הכל השתנה לגמרי. אבל על המרפסת הכי יפה ביפו אי אפשר לוותר

הימהל'ה איזה מרפסת. הימה (צילום: יחסי ציבור)
הימהל'ה איזה מרפסת. הימה (צילום: יחסי ציבור)

מורן אהרון ואלישבע אנגלברג מצאו בכיכר קדומים בית הרחק מהבית שלהן (שזה רחוק, כי הוא בקיבוץ ניצנים), ומתאימות את העסקים שלהם - "עלמא" ו"הימה" - למציאות החדשה. "אנחנו נאחזות ביפו העתיקה כי היא מלאה בקסם, אבל ככלל - יפו לא חזרה לעצמה"

בבוקר יום חול באמצע השבוע כיכר קדומים ריקה. אבל לגמרי. עוברי אורח בודדים חוצים אותה במהירות ורוב בתי העסק סגורים. רק באחת הפינות נרשמת תנועה מתונה. מורן אהרון ואלישבע אנגלברג מתארגנות לפתיחה המחודשת של עלמא, לשעבר מעדניה ארטיזנלית וחנות פרחים והום סטיילינג. העסק שנותר סגור מתחילת המלחמה עובר כעת התאמה למצב: המעדנייה הופכת לחנות ובר יין, ובחנות הפרחים יתקיימו סדנאות ואירועים קטנים. את המקום ינהל מפונה מהצפון שהיה בעלי בר במטולה.

>> אחרי יותר מארבעה חודשים: מסעדת a של יובל בן נריה נפתחת מחדש

בבוקר השבעה באוקטובר היו אהרון ואנגלברג, שותפות ובנות זוג, בביתן שבקיבוץ ניצנים. הן נכנסו לממ"ד עם הבנות, בנות שנתיים שנולדו בהפרש של שלושה ימים, ושהו שם שמונה שעות. "החדירות לא היו באזור שלנו אבל שמענו שהכול מתקרב", הן משחזרות. "בשלב מסוים מורן הרימה טלפון לקרוב משפחה, איש שב"כ, ושאלה אם להישאר. הוא אמר 'אם יש לכן אפשרות, צאו עכשיו'". תוך חמש דקות הן ארזו חיתולים ומעט בגדים ועזבו – בהתחלה לחברים, אחר כך להורים ואז לערבה.

מורן אהרון ואלישבע אנגלברג. עלמא. צילום: בר כהן
מורן אהרון ואלישבע אנגלברג. עלמא. צילום: בר כהן

כיום הן על קו ניצנים-יפו, ביד אחת מתפעלות את הבית וביד השנייה בונות את עלמא בצורתה החדשה כחנות יין בוטיקית. בכל שבוע יתארחו במקום יצרנים קטנים, מבשלות ויקבים שנבחרו בפינצטה, כשהראשונים בסדרה הם יקב פורה ומבשלת הבירה בירליך מקיבוץ מנרה. על התפעול של "עלמא מארחת" אחראי פיליפ גיטניק, בעלי בר היין אומטלא ממטולה. "כרגע הבר בשטח צבאי סגור. אפילו סחורה אני לא יכול להוציא", הוא אומר בחיוך ומחפש בסלולרי צילום של הבר שספג פגיעה ישירה. "בשביעי-שמיני באוקטובר בישלנו לחיילים וזהו. עכשיו אני פה".

עלמא. צילום: בר כהן
עלמא. צילום: בר כהן

כשאהרון ואנגלברג מדברות על עלמא ועל הימה, חלל אירועים שנמצא גם הוא בכיכר ומאובזר במרפסת הכי יפה בארץ, עיניהן נוצצות. הן מאוהבות במקום ולא מוכנות לזוז ממנו גם כשהמצב קשה. "אנחנו נאחזות ביפו העתיקה כי היא מלאה בקסם אבל ככלל יפו לא חזרה לעצמה. אנשים שמים עליה איקס ומעדיפים לבלות במרכז תל אביב, למרות שביפו העתיקה אין מתיחות ויש בה משהו רומנטי מאוד. עלמא מתאימה לדייט בפינה סודית, ככה אנחנו רואות את זה", הן צוחקות, ומסבירות את הקונספט המודולרי, שמזכיר קצת את ימי הקורונה.

אין כמו יפו גם בימים. הימה (צילום: יחסי ציבור)
אין כמו יפו גם בימים. הימה (צילום: יחסי ציבור)

"החזון שלנו הוא לעשות דברים מיוחדים. זה מה שמבדל אותנו מחנויות אחרות, האוצרות ומה שאנחנו מביאות לשולחן. אנחנו לא מתיימרות להיות חנות גדולה ומסחרית, אלא מחפשות את הדברים המיוחדים שאנשים לא כל כך מכירים, ושבדרך כלל לא נמצאים על המדף". לדוגמה, יינות מיקב שיזף שבערבה ("יינות מעולים בלי שם מפוצץ"), ומיקב רוזה שבכפר מנחם, המתמקד ביינות טבעיים, או סיידר "קצוות" של המתססה. מתקן מיוחד מיועד למנות "גראב אנד גו", ומנות קטנות שמוגשות עם היין מייצגות את פילוסופיית הבישול היפואית-מקומית שלהן: ארטישוק ולאבנה; "דג מעושן בבריכה ספרדית" (כלומר סלסה ספרדית, שמנת חמוצה, קרקרים וירקות בייבי); וגם פלטת שרקוטרי (34-54 ש"ח).

עלמא. צילום: בר כהן
עלמא. צילום: בר כהן

בד בבד עם עלמא, גם חלל האירועים של אהרון ואנגלברג, "הימה", חוזר לחיים. הן מספרות שהטלפון לא מפסיק לצלצל, לאחר תקופה שבה המקום עמד שומם. "באוקטובר היומן היה מלא ובבת אחת הכול נמחק. שלושה חודשים לא היה כלום, והאירוע הראשון שעשינו מאז פרוץ המלחמה היה ברית, שאי אפשר לבטל". כאות סולידריות הן פותחות את הדלת למי שצריך – מסיבת רווקים של מילואימניק מכפר עזה, ערב צוות לעמותה שרוצה לפנק את המתנדבים, ובימי שבת – מדיטציה מודרכת למשפחות החטופים שמעבירה מאיה קדישמן.

"שתי עובדות שלנו נרצחו בנובה, חור עצום בלב שאנחנו לא מצליחות להתגבר עליו. כתבנו פוסט שאנחנו רוצות לפתוח את המקום כדי שהנוף יעזור לאנשים, וקיבלנו המון פניות". בהמשך הן מתכננות לארח את שף אבישי ארג'נטרו מכפר עזה, חבר קרוב שיבשל ארוחה שהכנסותיה יוקדשו לבניית ביתו מחדש. "המלחמה גרמה לנו להבין שאנחנו רוצות להגדיל את שיתופי הפעולה ולפתוח את עצמנו לאנשים שרוצים להתעסק באוכל ובאירוח ולחשוף את המקום לעוד קהל. זו זכות ענקית לשמח אנשים ויש כאלה שמאוד זקוקים לעזרה. החיבוק שאנחנו יכולות לתת להם ממלא את הנשמה".
כיכר קדומים 9, חמישי 16:00-22:00, שישי 10:00-16:00, שבת 10:00-18:00 ובחנות האונליין