101 המשפיעים: פוליטיקה ואקטיביזם

ראש העירייה וסגנו, חברת הכנסת המצטיינת מועדת הכספים ועוד. אלו האנשים המשפיעים על תל אביב בתחום הפוליטיקה והאקטיביזם

22 בספטמבר 2014

אורטל בן דיין

פעילה חברתית ובעלת חנות וינטג' (32)

אורטל בן דיין שרפה לאנשים את הפיוזים וגרמה להם לחשוב הרבה לפני “האח הגדול". תמיד אפשר לסמוך על בן דיין שתחלוק את דעתה המנומקת כמעט בכל נושא חשוב. הדמות הססגונית בעלת הטעם המשובח ערערה את התפיסה המטופשת שפמיניזם ואקטיביזם לא יכולים להתקיים לצד אהבה לאופנה ואסתטיקה. בן דיין היא אחת האחראיות להצפת הנושא העדתי שהוסתר מתחת לשטיח במשך שנים ארוכות, והיא והוכיחה שהיא גם חיית שטח אמיתית כאשר הקימה סיירת שכל ייעודה הגנה על תושבות דרום העיר.

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכולה?
"הייתי רוצה שיהיה פיקוח על שכר דירה, דבר שנראה בלתי אפשרי בהתחשב ביחסים הפוליטיים בין כרישי נדל"ן לעיריית תל אביב".

אורטל בן דיין
אורטל בן דיין

אסף זמיר

סגן ראש עיריית תל אביב־יפו (34)

לאט לאט, פרויקט אחרי פרויקט, סטטוס אחרי סטטוס, בונה עצמו זמיר כמועמד לגיטימי להתמודדות על ראשות העיר בשנת 2018. מי שהטיקט שלו במועצה הוא נציג הצעירים, עובד קשה כדי לבסס את מעמדו בקרב אוכלוסיות נוספות, בעיקר בדרום העיר. עם הזמן, צובר זמיר עוד ניסיון פוליטי וההשפעה שלו על דמותה וצביונה של העיר שלנו הולכת ומתרחבת. חולדאי, מלפניך, מאחוריך ומצדדיך.

מי לדעתך משפיע כיום על תל אביב?
"ההורה הצעיר. לפני כמה שנים חל מהפך בכמות ההורים הבוחרים להישאר ולגדל את ילדיהם בעיר. אין קבוצה שהשפיעה יותר על סדר היום הציבורי מאשר אותה קבוצה המבקשת לשים את נושא המשפחה, הקהילתיות וגידול הילדים על סדר היום. העירייה נדרשת להקים גני ילדים, גם בתי ספר ומרכזים קהילתיים במספרים שלא נראו כמותם כבר עשרות שנים".

אסף זמיר
אסף זמיר

שלי יחימוביץ'

חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה (54)

טל פרידמן, שחיקה את דמותה של יחימוביץ' ב"ארץ נהדרת", הפך את "סוציאל דמוקרטיה" שלה למטבע לשון, ולא בכדי. בימים אלה מנהלת יחימוביץ' מאבק נגד תוכנית הקיצוץ הרוחבי שהממשלה החליטה להנהיג, ובמקביל מקדמת את הבנק החברתי אופק, שבו רכשה מניה. בעקבות ראיון שהעניק אורי שגיא, חבר המפלגה לשעבר, התייצבה יחימוביץ' לצד מי שטענה להטרדה מינית מצדו. אין ספק, מדובר במצרך חובה בנוף הפוליטי והחברתי בישראל.

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכולה?
“ההומלסים. זו תופעה שהיא אות קלון תמידי על כולנו. קשה לפתרון יותר ממה שחושבים, ודורשת טיפול הוליסטי של כמה רשויות וגורמים ביחד. הבת שלי הייתה מתנדבת במד"א, מכירה רבים מהם בשמותיהם ויודעת את ההיסטוריה הטרגית שלהם. פעם בשעת בוקר מוקדמת ראיתי הומלס מתעורר על ספסל בכרם, לובש מדים של חברת שמירה והולך לעבוד. זה קורע לב ומבייש. האזור שלי משופע בהומלסים, ואני כועסת על עצמי על חוסר היכולת שלי להשפיע כאן".

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'

מנחם לייבה

מנכ"ל עיריית תל אביב־יפו

עיריית תל אביב בניהולו של לייבה הכריזה בהזדמנויות שונות על המאמצים להוזלת יוקר המחיה. החזון הזה אמנם עוד לא התגשם, אך בשטח מקדם לייבה מהלכים שונים: השנה התקיימה בפעם השנייה הגרלה, שבה יכלו תושבי תל אביב לזכות לשכור אחת מ־77 דירות מוזלות. באותו זמן הכריזה העירייה על השקעה של עשרה אחוזים מתקציב הפיתוח העירוני בדיור בר השגה. נוסף על כך הוא הטמיע בעבר סביבת עבודה ממוחשבת בבתי הספר בעיר ובכך תרם לתהליך הדיגיטציה שעוברת העיר.

מנחם לייבה
מנחם לייבה

תמר זנדברג

חברת כנסת מטעם מרצ (38)

זנדברג, חברת כנסת טרייה יחסית, פועלת הרבה בשדה הפמיניסטי כחברה בוועדה לקידום מעמד האישה ובוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות. השנה היא השתתפה גם במאבק ללגליזציה של מריחואנה, והתראיינה בנושא ("אני מעשנת מריחואנה ואני לא פושעת ולא עבריינית"). במהלך מבצע צוק איתן לא פחדה לצאת באמירות לא פופולריות נגד חיסול בכירי חמאס – מה שהפך אותה סופית למרענן הרשמי של הקיץ.

תמר זנדברג
תמר זנדברג

עודד גבולי

ראש מנהל ההנדסה בעיריית תל אביב־יפו (60)

גבולי נכנס לתפקיד לפני יותר משנתיים, לאחר ששימש כסגנו של מהנדס העיר היוצא. מאז הוא סומן כמי שגישתו הפוכה לקודמו. האג'נדה שלו בעניין הגדלת היצע הדירות בעיר כוללת את הגדלת גובה הבנייה המותר במתחמי פינוי בינוי ובאזור נמל תל אביב, ומנגד הגדלת הצפיפות בבניינים והקטנת הדירות – ובכך הפיכתן לבנות השגה. שנוי במחלוקת או מבורך, נוכחותו של גבולי מורגשת מאוד בנוף העירוני.

עודד גבולי
עודד גבולי

דפני ליף

עורכת וידיאו, פעילה חברתית ומרצה בתחום מנהיגות צעירה ושינוי חברתי (28)

דפני ליף עדיין רלוונטית, גם שלוש שנים אחרי המחאה החברתית ואף על פי שלא פנתה לקריירה פוליטית, ויש שיאמרו שדווקא משום כך. נכון, היא כבר לא מוציאה מאות אלפי אנשים לרחוב ורוב המיזמים שהיא ניסתה להרים מאז לא התרוממו. ועדיין, יש לה השפעה ואנחנו צמאים למוצא פיה ברשתות החברתיות (אפילו שהיא נשמעת לפעמים כמו גורו ניו אייג'י).

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכולה?
“הייתי רוצה לעצור איכשהו את רכישת הדירות של תושבי חוץ עשירים, שמייקרת אזורים שלמים ודוחקת את תושבי העיר החוצה".

מי לדעתך משפיע היום על תל אביב?
“מי שיש לו כסף, מי שמתעסק בנדל"ן, חברות שמפרסמות את עצמן דרך מרתונים, הפקחים והסיירת הירוקה. מנגד אני מאמינה שבני הדור שלי משפיעים עד מאוד על מה שקורה כאן ואנחנו יכולים להשפיע עוד יותר. אני מקווה שבשנה הבאה ועד שוכרי הדירות, שאני מהמארגנים שלו, יהיה ארגון משפיע עד מאוד על שוק השכירות".

דפני ליף
דפני ליף

מאי גולן

פעילה חברתית (28)

נבהיר שאנחנו מסתייגים לחלוטין מהעמדות הקיצוניות, מהסגנון המתלהם ומהמסר האלים ולעתים אף גזעני שמביאה איתה פעילת שכונות הדרום מאי גולן; אבל עם זאת אין עוררין על כך שהיא הצליחה השנה במקום שבו רבים וטובים לפניה נכשלו – אולי דווקא בשל סגנונה – בהעלאת הבעיות של תושבי דרום העיר המופקרים על סדר היום הציבורי. ההופעות התקשורתיות התכופות והשנויות במחלוקת שלה הפכו אותה לסמל המאבק, ועמותת "העיר העברית" שהקימה ממשיכה להוביל אותו.

מי לדעתך משפיע כיום על תל אביב?
"רון חולדאי. הוא האיש שאמור לשקף את רצונם של תושבי העיר, והוא גם האיש שבסופו של יום מקבל את ההחלטות על השקעת משאבי העירייה. לצערי כיום תושבי דרום תל אביב מרגישים כאילו הם חיים במדינה נפרדת לחלוטין משאר העיר. היקום המקביל הזה סובל כבר שנים מקיפוח ואפליה. זה כאילו יש מסביב לדרום גבולות וירטואליים שאף אחד לא מדבר עליהם אבל כולם יודעים שהם קיימים".

מאי גולן
מאי גולן

ניצן הורוביץ

חבר כנסת מטעם מרצ (49)

הורוביץ הוא האיש שמוביל את הצעת החוק לתחבורה ציבורית בשבת. את הצעת החוק הטרייה "השבת במרחב הציבורי" הוא לא מיהר לחבק, ולנו נראה שאם אכן תגיע גאולת החילונים – היא תבוא מכיוונו של הורוביץ. גם כחבר ועדת החוץ והביטחון לא חשש הורוביץ להביע הסתייגות ממהלכי הממשלה במסגרת הלחימה בעזה. אם יש חבר'ה טובים בפוליטיקה, הורוביץ הוא ללא ספק אחד מהם.

צילום: איליה מלניקוב
צילום: איליה מלניקוב

רון חולדאי

ראש עיריית תל אביב־יפו (70)

אם היינו צריכים לסדר את הרשימה הזאת לפי סדר חשיבות, לא היה קשה לנחש מי יזכה במקום הראשון: ראש העיר הוא באופן טבעי האדם המשפיע בעיר, אבל חולדאי אפילו משפיע יותר מקודמיו. טביעת האצבע שלו על תל אביב, מאז שנבחר לראשונה ב־1998, ניכרת בכל צעד ושעל בעיר, לטוב ולרע: מחד, בתקופת כהונתו הפכה תל אביב לעיר תוססת, מתוירת, מלאת מסעדות, בתי קפה, שדרות מוריקות ומלונות בוטיק; מצד שני, הדרום נותר מוזנח, התחבורה הציבורית נתקעה במקום, גורדי שחקים לעשירים בלבד צצו בהמוניהם, דיור בר השגה לא קודם, וחולדאי ממשיך להוביל את תפיסת המתחמים המלאכותיים על חשבון עירוב השימושים התכנוני שמאפיין מטרופולינים ברחבי העולם.

[tmwdfpad]המקטרגיו יכולים להתנחם שבכך שזו הקדנציה האחרונה שלו, והוא כנראה כבר נושא את עיניו למקום יוקרתי אף יותר – רחוב בלפור בירושלים. האמת, על רקע המשבר המנהיגותי בקרב המרכז־שמאל, חולדאי לפתע נתפס כפוטנציאל הריאלי היחיד לראשות ממשלה מהגוש הזה. יש לו את כל הרזומה שראש ממשלה בישראל צריך: ניסיון צבאי (טייס ותא"ל במיל'), איש חינוך (לשעבר מנהל הגימנסיה הרצליה) וניסיון ניהולי עשיר (ראש עיר במשך ארבע קדנציות). גם את הקרב האחרון מול שר הפנים גדעון סער בסוגיית פתיחת העסקים בשבת אי אפשר שלא לראות בקונטקסט הזה. יש כאן אמנם סוגיה עקרונית, אבל יותר מכך, שני פוליטיקאים שרואים את עצמם כמועמדים ראויים להחליף יום אחד את נתניהו.

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אך ידיך כבולות?
“קידום מערכת התחבורה הציבורית. הממשלה אינה מוכנה להעביר סמכויות לרשויות המקומיות והתוצאה היא שמזכירתי, שגרה ברעננה, נוסעת מדי יום קרוב לשעה לעבודה ובחזרה, במקום רבע שעה. חבל".

רון חולדאי

משה בלסנהיים

מנהל הרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב־יפו

הוא מכיר את כל המועדונים בעיר ואת בעליהם, אבל לא בטוח שתרצו לצאת איתו לסבב ברים: בלסנהיים, המוכר יותר כ"ההוא שסוגר מועדונים", יוצא במבצעי אכיפה באישון לילה עם מד דציבלים כבר 20 שנה. הוא זה שקובע אם מקומות בילוי עומדים בתקנות הרעש ומחליט אם לאשר להם רישיון עסק. בין העסקים שהעלים מהשטח אפשר למצוא את הגזוז, שלוותא והסאבלט, והיד עוד נטויה. העיקר שהשכנים מרוצים.

 יאיר לפיד

 שר האוצר (50)

 יאיר לפיד נכנס השבוע לתקופה החשובה והמכרעת ביותר עבורו מאז שהצטרף לפוליטיקה: הוא מכווץ בפינה השמאלית, בודד, רק ממתין מאיפה תיכנס המכה הבאה. מולו, בפינה הימנית, עומדים נתניהו, קרנית פלוג וכל בכירי המשק והפרשנים הכלכליים. האם יוותר לפיד על מע"מ 0 ועל התקציב החברתי־הכלכלי שהוא רוצה להעביר? האם יממש את איומו ויפרוש מהממשלה אם אלו לא יעברו? מה שבטוח הוא שההחלטות שיקבל לפיד בקרוב ישפיעו מאוד לא רק על תושבי תל אביב אלא על אזרחי ישראל כולם.

יאיר לפיד. צילום: gettyi mages
יאיר לפיד. צילום: gettyi mages

מנהיגי העובדים הזרים ומבקשי המקלט

מוטסים עלי (27), מולוגטה טומסגי (26) , קונדה קומי (31), בסו בלולה (30) ופילמון אברהם (24)

מנהיגי מחאת העובדים הזרים ומבקשי המקלט נאבקים על זכויותיה של אחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בעיר. גם אחרי שהצליחו להביא מאות להפגין בכיכר רבין והכניסו כמות מכובדת של בתי העסק לפאניקה בעקבות השביתה שארגנו, נותרו לא מעט אנשים שהיו מעדיפים להתעלם מקיומם. אם הם לא היו כאן כדי להזכיר את זה, איש לא היה עושה זאת במקומם.

צילום: בן קלמר
צילום: בן קלמר

סתיו שפיר

חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה (29)

שלוש שנים לאחר שקופלו האוהלים בשדרות רוטשילד, סתיו שפיר מוכיחה שהיא הנציגה המצטיינת מבין מנהיגי המחאה החברתית. רק בימים אלה היא מובילה מרד בוועדת הכספים שמטרתו למנוע מח"כ ניסן סלומיאנסקי לנהל דיונים הנוגעים בתקציבי החטיבה להתיישבות, ובכל פעם שהכסף שלנו מועבר בצינור ישיר למימון התנחלויות, היא דואגת שנדע על כך ושואלת "איפה הכסף".

מי לדעתך משפיע היום על תל אביב?
"בשנים האחרונות, יותר מתמיד, אפשר להרגיש את השפעתם של אלפי צעירים בדרישה לשינויים שהולמים את הזמן שלנו. את התוצאות רואים בכל רחבי העיר: מלגות דיור לסטודנטים, מרחבים ציבוריים ערים, ייעוץ לשוכרי דירות, חממות לפיתוח מיזמים קהילתיים ושלל הצעות חוק לקידום דיור בר השגה והעסקה הוגנת שמונחות על שולחן הכנסת".

סתיו שפיר
סתיו שפיר

איילת שקד

חברת כנסת מטעם הבית היהודי (38)

איילת שקד גדלה לתוך צלחת פטרי סמולנית־ליברלית־חילונית בשכונת בבלי, לאימא מצביעת מערך ולפעילויות בצופים, לימודים בעירוני ד' ונישואים עם טייס. אולי זו הסיבה שקשה לרבים מתושבי העיר לקבל את דעותיה שמקושרות אסוציאטיבית לדמויות בחצאית מקסי ושביס. שמה של שקד נקשר לאחרונה בתקריות לא מחמיאות, כמו במקרה של ראש ממשלת תורכיה שהשווה אותה להיטלר, או הפוסט השגוי שהעלתה בפייסבוק (אז גם הוכיחה שהיא יודעת להתנצל), אבל היא גם יודעת לעשות: היא הובילה את הוועדה שניסחה את חוק הגיוס, וכיו"ר שדולת המסתננים הקימה השנה לשכה משפטית בדרום תל אביב לרווחת התושבים. גם אם לעתים דעותיה שנויות במחלוקת, שקד בהחלט הרוויחה את מקומה ברשימה הזו.

צילום: איליה מלניקוב
צילום: איליה מלניקוב

ניצב בנצי סאו

מפקד מחוז תל אביב במשטרה (55)

מבצע צוק איתן היווה מבחן עבור בנצי סאו ושוטריו. כולנו זוכרים את האלימות המשטרתית המיותרת מקיץ 2011, שבסופו של דבר הביאה רק לחימום האווירה ברחובות. אבל הקיץ אנשיו של סאו, שנכנס לתפקידו ביוני 2013, נהגו אחרת. גם בימים מתוחים ביותר הם הקפידו לאפשר הן את הפגנות הימין ואת הפגנות השמאל, לעתים זו מול זו, ובסך הכל נהגו באחריות והצליחו לאזן בין שמירה על הסדר הציבורי ועל המפגינים לבין זכות ההפגנה.

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכול?
"אני מוטרד מהקיטוב שהולך וגדל בין קבוצות שונות בחברה הישראלית כפי שבא לידי ביטוי בשיח האלים על רקע מבצע צוק איתן. לא היה ביכולתי להשפיע על התוכן, אך על התוצאה שבאה לידי ביטוי בשמירת חופש הביטוי וזכות המחאה וסיום האירועים ללא נפגעים – בהחלט כן".

ניצב בנצי סאו
ניצב בנצי סאו

אלדד יניב

עו"ד ופעיל חברתי־פוליטי (46)

אלדד יניב הוא אחת הדמויות המרתקות של השנים האחרונות בנוף הפוליטי־תקשורתי. מיועץ סתרים תחמן הוא הפך לאביר המלחמה בשחיתות. מה שהחל עם הריצה (הכושלת) שלו לכנסת עם מפלגת ארץ חדשה, המשיך בשנה החולפת עם סדרת הטורים החשובה שלו בוואלה! והגיע לשיא עם חשיפת פרשת פואד ועם הקמפיין שהוביל למען חשיפת הצהרות ההון של המועמדים לנשיאות. בוואלה! השתפנו והפסיקו לפרסם את טוריו, ומאז הוא מפרסם את הטור שלו בירחון החדש “ליברל", ובקרוב ייצא הספר. יניב הוא האיש שהיה שם, עמוק בתוך המדמנה המסריחה של ההון־שלטון־עיתון, ובחר “לעשות תיקון" ולחשוף הכל, ועל כן העדות שלו חשובה מאין כמוה.

על מה היית רוצה להשפיע בעיר אם היית יכול?
"אם הייתי ראש העיר הייתי מחליט מיד על רנט קונטרול למשכירי דירות ואוכף אותו בכל הכוח, וגם ולא מאפשר ליזמים להקים מגדלים או בתי מגורים אלא אם חלק מהדירות בקומות התחתונות יהפכו לדיור ציבורי שהעירייה תשווק בהגרלה לצעירים".

מי האיש שמשפיע כרגע הכי הרבה על תל אביב?

"מפגיני ומפגינות תל אביב, שמאז שמחאת 2011 התקפלה מהרחובות, הם ממשיכים בעקשנות ובנחישות, כל שבוע ולפעמים כמה פעמים בשבוע, לצעוק צדק חברתי ברחבי העיר"

ניצב בנצי סאו