רוצים לאכול את הפטריה מ"האחרונים מבינינו"? זה אפשרי

מתקפת הפטריות (צילום אור דוגה)
מתקפת הפטריות (צילום אור דוגה)

קורס ליקוט שלקח השף אור גינסברג פתח לו את הראש לחומרי גלם חדשים ומפתיעים, בהם פטריית הקורדיספס - פטריית מאכל שלוהקה לתפקיד מפתח בדרמה האפוקליפטית של HBO. במציאות מדובר בפטריית מאכל מדהימה, אז אל דאגה, זה בטוח לחלוטין ולא תהפכו לזומבים. נראה לנו

מה אומר לכם השם "קורדיספס"? אם צפיתם ב"האחרונים מבינינו" (The Last of Us), אתם בטח כבר נלחצים: זו הפטריה היפהפיה והמבעיתה שהופכת את רוב אוכלוסיית העולם לזומבים רצחנים במיוחד. עוד יותר מלחיץ לגלות שהרעיון שעומד מאחורי הסדרה והמשחק שעליו היא מבוססת אינו מנותק לגמרי מהמציאות: סוג מסוים של פטריות קורדיספס אכן ניחן ביכולות טפיליות המאפשרות להן השתלטות עוינת על חרקים, ומי שיחפש ימצא ברשת סרטונים שנראים כמו חלום בלהות (שהיו ההשראה לסיפור של "האחרונים מבינינו"). במקביל, זנים אחרים של אותה פטריה ניחנו בתכונות מרפא.

יש בהם חומרים המחזקים את מערכת החיסון, מאזנים סוכרת, מסייעים בהגנה על הלב ואפילו מעוררים את הליבידו. אבל רגע, איך כל זה קשור לאוכל? היום (רביעי) תוכלו – בעיקר אם לא צפיתם בסדרה ולכן אין לכם את האסוציאציות המפחידות האלה – לטעום קורדיספס ופטריות נוספות באומקסה, חלל האירוח שצמוד למסעדת קיצ'וקאי בשוק הפשפשים. אל תדאגו, זה בטוח לחלוטין ולא תהפכו לזומבים. נראה לנו.

אור גינסברג, מטרנית (מימין) ופורצ'יני ישראלית (צילום אור דוגה)
אור גינסברג, מטרנית (מימין) ופורצ'יני ישראלית (צילום אור דוגה)

"כולם מתעסקים ב-OCD, במדויק ובמושלם. אני ילד מקולקל, ובעולם יש יותר מקולקלים ממושלמים. אני תמיד עושה דברים בצורה אחרת בגלל הקטע הילדותי שלי והפרעת הקשב, שלקחתי כהשראה למסעדה", מתוודה השף אור גינסברג. במסגרת ההתרסה הוא מגיש בקיצ'וקאי הוא מגיש מנות שהן הפוך על הפוך, למשל מנה ראשונה חריפה עם תותים. חיפוש אחר חומרי גלם חדשים ("איך אני יכול להיות מיוחד אם אני קונה מאותם ספקים?", הוא תוהה) הוביל אותו להירשם לקורס ליקוט, שפתח בפניו דלת לעולם הפטריות מהטבע ובגידול מבוקר.

כך גם נחשף גינסברג למוצרי מיקוספרינג, חברה ישראלית המגדלת פטריות מרפא וביניהן הקורדיספס. "התחלתי לצרוך את הפטריות", הוא מספר, בעודו לא זומבי כלל וכלל. "אני מנשנש אותן בדרך לעבודה במקום קפה ומגיע מלא אנרגיה, או מטפטף על הלשון כמה טיפות שמן במהלך היום כדי לתת בוסט". עם הניסיון בא התיאבון (לא, לא לבשר אדם, נשבעים, די כבר). גינסברג החל לעשות ניסיונות בפטריות וגילה את מה שטבעונים כבר יודעים מזמן, שכאשר צולים או חורכים אותן הן מקבלות טעם עמוק של פירות ים או בשר. את התובנה הזו הוא מתרגם כעת לשלוש ארוחות שבהן יוגשו לפחות שבע מנות, "למרות שכרגע יש לי 13. אני מנסה להתפקס", הוא צוחק.

לא מה שראיתם בטלוויזיה (צילום אור דוגה)
לא מה שראיתם בטלוויזיה (צילום אור דוגה)

בתפריט כבר מופיעים ניגירי פארידה עם קורדיספס מצומצמות וחמאה חומה ("ביס עדין של פטריות בטעם מעמקים"), מטרנית במרינדת אנטיקוצ'ו פרואנית ("הפטריה מחליפה לב של עגל שמופיע במנה המקורית ומקבלת טעמי מרגז מדהימים"), מחבת יער אודם – פטריות טריות  מאודות בציר כרישה ושורשים והולנדז דאשי, ריזוטו שחור עם גופי פרי של קורדיספס וליקר קורדיספס מתוצרת בית. ליד הפטריות יוגשו טאקו עלי סרפד וקוביות טונה, סלט מפגש הנחלים – גרגר נחלים, סלק בר ועשבי ליקוט נוספים בוויניגרט עלי ופרחי חרדל ומנות ליקוט נוספות. תוך כדי הארוחה יספר גינסברג על הרומן שלו עם הטבע בכלל ופטריות בפרט. "החיבור האישי והסיפור הם מה שחשוב כדי שהאוכל יהפוך להופעה. זו חוויה שנשארת הרבה אחרי שהארוחה נגמרת". גם אפוקליפסת זומבים, אבל את זה לא יספרו לכם בתקשורת.
עמיעד 10, רביעי (1.3, 15.3, 29.3), 450 ש"ח, הזמנות באתר