העצרת המרכזית לזכר רבין: בלי מימון ממשלתי, עם העזרה שלכם

ישראל חוזרת לכיכר: עצרת הזיכרון המרכזית תיערך השנה לראשונה ב-4.11, תאריך הירצחו של רה"מ יצחק רבין ז"ל. מארגני העצרת פנו למימון המונים לאחר שהממשלה סירבה להשתתף בעלויות

ממשלת ההסתה לא בעניין. העצרת לזכר יצחק רבין, 2017 (צילום: Shutterstock)
ממשלת ההסתה לא בעניין. העצרת לזכר יצחק רבין, 2017 (צילום: Shutterstock)
28 באוקטובר 2020

עצרת הזיכרון המרכזית לזכרו של רה"מ המנוח, יצחק רבין, תתקיים השנה לראשונה בדיוק בתאריך הרצח, יום רביעי ה-4 בנובמבר בשעה 19:00 (ולא במוצ"ש הקרוב, כפי שהיה נהוג בשנים קודמות).

העצרת תתקיים תחת הכותרת "ישראל חוזרת לכיכר". בדף הפייסבוק שנפתח לקראת העצרת נכתב: "בדיוק 25 שנה אחרי אותו יום ארור, אנחנו חוזרים לכיכר. בעיצומם של ימים נוראים, בתוך חוסר ודאות כלכלי וחברתי, כשהדמוקרטיה שלנו בתוך מאבק שמאיים להידרדר למלחמת אחים, אסור לנו לשכוח את היום האפל ביותר בתולדות מדינת ישראל, כשבן עוולה מתועב רצח את ראש הממשלה ושר הביטחון, יצחק רבין".

בהמשך למגמה של השנים האחרונות, ממשלת ישראל מתנערת מהעצרת ואינה משתתפת במימונה השנה כלל, כשהיא מסתפקת באזכרה הממלכתית הנערכת בהר הרצל. כתוצאה מכך, פנו מארגני העצרת למימון המונים ועד כה גייסו כשליש מעלותה הכוללת.

"זאת האחריות שלנו, האנשים שהמדינה יקרה להם ודרכו של רבין יקרה להם, שיודעים שהשלום – צוואתו, וממשיכים להיאבק על דמותה של ישראל", אמר יותם יעקבא, ממארגני העצרת, "וזאת האחריות שלנו לדאוג שב-4 בנובמבר, רבע מאה אחרי, הכיכר תהיה מלאה. לראשונה אנחנו מקיימים את העצרת המרכזית – לא במוצאי שבת, אלא בתאריך ה- 4 בנובמבר. 25 שנים בדיוק מיום הרצח, במקום בו ראש הממשלה נרצח. לא ניתן ל- 4 בנובמבר להימחק מדפי ההיסטוריה".

במרכז העצרת תיערך הקרנה מיוחדת של סרטו של ירון זילברמן "ימים נוראים" המתאר את מסע השנאה שהוביל לרצח. כמו בשנים עברו, גם השנה על הפקת העצרת מופקדת חברת "סל אירועים והפקות" בשיתוף וסיוע יוצרי הסרט "ימים נוראים". בצל אירועי הקורונה, המארגנים מבקשים לחדד כי גם העצרת וגם הקרנת הסרט בכיכר יערכו בכפוף להנחיות משרד הבריאות ובתיאום עם משטרת ישראל. תרומות לקמפיין המימון של העצרת אפשר להרים כאן.