טיים אאוט timeout

עמוק באדמה: "גולדה" התחילה לחפור את מנהרות הרכבת הקלה

| מאת: נועם כהן

מכונת הכרייה הענקית הקרויה על שם ראש הממשלה לשעבר החלה בעבודותיה. שר התחבורה, ישראל כץ, שהפעיל את העבודות בלחיצה על כדור בדולח מוזר: "חזון הרכבת הופך היום למציאות"

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/02/sizes/Golda1_H1_wo_680_382.jpg
"גולדה" - מכונת הכרייה של הרכבת הקלה (צילום: נועם כהן)

 

במקום הכי נמוך בתל אביב: באיחור של למעלה מארבעה עשורים החלה היום (ראשון) כרייתה של המנהרה הראשונה במיזם הרכבת הקלה, למתחם הבורסה שברמת גן. מדובר בתחילת עבודות הכרייה של מנהרות הקו האדום, שמסלולו ייצא מפתח תקווה דרך רמת גן, עבור בתל אביב ועד לבת ים. המועד המשוער בו נעשה את עצמנו אירופאים ונקנה כרטיס לרכבת תת קרקעית, הוא שנת 2021.

בטקס מפוצץ שהזכיר סרטי מדע בדיוני לחץ היום שר התחבורה ישראל כץ (יחד עם השגריר הסיני ז'אן יונגשין) על כדור בדולח מוזר במיוחד והפעיל את המכונה, שנקראת TBM (Tunnel Boring Machine) וזכתה גם לשם העברי "גולדה". ראש הממשלה לשעבר זכתה לכבוד בגלל שהיא הייתה זו שהגתה את הרעיון להקים את הרכבת, אי שם בשנות השבעים. "גולדה" תחפור מתחת לנתיבי איילון בעומק של כ-30 מטרים, ובהמשך יצטרפו אליה שבע מכונות נוספות שייכרו את מסלולי הקווי הנוספים.

תחילת כריית מנהרת הרכבת הקלה (צילום: נועם כהן)

מפלצות בע"מ. גולדה (צילום: נועם כהן)

 

במהלך הטקס ברך השר כץ על תחילת העבודות: "אנו מתחילים היום בחיבור הפריפריה למרכז ובצמצום הפערים. חזון הרכבת הופך למציאות. המיזם הרתיע רבים במשך שנים רבות וזו דוגמה מובהקת ליכולת שלנו לקבל החלטה – במנהיגות אמיתית לא נרתעים מאתגרים. רבים חתמו על הצהרות ותכניות והניחו אבני פינה, אבל היום אנחנו מבצעים". שיהיה בהצלחה.

תחילת כריית מנהרת הרכבת הקלה (צילום: נועם כהן)

מחכים להפעיל את הבייבי שלהם. (צילום: נועם כהן)

תחילת כריית מנהרת הרכבת הקלה (צילום: נועם כהן)

שר התחבורה ישראל כץ עם השגריר הסיני ג'אן יונגשין, היום (צילום: נועם כהן)

תחילת כריית מנהרת הרכבת הקלה (צילום: נועם כהן)

קונפטי באוויר, לאחר תחילת העבודות על כריית המנהרה (צילום: נועם כהן)

תחילת כריית מנהרת הרכבת הקלה (צילום: נועם כהן)

כדור הבדולח שגויס למטרה (צילום: נועם כהן)

 

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0