טיים אאוט timeout

לבלות עם הילדים: המקומות הסודיים (והחינמיים) בתל אביב

| מאת: אורן ברזילי

לפני שהחופש מוציא לכם את המיץ באופן סופי ואתם שולחים את הילדים לשרוף זמן אצל איזה רובוט־בייביסיטר, נצלו את שארית מצבורי האנרגיות לביקור בשש אטרקציות כמעט סודיות וחינמיות לגמרי

המטרה: לשרוד את הקיץ (איור: צילום: אימג'בנק/ GettyImages)

חניון העטלפים של מוזיאון ארץ ישראל

ממש כמו ארגון לה פמיליה, מדובר במשהו שיכול להרתיע או להגעיל פנים אל פנים, אבל בכמויות גדולות מדובר בתופעה מרתקת. משפחות באות למוזיאון ארץ ישראל בעיקר בשביל התערוכות שבו, שעוסקות פעמים רבות בבעלי חיים, וזאת בלי לדעת שמתחת לרגליים שלהם יש מיצג אותנטי הרבה יותר וחינמי לגמרי. בחניון התת קרקעי של המוזיאון קבעו את משכנם עשרות אם לא מאות עטלפים, שחלקם שייכים לקבוצת מחקר באוניברסיטת תל אביב. שווה לראות איך יונקים חכמים מצליחים להסתגל לסביבה אורבנית כל כך (העטלפים חושבים את אותו הדבר עלינו, כמובן).
מוזיאון ארץ ישראל (בחניון)

גן הגת

פעם, ממש ממש מזמן, במקום שהיום הוא הלב הקפיטליסטי וההדוניסטי של תל אביב, היה מיזם קהילתי. ולא סתם מיזם קהילתי אלא גת, כלומר מקום שאליו אתה יכול להביא את הענבים שלך ולצאת עם התחלה של יין. גן הגת, ממש צמוד לכיכר המדינה, מצליח להישאר חבוי בין בית ליסין ומאחורי ארבעה רחובות, עם גישה קטנה רק מרחוב חיים מנחם בסוק. הגת התגלתה במקרה ב־1965, כשטרקטור שעבד במקום נתקע בחרסים. באופן מפתיע הגן עצמו לא הושחת על ידי ג'ימבורי, גינת כלבים או מנחת מסוקים לחנות של ניקול ראידמן, וההחלטה של העירייה להקדיש את רוב המרחב לשרידים הארכיאולוגיים שבו (בכל זאת, כמעט 2,000 שנה) נראית נכונה מאוד ונדירה מאוד בסביבה הזו. מומלץ להורים שרוצים לקחת את הילדים לטיול עתיקות בלי להידרש לאיזה תל ליד בית שמש.
חברה חדשה 4, תל אביב

המראות ונחיתות בשדה דב

לא לכולנו יש כסף לטוס כל הזמן, ואחת הסיבות לכך היא הילדים שלנו, אבל זה לא אומר שאי אפשר ליהנות מפלא התעופה המודרנית בלי כל הקטע המעיק הזה של להידחס בצינור ברזל חלול שטס בשחקים ומביא אתכם למקומות מדהימים. למעשה אפשר ליהנות מהחלק המרגש היחיד בטיסות (המראות ונחיתות) תוך כדי ישיבה נינוחה על חוף הים ובליסת אבטיח קר: פשוט חונים בנמל תל אביב ומתחילים ללכת צפונה על הים – הטיילת שלאורך החוף מקבילה למסלולי ההמראה והנחיתה של שדה דב. אחלה בילוי לשעות אחר הצהריים (אין טיסות לילה) והזדמנות להצביע על המטוס וללחוש באוזני הילדים "אבא היה שם פעם, עד שאתם הגעתם".
הטיילת מול רחוב איינשטיין, תל אביב

שוק שבת בנווה שאנן

אפשר לגונן על הילדים מהמציאות הקשוחה של העיר הגדולה ואפשר לתת להם לגלות בעצמם איך נראים האזורים הפחות יפים בעיר – שהם במקרה גם אלו עם המגוון האנושי, הקולינרי והתרבותי הכי גדול בישראל. שבת הוא יום החופש של רוב האוכלוסייה המקומית, ומדובר באחלה של הזדמנות לבוא (רק בחייאת, בשעות האור) למדרחוב שמתמלא ברוכלים של כל סחורה (חוקית יותר או פחות) ושל מוצרי מזון שאי אפשר למצוא בשום חלק אחר בעיר.
נווה שאנן 60 (פינת לוינסקי), תל אביב

יפו בין ערביים

אירוע שמתקיים בימי שישי מאז סוף מרץ על פארק מדרון יפו. בדרך כלל מדובר במפגש של לפני סוף השבוע של צעירים תושבי האזור, שאליו מגיעות גם לא מעט משפחות. אם המילים "צ'י קונג", "אקרו יוגה", "ג'אם סשן" ו"יצירה" לא גורמות לכם לצמרמורות, מדובר באחלה הזדמנות לקחת את הילדים לדשא מול הים, באווירה רגועה, ובמקום שבו אנשים אחרים יכולים להעסיק אותם ואתם יכולים לרבוץ לכם, להביט על הילדים שגידלתם ולמלמל לעצמכם: "מה נסגר עם החבר'ה של האקרו יוגה, איך זה לא נחשב לאורגיה בציבור?".
פארק מדרון יפו, דרומה מרחוב נמל יפו 4

מערות אפקה

על פני השטח מדובר ברעיון מוזר: מסלול פריחה בצפון תל אביב בקיץ? הצילו. אבל מתחת לפני השטח? ובכן, מתחת לפני השטח של האזור שמצפון לרחוב דרזנר, ממש צמוד לנתיבי איילון, יש שטח חולי, מלא פריחה בקיץ ומערות קבורה שומרוניות (נשבעים לכם) במשך כל השנה. למי שתהה למה החיים בתל אביב כל כך קשים – כנראה זה ההסבר. אל תבנו עיר עברית על אתר קבורה שומרוני! אבל כן קחו לשם את הילדים.
תחילת המסלול בדרזנר 32 (פינת גרונר) וצפונה בדרך העפר

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0