מעדנייה אינטרנטית מקומית שולחת הביתה את מזווה החלומות

בורגול בלאדי בעבודת יד מחורפיש וזרעי אניס ממורדות החרמון הסורי: אתר חדש מציע מוצרי מזון מקומיים במשלוח עד הבית

פודשופ (צילום: אוהד רוט)
פודשופ (צילום: אוהד רוט)
23 באוגוסט 2020

את השפעתה המלאה של הקורונה על אורח החיים מוקדם עדיין להעריך, מלבד מסכות וריחוק חברתי כמובן. המזווה הפרטי, לעומת זאת, עבר מהפך. קבוצות רכישה הנגישו פירות וירקות שנקטפו באותו הבוקר, ארגזי מעדנים (גם מחו"ל) נשלחו עד פתח הדלת ומוצרים שלפני כן היו שמורים למסעדות שדרגו כעת את הבישול הביתי.

בורגול, פודשופ (צילום: אוהד רוט)
בורגול, פודשופ (צילום: אוהד רוט)

המעדנייה האינטרנטית Foodshop הייתה בתכנון כבר זמן רב אך התעצבה סופית רק בימי הסגר. היזם אוהד רוט, המוכר כמי שהקים את שוק הפליאו, ריכז בפלטפורמת מכירה כ־180 מוצרים מ־15 יצרנים ארטיזנליים, ועוד היד נטויה. "לפני שנתיים התחלתי לבנות אתר וידעתי שאני רוצה להתמקד ביצרנים קטנים, כמו שעשיתי בשוק", הוא מספר. "עשיתי אירועי אוכל שש שנים והקורונה מחקה לי את העסק. כשהבנתי שהיא תימשך יותר זמן מההערכות האופטימיות חזרתי לאתר. הבנתי שאני מחפש יצרנים קטנים שקמים בבוקר עם אש בעיניים. בקורונה צצו הרבה אתרים שמרכזים יצרנים קטנים אך האנשים שמפעילים אותם לא מבינים את התחום עד הסוף והם הלכו על מה שקל ונוח. חלק מהייחוד שלי הוא שיש לי קהל שרץ איתי תקופה ארוכה ושמח שסוף סוף אני נותן לו פיתרון".

יורד לשדה, אוהד רוט פודשופ (צילום: איל קרן)
יורד לשדה, אוהד רוט פודשופ (צילום: איל קרן)

כשהוא נסמך על ניסיון שצבר באירועי האוכל ובמעדניית "לוינסקי עד הבית" שהקים לפני תשע שנים ("היא הקדימה את זמנה"), פנה רוט ליצרני בוטיק. הוא אינו מסתפק בטעימות ובפגישות על כוס קפה אלא מקפיד לרדת לשטח, להכיר את היצרנים באופן אישי ולבחור מוצרים בעלי ערך מוסף. יצרן אחד מוביל ליצרן אחר ולעתים מדובר במיקרו־משקים כמו מכוורת פרחי הגליל של הדבוראית נגה ראובן ממושב מנות. "עברתי שמונה דבוראים עד שהגעתי אליה ומצאתי ידע מטורף, תשוקה וסיפור אנושי מעניין עוד לפני הטעם. היא נתנה לי לטעום דבש אינדיאני בהשריית זוטה לבנה וסיפרה שבנה גר תקופה מסוימת בשבט אינדיאני במקסיקו ולמד מרופא השבט הכנת תרופות מדבש. בדבש, כמו בהרבה מוצרי מזון אחרים, יש הבדלים גדולים באיכות שכצרכנים אנחנו לא תמיד ערים להם. באופן כללי אנחנו אוכלים הרבה דרעק".

האתר מחולק לשבע קטגוריות והוא פונה לפודיז מודעים שמבקשים לתמוך בתעשייה המקומית. בין המוצרים היותר מעניינים גילינו בורגול בלאדי בעבודת יד מחורפיש (16 ש"ח), חומץ שום מותסס ועשבי תיבול מיקב לטרון (46 ש"ח), זרעי אניס עזי טעם ממורדות החרמון הסורי (17 ש"ח) וטחינה שמית משומשום מונבט (35 ש"ח). אנשי פליאו יזהו ברשימה תבלינים מתוצרת קרנבל של בשר וחטיפי בריאות של שלומקה אך המעדנייה אינה מכוונת רק לפליאו, שכן אין בארץ מספיק מוצרים בקטגוריה זו. תוך כדי עשייה מנסה רוט לגבש קהילה ושיתופי פעולה דרך קבוצת פייסבוק שהקים, המונה כמה מאות חברים. "אני רוצה לקדם יצרנים מקומיים כך שזו יותר מחנות אינטרנטית. קראתי לה 'קולינריה מקומית' מתוך שאיפה ליצור תו שמגדיר את גבולות הגזרה. כחול-לבן זה גם אוסם ושטראוס וכל אחד שמייצר פה פיזית אבל אני מחפש יצרנים שנותנים את הלב והנשמה".
פודשופ

עוד שתי מעדניות שכדאי להכיר

הס 4 (קוצ'ינה תמר)

השפית תמר כהן צדק הקימה לתחייה את הדיספנסה – מעדניית משלוחים ארטיזנלית כמו באיטליה. על המדפים הווירטואליים תמצאו טלייאטלה קלאסי, טורטליני בשר ועוד מוצרי פסטה טרייה מתוצרת בית (25-45 ש"ח), רטבים (25-45 ש"ח) לזניות (160 ל-4 מנות), אוכל מוכן ומוצרי מזווה. הזמנות מתבצעות בימים ראשון־רביעי בשעות 10:00-20:00. משלוחים ואיסוף ביום חמישי בשעות 16:00-21:00.
קוצ׳ינה הס
להזמנת שולחן בקוצ׳ינה הס

תגידו מהר תמר כהן צדק מגלגלת גרגנלי (צילום: הילה פלר)
תגידו מהר תמר כהן צדק מגלגלת גרגנלי (צילום: הילה פלר)

המזווה של ארז

ארז לביא, אחיו של השף אייל לביא, ואשתו קרול הקימו בתקופת הסגר חנות למוצרי מזווה ארטיזנליים עד הבית. לדוגמה: יינות מיקב סוסון ים (70־125 ש"ח), חלבה וטחינת ריחיים אליסמין לבנה, מלאה ואדומה בעלת טעם שומשום מודגש (22־45 ש"ח), דבש ממכוורת נגוהות (30 ש"ח), תמרי מג'הול מהבקעה, גבינות ממחלבת בארי ועוד. תשלום בביט בעת ההזמנה ומשלוח חינם.
הזמנות בטלפון/ווטסאפ 054-4688931 (ארז) 054-4688932 (קרול)

המזווה של ארז (צילום: ארז לביא)
המזווה של ארז (צילום: ארז לביא)