פיצה 12 האלים? פיצה עם גירוס? לגרקו יש הפתעה איטלקית-יוונית

גרקו פיצה. צילום: דותן ברוך
גרקו פיצה. צילום: דותן ברוך

מה קורה שמשלבים אייקון קולינרי איטלקי עם מטבח יווני ושפים ישראליים? פיצה גירוס, כמובן. וגם את פיצה 12 האלים, פיצה מוסקה ופיצה ספנקופיטה תוכלו למצוא בפיצה החדשה מבית גרקו בחוף פרישמן. יאסו! (או שמא, בליסימה?)

30 במרץ 2023

כשצביקי עשת אמר לשף השותף שלו, אליאב גולדברג, שהוא רוצה להכין פיצה יוונית – גולדברג הרים גבה ואמר שאין דבר כזה. פיצה זה לאיטלקים, גירוס זה ליוונים, וכך יישאר. אבל הגאווה והמסורת הם מנת חלקם של האירופאים בלבד, ואצל עשת אין דבר כזה שאין דבר כזה. הוא שכנע את גולדברג לבוא איתו לאתונה, ובמשך ימים הם חיפשו איזשהו סימן לפיצה יוונית.

הם מצאו מוסקה, מצאו גירוס, מצאו לוקמדס, מצאו ספנקופיטה, אבל פיצה? לא הייתה. אם היינו יודעים איך אומרים נאדה ביוונית, היינו אומרים את זה. אבל עשת לא אמר נואש ואחרי שחזרו ארצה החליטו השניים בכל זאת לנסות. לפני כמה שנים הם את זה בפופ אפ שנפתח במתחם גרינברג, ועכשיו לפיצות היווניות יש מקום של כבוד: "גריק פיצה" שהתמקמה סמוך לגרקו ביץ' בפרישמן, ונדמה לנו שתבלו בה לא מעט בעונת הרחצה הקרובה.

פיצה יוונית על החוף. צילום: דותן ברוך
פיצה יוונית על החוף. צילום: דותן ברוך

עשת רקח יחד עם גולדברג ויחד עם בנו בצק שמיטיב להיות פציח ואוורירי בעת ובעונה אחת, שנאפה בטאבון מול העיניים הרואות והסקרניות של הלקוחות. התפריט כולל פיצה מוסקה שהיא התגלמות הפחמימה האולטימטיבית וכוללת רוטב עגבניות – ראגו עשיר, גבינת פטה וחצילים בבשמל. נדמה לנו שזה מה שהאלים התכוונו אליו. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by גרקו – Greco (@grecogreekfood)

יש גם פיצה סקורדליה אלילית לא פחות וגם אידיאלית לטבעונים עם ממרח סקורדליה מסורתי ופטריות; פיצת 12 האלים הכוללת מוצרלה, פטה, דבש, ופרג. יש גם פיצה ספנקופיטה עם תרד, מנגולד, שמיר ובצל ירוק שהופכת את המושג פיצה ירוקה לרלוונטי וראוי שוב. פיצה קוטופולו, שזה למעשה עוף עם כורכום (מה? כן, זה לגמרי הולך עם פיצה). ולסיום: פיצה גירוס, שאין לנו ספק שתהיה הלהיט הרשמי של הקיץ. יש גם גירוס רדיפיין לטבעונים.

פיצה מוסקה או פיצה ספנקופיטה? צילום: דותן ברוך
פיצה מוסקה או פיצה ספנקופיטה? צילום: דותן ברוך

עשת מספר שהגיע אופה מאתונה להצטרף לחגיגה ולדיוק הבצק, והתלהב עד עמקי נשמתו היוונית. הוא מסר לעשת שהיוונים יעופו על הרעיון ואין ספק שאם הפיצות האלה יגיעו לאתונה – התור ישתרך עד לאקרופוליס לפחות. לשאלתנו איך זה לפתוח מקום עכשיו משיב עשת: "אסור לנו להיות מפונקים. הימים קשים ואנחנו ממשיכים תמיד בתנועה. כאחד שכבר שנים בתעשייה, שרדתי אין סוף דברים והסוד הוא להמשיך להיות בעשייה, מתוך אהבה למקום הזה שנולדנו בו". 

החל מ-26 ש"ח לרבע פיצה ועד 128 ש"ח למגש. גריק פיצה (או הפיצה של גרקו) טיילת שלמה להט 17, תל אביב