טיים אאוט timeout

ילד ירוק: הפעילויות הכי שוות בחודש הקיימות - בלי לצאת מהעיר

| מאת: ב.ד שרון

חודש הקיימות הגיע ותל אביב מציעה לא מעט פעילויות ירוקות לילדים, בלי לנג'ס ובלי להעיק – החל מיער המאכל, דרך חווה חקלאית ועד סדנאות. יש פה כמה מקומות שיפתיעו גם את ההורים

חוג חקלאות בחוות ירוק בעיר בדיזנגוף סנטר (צילום: ליאור טורג'מן)

חודש הקיימות נפתח היום (ראשון) ובתל אביב, שלובשת שמלת בטון שהולכת ומתרחבת, ברורה החשיבות שבחינוך סביבתי. הפעילויות השונות בחודש הזה יתקיימו במערכת החינוך ובאירועי חוצות, עם סדנאות יצירה ומיחזור, כנסים בנושאי תזונה וקיימות וסיורים בטבע עירוני ובגינות הקהילתיות. בקיצור, הגיע הזמן לומר בריש גלי מה שעד עכשיו נלחש: עם ירוק צריך להתחיל בגיל צעיר, ולא עם הירוק שאתם חושבים עליו.

עינת גפן סגל, מנהלת תחום קיימות ברשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב־יפו, אומרת שחודש הקיימות הוא שיאה של פעילות שמתקיימת לאורך כל השנה. "ב־250 גנים עירוניים יש תוכנית שנקראת 'ירוקצ'יק' שמעודדת לפעילות סביבתית. הילדים מגדלים ירקות, לומדים על מיחזור ועל גינה אקולוגית. בבתי הספר היסודיים יש קבוצת 'מובילות ירוקה' – תלמידי כיתות ד־ו שמובילים פרויקטים ויוזמות בנושאים של חיסכון באנרגיה וחיסכון במים, וכל בית ספר מאמץ אתר טבע עירוני שקרוב אליו".

יער המאכל בפארק חורשות. צילום נמרוד הוכברג

יער המאכל בפארק חורשות (צילום: נמרוד הוכברג)

עוד כתבות מעניינות:
10 מסלולי טיול מומלצים בגליל
6 מסלולים שעושים חשק להתניע את האוטו
החוגים הכי מעשירים לילדים

אתרי הטבע העירוני אולי הולכים ומצטמצמים, אבל יש מי שדואגים לפתח חדשים. משה פיאמנטה, ממקימי יער המאכל של דרום תל אביב, מזכיר שאפשר לבוא עם הילדים לפארק החורשות וללמוד על תהליכים חקלאיים. "יער מאכל זו תצורה מורכבת עם עצים ושיחים בגבהים שונים, ואפשר ומומלץ לבוא כל המשפחה וללמוד יחד, מהניסיון בשטח, את התהליכים החקלאיים".

בקצה השני של העיר קיים מתחם פסטורלי של שדות חרושים. החווה בתל אביב אולי נראית כמו כפר בלב העמק, אבל משלמת ארנונה תל אביבית למהדרין. נועם הר־מלך, מנהלת הפרויקטים בחווה, מספרת על הפעילויות השבועיות בשבת: "החווה היא מעין מתנ"ס בטבע. יש לנו גידולים חקלאיים, עושים קטיף, והילדים לומדים שהמלפפון לא נולד בסופר ושיש עולם שלם שלא עשוי מבטון. במסגרת חודש הקיימות אנחנו מתמקדים בפעילויות של מיחזור, בפעילות יצירה עם חומרי גלם שבמצב אחר היו מגיעים לפח".

החווה בתל אביב (צילום: שיר כהן)

ומה עם מקומות ירוקים מקוריים בתוך העיר? ליאב שלם, האקולוג של עיריית תל אביב־יפו ושל חברת גני יהושע, מספר שבשנים האחרונות העירייה, בשיתוף התושבים, משקמת אתרי טבע פראי בתוך העיר שהיו מועדים להפוך למזבלות. "החזרנו מיני צמחי בר שהיו בעיר ונעלמו – תורמוס ארצישראלי, קחוונים, ציפורניות, פרגים, פקעות חצבים. באזור של שכונת נווה אביבים, למשל, היה שטח שהיה חורשה מרוססת בעבר. הפסקנו את הריסוס ועם תלמידי בית הספר ניצנים זרענו את פרחי הבר האופייניים לתל אביב. השטח נראה מדהים, צבעוני ממש כמו בגלויות של פעם. יצרנו מחדש 25 אתרי טבע פראי שפזורים בכל העיר".

ירוק אפשר למצוא לא רק בפארקים אלא גם בלב העניינים, בצנטרום של הפיילה, הלוא הוא הסנטר, שעומד להתחדש בגג צומח רענן ומפותח יותר מכפי שהיה עד כה. שאנה שכטרמן, מנהלת הקיימות בדיזנגוף סנטר, מספרת: "בחודש מאי ייפתח מחדש הגג המשופץ שמשמש מרכז לקיימות עירוני עם מיזמים ירוקים ופעילויות לכל המשפחה. המרכז יכלול לא רק את הגג אלא כמה מתחמים שמקבלים עכשיו בית קבע על הגג, בין השאר תינוקיית השתילים, שבה כל המשפחה מוזמנת להשתתף בגידול עצים עד לשתילה בחוץ. בחודש הקיימות יתקיימו סדנאות חקלאות הידרופונית – שזו החקלאות העירונית האמיתית".

בעירייה מקדמים את חודש הקיימות תוך הדגשת החשיבות שבצמצום טביעת הרגל הפחמנית. האירועים השונים והמיזמים הירוקים בעיר הם ספתח נהדר לחבר את הילדים לנושא, אבל נדמה שאפשר להתחיל אפילו ממשהו פשוט יותר: לצרוך מעט, לקנות יד שנייה, למעט בצריכת מזון שמקורו מהחי ולהיות אחראים לזבל שאנחנו משאירים אחרינו. מי יודע, אולי בעוד 20 שנה הילדים של היום יתהלכו בתל אביב פורחת וירוקה הרבה יותר.

4 פעילויות ירוקות וקרובות

מצעד האקלים

ארגון מגמה ירוקה מארגן מצעד במקביל למצעד העולמי. השנה תהיה תיבת נח, הופעה של מארש דונדורמה, והיהלום שבכתר: פינת ליטוף אנשים, כדי להבין איך זה להיות בסכנת הכחדה.

← גן מאיר תל אביב, שישי (27.4) 10:00

הפנינג סביבתי

הזדמנות ללמוד על אנרגיה נקייה תוך בניית תנורי שמש שפועלים על בסיס אור השמש הכה נפוץ במחוזותינו. בונוס: הכנת חטיפי אנרגיה מאורז מלא ושוקולד וסדנה ליצירת מוביילים מקפסולות קפה.

← מרכז קהילתי, בת ציון 10 תל אביב, שלישי (24.4) 17:00, 15 ש"ח

הלורקס

דוקטור סוס עם מסר סביבתי זה גם פסיכדלי וגם ירוק, אז הרווחנו פעמיים. סרט אנימציה המבוסס על ספר מאת הדוקטור, שמלמד על אהבה לבני אדם ולסביבה. חוץ מזה אפשר להשתתף בסדנת יצירה ממוחזרת לפני הסרט.

← סינמטק, שפרינצק 2 תל אביב, שני (23.4) 17:00, 40 ש"ח

בוקי ובקבוקי

בוקי הבקבוק מחכה לחבריו חגית הפחית ושוף הינשוף ומגלה שהם נשלחו למיחזור. בפלורנטין כמו בפלורנטין, אנחנו למדים שמיחזור, צבע וחידוש הופכים כל שכונה לצעירה וזוהרת ומלאה בסיורי גרפיטי מעיקים.

← מרכז קהילתי פלורנטין, אברבנאל 74 תל אביב, ראשון (22.4) 16:45, 10 ש"ח, מגיל שנתיים עד 8

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0