טיים אאוט timeout

איך תשפרו את הביטחון העצמי של הילדים?

| מאת: נגה בירן

עשה ואל תעשה: כך תגדלו ילדים עם הערכה עצמית גבוהה. מדריכת הורים מסבירה

אין הורה שלא רוצה שהילד שלו יאהב את עצמו, יאמין בעצמו וייצא לעולם הגדול עם הערכה עצמית גבוהה וביטחון ביכולות שלו. הרי מיד כשהילד שלנו יוצא לאוויר העולם אנחנו מבטיחים לו שזה יקרה, שנעניק לו את כל האהבה שבעולם, כך שגם הוא יידע לאהוב את עצמו בכל רגע נתון. אולם אם זה היה כל כך פשוט, כולם היו אוהבים את עצמם ובטוחים בעצמם. למה זה לא קורה? כי הדברים אינם פשוטים כפי שהם נראים, ולנו ההורים יש תפקיד חשוב בעניין. הנה 12 צעדים שכדאי לנקוט בהורות כדי להפוך את המשימה הזו לאפשרית:

1. מרכיבים משקפיים חיוביים

מתחילים להטיל זרקור על כל הדברים הנפלאים בילד שלנו ומאירים אותם באור גדול. נותנים לו את תשומת לבנו, מתפעלים ממנו, רואים בו משהו גדול וטוב ולא לוקחים אותו כמובן מאליו. כדי שזה יקרה נצטרך לפעמים ללכת נגד הנטייה הטבעית שלנו להתמקד בחולשות ובמגרעות ובכל מה שלא עובד ולא מסתדר.

2. משתמשים בכלי העידוד, ומנצלים את כוחו האדיר

ככל שנלמד לעודד את ילדינו, כך הם יפרחו ויהיו מאושרים. עידוד מעלה את ההערכה העצמית, אך כל אחד זקוק לו באופן שונה, ולכן עלינו ללמוד מה מעודד את הילד הפרטי שלנו, כך שנוכל לעודד אותו ברגעי שמחה אך בעיקר ברגעי קושי.

הורים וילדים (תמונה: shutterstock)

למדו לעודד את ילדיכם (תמונה: shutterstock)

3. נוקטים גישה סלחנית לטעויות

רובנו מפחדים להיכשל, מפחדים לטעות ומרגישים שאם נכשלנו הדבר מעיד עלינו רבות. כדי שילד יעריך את עצמו, עלינו להעביר לו את המסר שכולנו בני אדם וכולנו עושים טעויות. החוכמה היא לא ליפול מהטעויות הללו ולהתרסק, אלא ללמוד מכל טעות ולהמשיך הלאה. לא לוותר. ילד צריך לדעת שהדרך להצלחה רצופה כישלונות, ולכן אסור לו להתייאש אלא להמשיך ולנסות. הטעות אינה מעידה עליו כבן אדם, היא פשוט חלק בלתי נפרד מהחיים. בהחלט כדאי לעזור לילדים להשתחרר מהנטייה לפרפקציוניזם, כי היא מזיקה ופוגעת בביטחון העצמי.

4. עוזרים לילד למצוא כישרון ולטפח אותו

לכל ילד יש כישרון או תחום מיוחד שהוא טוב בו ואוהב אותו. חשוב לנסות למצוא את הכישרון החבוי בילד ולטפח אותו, כיוון שהכישרון הזה הוא מקור לתחושות של הישג וביטחון עצמי. ילד המגלה שהוא שר יפה או מיטיב לנגן או לשחק כדורסל או לרקוד – ועוסק בכך – זוכה בהרבה סיפוק ומרחיב לעצמו את החוויות החיוביות בחיים ואת תחושת ההצלחה.

5. מעניקים לילד עצמאות, אפשרות בחירה ושליטה על חייו

אינספור כתבות ומאמרים עוסקים בתרומה שיש במתן עצמאות לילד, ובכל זאת אינספור הורים מפנקים את ילדיהם ועושים במקומם את מה שהם מסוגלים לעשות בעצמם. ילדים זקוקים ליכולת בחירה ולתחושת שליטה על חייהם. ככל שהם גדלים, עלינו להרחיב את רמת העצמאות שלהם – וככל שנעשה זאת, נחזק את ביטחונם העצמי.

6. משתפים אותם במטלות הבית בהתאם לגילם

בדרך הזו אנחנו מעניקים להם הזדמנות לגלות יכולות ולשכלל מיומנויות. אל תעשו אתם הכל בבית, שתפו את הילדים כבר מגיל צעיר. סמכו עליהם והטילו עליהם כמה שיותר תפקידים. לא תאמינו איך יתגברו תחושת האחריות שלהם והביטחון במסוגלות שלהם.

הורים וילדים (תמונה: shutterstock)

עודדו לקחת סיכונים מחושבים (תמונה: shutterstock)

7. מעודדים אומץ ונטילת סיכונים מחושבים

אפשרו לילדכם לקחת סיכונים, לנסות דברים ולפעמים להתמודד עם אתגרים או כישלונות. זו הזדמנות לבנות את ההערכה העצמית של הילד דווקא מתוך התמודדות עם הקושי. אל תגוננו עליו יתר על המידה. ההתנסות בדברים חדשים ולקיחת סיכונים מחשלות אותנו. זכרו כי רגעים של קושי או אכזבה יכולים להיות קרקע מצוינת לצמיחה ולהתפתחות.

8. אוהבים ללא קשר להצלחות, ללא תנאי או ביקורת

ביקורת היא הרסנית ואינה מקדמת. חשוב שנגדל את הילדים באווירה נעימה ומקבלת, והמסר צריך להיות: אני אוהבת אותך גם אם טעית, גם אם בחרת לא נכון, גם אם הציונים שלך אינם טובים.

9. מתאימים את הציפיות ההוריות לילד

כהורים יש לנו ציפיות מהילדים כי אנחנו משקיעים בהם ואוהבים אותם ומרגישים קצת כאילו היו שלוחה שלנו, ולכן יש לנו נטייה להעמיס עליהם ציפיות. אבל ציפיות הוריות חייבות להיות גמישות, ותפקידנו לבדוק את עצמנו מדי פעם ולהתאים אותן לילד שלנו. חשוב שהציפיות יאפשרו לילד להתמודד עם אתגר, אך לא יתסכלו אותו יתר על המידה, וגם שיזמנו לו חוויות של הצלחה.

10. מקפידים על נוכחות הורית, הקשבה, אמפתיה ותשומת לב

אין תחליף לנוכחות שלנו בבית כהורים. נסו להקדיש לילדיכם זמן איכותי, להקשיב באמת למה שהם מספרים ומרגישים (בלי לענות מיד ובלי לתת תשובות חכמות), פשוט להיות שם למענם. תנו להם את ההרגשה הטובה שאתם רואים אותם, מעריכים אותם ומפנים את זמנכם למענם.

11. נמנעים מהשוואות!

אחת הטעויות הנפוצות בעולם המודרני, הגורמת לסבל רב ולדיכאון, היא הנטייה להשוואות והחתירה להיות טוב יותר מאחרים. במקום זאת, עודדו את הילד להיות הכי טוב שהוא יכול ולהשתפר כל הזמן. הזכירו לו כמה הוא השקיע והתאמץ ובסוף הצליח והשתפר. ההתקדמות נמדדת ביחס למה שהיינו בעבר ולא ביחס לאחרים. כך נוכל להיות שמחים וגאים בהישגים שלנו בלי לקשור זאת בהישגים של אחרים סביבנו.

12. בונים בסיס איתן

בית יציב והורים עקביים וצפויים. בית יציב הוא בסיס מעולה שממנו ניתן לשאוב ביטחון. כשאני יודע שהוריי סמכותיים, בטוחים בעצמם ונחושים – אני יודע כילד שיש לי על מי לסמוך בעולם, וזה כשלעצמו מעניק לי תחושת ביטחון. השקיעו מחשבה בהורות שלכם ובדרכי החינוך והטיפול בילדים והיו בסיס איתן שילדיכם יוכלו להישען עליו.

הכותבת היא מדריכת הורים פרטנית ומנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים ואמא לארבעה ילדים

הורים וילדים (תמונה: shutterstock)

באדיבות www.eserplus.net – מגזין האינטרנט להורים למתבגרים

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 35bbb25404c29bc9