות: המדריך המלא לבעלי החיים התל אביביים

| מאת: נועה הרשקוביץ

הן צדות באלנבי, מלקטות ברמת אביב ומקוננות בהרצל. תל אביב היא אמנם עיר של כלבים, אבל אם תדעו מתי ואיפה לחפש, תוכלו למצוא בה שועלים, ארנבות ותנים. הנה כמה דוגמאות חיות

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/02/sizes/AnimalTelAviv_H_wo_680_382.png
עיר חייתית (צילום: shutterstock)

 

דולפין

מול חופי תל אביב חיות כמה להקות של דולפינים, שלרוב נחשפים אליהן רק משיטי יאכטות. הבנתם? לא מספיק שלאנשים האלה יש ים כסף, עכשיו גם מצ'פרים אותם בדולפינים. הדולפינים חיים במשפחות וצדים דגים. לעתים הם נתקעים ברשתות, אבל לרוב הם מלווים דייגים ונהנים מהשאריות שלהם. הם פעילים לאורך כל השנה.

דולפין (צילום: shutterstock)

דולפין (צילום: shutterstock)

צב ים חום

צב הים החום נצפה מדי פעם מול חופי תל אביב ובעיקר מול חוף יפו. הוא פעיל במשך כל עונות השנה, וניתן לחזות בו בנמל יפו. רצוי להגיע בשעות הבוקר המוקדמות, כשהמקום שקט (וגם להרוויח את התור באבו חסן). הידעתם? צבות ים יודעות לשמור על זרע של צבים וכך להיכנס למצב של היריון מושהה כדי לתזמן את הטלת הביצים לקיץ (!).

צב ים חום (צילום: shutterstock)

צב ים חום (צילום: shutterstock)

שועל מצוי

אם תגיעו לרכס הכורכר שסמוך לחוף תל ברוך תוכלו לחזות בשועלים. הם מאוד אוהבים לחפור מחילות וניזונים מציד של חוגלות וציפורי שיר. מי שגר באזור, נניח באזורי חן או בגוש הגדול, רצוי שישמור על פח הזבל שלו סגור, אחרת ימצא שם שועלים שובבים. הם פעילים במשך כל השנה, בעיקר בערב. באביב הם ממליטים שגר של גורים וחיים כמשפחה. בסתיו – איש איש לדרכו.

שועל מצוי (צילום: shutterstock)

שועל מצוי (צילום: shutterstock)

ארנבת מצויה

הארנבת המצויה מקפצת להנאתה באזור גלילות, על גבול ביצת הנרקיסים, צפונית לאזור רמת אביב וצהלה. במרכז העיר היא נדירה, אבל נותרו מקומות בודדים שבהם ניתן לצפות בה. הארנבת המצויה פעילה בעיקר בשעות הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות (אחרי הקרנת חצות בסינמה סיטי). הארנבות והארנבים פעילים בעיקר באביב – בפעולות החיזור.

ארנבת מצויה (צילום: shutterstock)

ארנבת מצויה (צילום: shutterstock)

תן זהוב

התן הכי טראמפ שיש מיילל בפארק הירקון, שם רבים כמוהו מסתתרים בסבך הנחל. הם פעילים בלילה ובשעות הבוקר המוקדמות, ולפעמים לעת ערב ניתן לחזות בהם ניזונים בחדרי אשפה שאינם סגורים כראוי. הם לא מפחדים מבני אדם ואינם ביישנים, סוג של היפסטרים. חפשו אותם בהופעה של רדיוהד – אבל זכרו שלא מומלץ להתקרב, ובעיקר לא בחודש מאי, אז הם ממליטים גורים.

תן זהוב (צילום: shutterstock)

תן זהב (צילום: shutterstock)

בז מצוי

הבז אוהב לבוז באזור קריית עתידים. בחוכמתו הרבה גם הוא עבר הסבה להיי־טק, הסתגל לסביבה העירונית ומקנן באדניות בניינים גבוהים. הבז ניזון מזוחלים, ציפורי שיר, חרקים ומכרסמים קטנים שאותם הוא מוצא בשדות סביב העיר או בגנים ציבוריים. את ססמת הבחירות הידועה שלו, "הבז המצוי – אורח רצוי", הרוויח בגלל שימושו כמחסל מכרסמים במרעים, בכל שעות היום, כל השנה.

בז מצוי (צילום: shutterstock)

בז מצוי (צילום: shutterstock)

לטאה זריזה

הלטאה הנפוצה ביותר בתל אביב חיה בכל חצר וגינה שיש בהן קצת ירק וצמחייה. היא זריזה מאוד (מפתיע, הא?) וניזונה מחרקים קטנים. הלטאה פעילה בשעות היום ומאוד אוהבת את החום התל אביבי. החורף פחות מרגש אותה, ובטמפרטורה שנמוכה מעשר מעלות היא לא יוצאת מהפוך. לייק א בוס.

לטאה זריזה (צילום: shutterstock)

לטאה זריזה (צילום: shutterstock)

נמיה מצויה

הנמייה המצויה היא טורפת יעילה שמסתובבת בפארק בגין בדרום העיר וניזונה מזוחלים וממכרסמים. היא האויבת הראשית של נחש הצפע בישראל (המן הרשע של התחום), חיה במקומות עם צמחייה סבוכה ונכנסת לשכונות שיש בהן כזאת. היא מאוד מועילה לאדם – בכל השנה ובכל שעות היום. לוחמת צדק.

נמיה מצויה (צילום: shutterstock)

נמיה מצויה (צילום: shutterstock)

חוחית

בערבית קוראים לציפור השיר הצבעונית הזאת "חסון" (חתן) עקב יופיה. החוחית הפכה לנדירה בשנים האחרונות בעקבות מניאקים שצדו אותה. עדיין אפשר למצוא בעיר כמה מעוזים שבהם ניתן להאזין לשירתה, ואחד מהם הוא פארק החורשות בדרום העיר. החוחית שרה במשך כל השנה ובעיקר בבוקר, אבל אם רוצים מקסימום חוויה, מומלץ להגיע באביב.

חוחית (צילום: shutterstock)

חוחית (צילום: shutterstock)

סיס חומות

יו סיס! מדובר בציפור שמקננת בארגזי תריסים ובכל השכונות הוותיקות בתל אביב. היא יפה במיוחד ואוהבת מאוד מבני באוהאוס, שמחזיקים בארגזי תריסים חמימים וטובים. חפשו אותה לאורך כל אלנבי, ניזונה מחרקים שאותם היא לוכדת בעזרת לשון דביקה. עובדה מעניינת: מרגע יציאתה מהקן, היא לא נוחתת במשך שנתיים! היא ישנה, אוכלת ומזדווגת באוויר, עד שהיא מגיעה לבגרות מינית.

סיס חומות (צילום: shutterstock)

סיס חומות (צילום: shutterstock)

*המידע נמסר באדיבות אמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0