עמק החיות המוזרות: הפיורדים הקסומים בצפון העולם

מחפשים תירוץ להגיע לאיסלנד, נורבגיה או גרינלנד? אנחנו חושבים שפיורדים, העמקים הענקיים בצפון העולם, הם מראה ששווה לטוס בשבילו. מה מאפיין אותם ואיפה רואים אותם? הנה כל הפרטים

נוף מקצה הפיורד, נורבגיה. צילום: שאטרסטוק
נוף מקצה הפיורד, נורבגיה. צילום: שאטרסטוק
3 בינואר 2018

תוכן שיווקי | החברה הגיאוגרפית 

בשונה מהנוף המוכר לנו, יושבי המזרח התיכון, פיורדים מהווים מוקדי משיכה במגוון רחב של אתרי תיירות בעולם. הפיורד הוא עמק שעם השנים הפך עמוק יותר באופן טבעי כתוצאה מרעש אדמה או קרחון יבשתי. תופעת הטבע הזו מתאפיינת בשוליים תלולים הממשיכים אל מתחת לפני הים, ונוצרת כאשר קרחון בעל טמפרטורה נמוכה מאפס מלעיות צלזיוס מעצב צורה של עמק, פוגש מי ים ומפשיר.

במילים פשוטות, פיורד הוא עמק בעל שוליים תלולים המוצף במרכזו על ידי מי הים. העמק, שהוצף עם השנים, מחובר לים אך ממשיך אל מתחת לו. צורתו הפנימית של הפיורד היא צוואר בקבוק שנוצר מחלקיקי ושברי סלעים.

מפלי "שבע האחיות", נורבגיה. צילום: שארטסטוק
מפלי "שבע האחיות", נורבגיה. צילום: שארטסטוק

איפה יש פיורדים?

הסיבה בגללה אין פיורדים בסביבתנו היא משום שהם נוצרים במקומות בהם קרחונים מגיעים לפני היום. לאורך ההיסטוריה הם שימוש כנמלי בית לציי דייג, ובמקומות מסויימים בעולם הם אף הפכו לאזורים תעשייתיים לגידול גדים ובנתיים ספינות.

פיורדים נמצאים בחלק הצפוני של כדור הארץ ולכן מעצבים את חופי נורבגיה, איסלנד וגרינלנד. גם בפינה הדרום-מערבית של ניו זילנד יש פיורדים ומביני עניין מוכנים להישבע שהפיורדים היפים ביותר נמצאים בחוף המערבי של הפרובינציה הקנדית ניאופאונדלנת ובחופים הדרומיים והמערביים של אלסקה. כמו כן, פיורדים קטנים יותר נמצאים בחוף המערבי של סקוטלנד, לעומת הפיורד הגדול בעולם שנמצא בגרינלנד ואורכו 350 ק"מ.

העמקים הקסומים בצפון. צילום: יח"צ
העמקים הקסומים בצפון. צילום: יח"צ

איך רואים פיורדים?

האופציה הכי פשוטה לראות פיורדים היא להצטרף לטיול מאורגן. כל טיול לאיסלנד בפורמט הזה כולל סיור לצדי פיורדים מרהיבים, ביקור באתרי מורשת של התרבות המקומית ותצפית על חיות הבר, המשקעים הגיאולוגיים ושכבות האדמה. בנוסף, היתרון של טיול מאורגן הוא התאמה לטווח רחב של גילאים ותנאים נוחים גם עבור משפחות וילדים.

אופציה שנייה היא לתכנן טיול עצמאי. בשביל זה צריך להיערך היטב עם ביגוד חם, להכיר את תנאי האקלים הצפויים בכל עונה בשנה ולשמור על הזהירות. רצוי גם לקבל המלצות מאנשים שכבר ראו את הפיורדים ולא להשאיר כלום לידי המקרה.