טיים אאוט timeout

101 המשפיעים: עסקים, טכנולוגיה ונדל"ן

101 האנשים המשפיעים
| מאת: מערכת Time Out

מנכ"לית פייסבוק ישראל, מנכ"ל AM:PM ויזמי הנדל"ן שמשנים את פני העיר. אלו האנשים המשפיעים על תל אביב בתחומי העסקים, הטכנולוגיה והנדל"ן

פרויקט SOSA

יזמים ומשקיעים

מתחם SOSA, הממוקם בדרום תל אביב, משמש כמקום עבודה ומפגש עבור סטארטאפיסטים צעירים ונציגים רבים מתעשיית ההיי־טק, החל ממשקיעים וקרנות ועד לחברות טכנולוגיה בינלאומיות. המתחם הוקם על ידי קבוצת יזמים מהתעשייה (רמי ברכה מפיטנגו, ג'וני סאקס מג'נסיס ועוד) – שותפים בקרנות מובילות, אנג'לים ומשקיעים שונים בעלי חזון משותף – לשם יצירת מקום המשרת את התעשייה על כל שחקניה. בפעם הבאה שיצוץ לכם רעיון מהפכני לאפליקציה, קפצו לשם כדי לראות אם מישהו מוכן להקשיב לכם.

פרוייקט SOSA

אריה ליבוביץ' והאחים שגראווי

חברת קבלנים ויזם נדל"ן

יש שחושבים שמגיע להם פרס אונסק"ו לשימור ושחזור אדריכלי, ולעומתם יש הטוענים שמדובר בניצול שאריות העיר הלבנה לצורך עשיית ממון. בכל מקרה, עם העובדות בשטח אי אפשר להתווכח – השותפות בין שגראווי, חמולת הקבלנים מנצרת, ליזם הנדל"ן אריה ליבוביץ' מבטיחה שכשיסתיימו העבודות וינקו את האבק ייחשף עוד בניין משגע, שלא תיארנו לעצמנו שיכול להתגלות ככזה. בית התאומים במזא"ה, הבניין בפינת שד' רוטשילד ובלפור והבית ברחוב ביל"ו 9 הם רק כמה דוגמאות.

עידו מור

מנכ"ל AM:PM ויו"ר רדיו Eco 99FM) 37)

אף שהוקמה יותר מעשור לפני ווטסאפ, גט טקסי וטינדר, ואף שרק לאחרונה השיקה אפליקציה להזמנת קניות במשלוח – רשת AM:PM נמנית עם אותם מיזמים המספקים לתושבי תל אביב נוחות אורבנית שהם לא ימצאו במקומות אחרים. בחמש השנים האחרונות מתפקד עידו מור כמנכ"ל החברה, ולאחרונה הוא עסוק בעיקר בהדיפת היוזמות המבקשות לסגור את סניפי הרשת בסופי שבוע. “זה מאבק שהחל על ידי בעלי מכולות, אבל לחלוטין לא בא להגן ולשמור על האינטרסים של התושבים. אלה יוזמות הקוראות להפר את הסטטוס קוו של העיר", אומר מור בהתבטאות פומבית ראשונה על מאבקי השבת. “אם בסופו של דבר ההחלטה היא של פוליטיקאי, לצערנו הוא לא רואה את האינטרסים הרחבים של תושבי העיר אלא אך ורק את האינטרסים הצרים שלו".

אפשר להגיד שגם AM:PM לקחה חלק בשינוי דרמטי של הסטטוס קוו התל אביבי, כאשר הייתה הראשונה להפעיל רשת מרכולים מסביב לשעון המוכרת גם אוכל טרף (עד הרכישה על ידי דודי ויסמן ב־2006). “היום AM:PM וסגנון החיים שהיא מקושרת אליו זה בעצם ה־DNA של תל אביב", מסביר מור. “אפשר ללכת 15 שנה אחורה ולהגיד שפעם לא הייתה AM:PM, אבל פעם גם כולם קנו ברחוב דיזנגוף וזה היה מרכז העיר. כמעט 20 שנה רשת AM:PM עובדת מסביב לשעון, והופכת את תל אביב לעיר ללא הפסקה".

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכול?
“על תופעת האופניים והקורקינטים החשמליים שחותכים אותך מכל כיוון ובכל מקום אפשרי".

עידו מור

עידו ויצחק (צחי) חג'ג'

אנשי נדל"ן (39 ו־45)

קבוצת חג'ג' הוקמה ב־2003, ובשנים האחרונות הפכו האחים למובילים בשוק הנדל"ן המקומי, וכמה שיותר יוקרתי – יותר טוב. כבר בנעוריהם בנתניה התגלה היצר היזמי שבהם, כאשר מכרו לחמניות ועוגות. היום שמם חתום על כמה ממגדלי היוקרה הנוצצים ביותר בתל אביב, בהם מגדל מאייר (ביחד עם משפחת כהן), שעיצב האדריכל ריצ'רד מאייר. לאחרונה הקימו האחים חברת בת שאחראית על פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב.

משפחת גינדי

אנשי נדל"ן

הסיפור של משפחת האצולה של הנדל"ן הישראלי היה יכול לספק תסריט עסיסי לטלנובלה. הצלחת האחים נקטעה בשנות ה־80 עם התאבדות האח אברהם. כעבור 20 שנה הם חזרו לעסקים, והיום פועל כבר דור שלישי לעסקי המשפחה. בצל כמה פרשות לא נעימות (כמו נפילת המרפסת בבניין שהקימו בחדרה), הם הצליחו לשמור על תדמיתו והצלחתו של המותג, והיום כבר קשה לעקוב אחרי הסתעפויות החברות שבשליטתם. את תל אביב הם קישטו עם מגדל במתחם שרונה ומגדל G באבן גבירול.

gindi-H

רן הר נבו

סגן נשיא AOL י(40)

הישראלי הבכיר ביותר ב־AOL הגיע לשם לאחר מכירת הסטארט־אפ שלו 5min לענקית האינטרנט, והקים את חטיבת הווידיאו הבינלאומית שלה. את מרכז הפיתוח השאיר בתל אביב והוא ממשיך לטפח אותו בביקוריו הרבים כל כך, עד שלפעמים נדמה שמעולם לא עזב לניו יורק.

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכול?
“לדעתי צריך להרוס את כיכר אתרים, לתמוך בתרבות שוליים שנהיה קשה למצוא, להתחיל לחפור רכבת תחתית, להוריד לחצי את כמות הפקחים, להעביר את רמת החייל לרמת גן ולבטל בחוק את הביטוי האווילי כל כך ‘מדינת תל אביב'".

מי לדעתך משפיע כיום על תל אביב?
“אייל שני. הוא הצליח לזקק תרבות תל אביבית שאני נורא אוהב – שמחה, רעבה, לא מתנצלת ובעיקר אותנטית".

רן הר נבו

רונן נימני

איש עסקים (51)

אם נגסתם בסנדוויץ', נהניתם מסלט או לגמתם שייק בריא מחוץ לבית, יכול מאוד להיות שעשיתם את זה באחד המותגים של רונן נימני. איש העסקים עומד מאחורי קפה קפה, לחם ארז, פרש קיטשן, רובן, Donkey, לחם בשר ולבורטוריו די פסטה – מה שמעיד על הבנה מבריקה של החך התל אביבי. אנחנו עד כדי כך צפויים?

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכול?
"על יעילות מחלקת רישוי וארנונה בעיריית תל אביב. בגלל שאני יכול להשוות אותה להתנהלות בערים אחרות, אני רואה עד כמה מדובר במנגנון אטי ומסורבל".

אבי יפרח

יזם נדל"ן ותיירות (59)

בזמן שאתם עוד לא ידעתם מה זה מלון בוטיק, אבי יפרח ידע לקרוא את המפה ולעלות על הגל בזמן. החוש העסקי שלו שימש אותו במשך שנים בתחום הפקת אירועי מוזיקה, והוא השכיל לנתב אותו לתחום התיירות ויזמות הנדל"ן. כשהבין שמדובר באופנה שאיננה חד עונתית, ושיש מי שמחפש מלונות יוקרתיים שאינם בהכרח מז'אנר ההילטון, מיהר להקים את מלון דיאגילב האורבני־אמנותי במזא"ה, ושחזר ופיתח את מלון רוטשילד האריסטוקרטי במרכז השדרה. בשניהם תמצאו מספר מצומצם של חדרים המציעים פינוק אקסקלוסיבי במחיר שככל הנראה לא תוכלו להרשות לעצמכם.

אבי יפרח

אבי יפרח

שחר וייסר

מנכ"ל גט טקסי (39)

המם “יום במותגים" מציג סדר יום של אדם בעולם המערבי לפי מותגי הצריכה השונים שמלווים אותו. מנכ"ל גט טקסי, שחר וייסר, מציג את סדר יומו של התל אביבי המחובר בצורה דומה: קולגייט, ג'ילט, גט טקסי, ארומה, גט טקסי, Time Out, גט טקסי, מקום עבודה, גט טקסי וכו'. "מסך כל הנסיעות שמתבצעות בתל אביב, גט טקסי עושה 10 אחוזים" אומר מנכ"ל המפעילה של אפליקציית הזמנת המוניות בשיחת טלפון מלונדון, “אבל אנחנו עושים בין 80 ל־100 אחוז מהנסיעות של אנשים שבאמת משתמשים במוניות קבוע וזה חלק מהחיים שלהם. אנשים שחיים ממש בתל אביב ולא רואים סיבה להחזיק רכב, בעיר שיש בה בעיה של חניה ועלות של חניה ופקקים".

איך אתה מסביר את הפער?
“יש גם אנשים שלא מנהלים חיים אקטיביים, באים מהבית לעבודה, חזרה וזהו זה. בעבודה הם לא יוצאים מהמשרד, ואין להם הרבה חיים פרטיים מעבר לזה. יש קהל מבוגר שרגיל להתקשר להזמין מונית".

עבור הנהגים גט טקסי היא חלופה יעילה לתחנת מוניות בנסיעות מזדמנות. מנגד היא מוסיפה לרגולציה הכבדה שהמדינה מטילה עליהם שכבה נוספת, שכוללת דירוג על ידי נוסעים ותנאי שימוש קשוחים (למשל, האיסור לגבות 5.20 ש"ח דמי הזמנה מרחוק והחובה לספק אינטרנט אלחוטי), שהפרתם עלולה לגרום לסילוקו של הנהג מהאפליקציה. וייסר מצדו מצביע על עלייה במספר הנסיעות, לפחות בקרב משתמשי האפליקציה: “אנחנו מופתעים מסטטיסטיקה סופר מעניינת – אנשים שהתחילו להשתמש בגט טקסי לפני שנה, משתמשים עכשיו במוניות כפול ממה שהם השתמשו קודם לכן. קודם השתמשת רק כשהיית חייב, כל התעסוקה סביב זה היא כל כך קשה ולא נוחה. היום, כשזה נגיש, אתה כבר מתלבט אם יש לך כוח לעלות על האופניים באמצע הלילה. הדבר השני ששינה את החוקים הוא כרטיס האשראי שהפך את הנסיעה לזמינה וקלה יותר".

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכול?
“פקקים ובעיות חניה. תמיד גרתי בתל אביב, ברחוב ארבע ארצות שאף פעם אין בו חניה, ותמיד אני נאלץ לנסוע סביבו חצי שעה".

שחר וייסר

שחר וייסר

עדי סופר תאני

מנכ"לית פייסבוק ישראל (42)

למרות שרובנו מכורים מהרגע הראשון, עד לפני פחות משנה לא הייתה לפייסבוק נציגות רשמית בישראל. במרץ האחרון מונתה עדי סופר תאני לתפקיד והופקדה על פעילותה המסחרית של החברה בארץ. עד עכשיו, הנוכחות שלה בהחלט מורגשת בעבודה מול המפרסמים והמשווקים ברשת החברתית, וגם בפידבק הניתן לציבור הגולשים. אנחנו מחבבים את זה.

מאיר ברנד

מנכ"ל גוגל ישראל (44)

מאיר ברנד הוא לא ילד פלא, אלא מנהל שקול ויצירתי שתמיד ממשיך לדחוף אותו ואת הכפופים לו למצוינות. אי אפשר לדבר על הייטק ישראלי או סטארט אפ ניישן מבלי להתייחס לפעילות שלו בגוגל ישראל. קמפוס גוגל, אותו הוא הקים כחממת סטארטאפים, חולל מהפכה בברנז’ה הישראלית הקטנה והפך לאתר מעורר השראה וכמובן – מקום שבו נחתמים לא מעט צ’קים.

מאיר ברנד

משפחת מוסלי

האחים יוסי, שי ואלי מוסלי מוגדרים כאחת ממשפחות הפשע הבכירות בישראל. בעבר היו האחים חלק מהארגון של משפחת אברג'יל, אולם התפצלו ממנו והחלו להשתלט על בתי הימורים במרכז הארץ עם דגש על דרום תל אביב. מאז העריקה מנהלים האחים מלחמת חורמה נגד אנשי הארגון של אברג'יל. בזמנם הפנוי הם ידועים באהדתם לקבוצת הכדורגל של בני יהודה תל אביב.

גולן עינת

יזם ואיש עסקים (44)

גולן עינת הוא האדם החזק ביותר בתעשיית הרוגעלך והקרואסונים, כך שתקציב הקופה הקטנה של מרבית העסקים בעיר הולך אליו. הוא שולט ברשת ארומה תל אביב וברשת אוליב, מחזיק במחצית רולדין ושותף בקבוצת זאפה, שנוסף על הפעילות המוזיקלית שלה מתכוונת לפתוח גם רשת בתי קפה.

מי לדעתך משפיע כיום על תל אביב?
“האוכלוסייה הרבגונית הצעירה שנכנסת לגור בה. אני חושב שאם אין התחדשות בעיר – אין לה זכות קיום".

גולן עינת

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0