חדש בתל אביב: פנצרוטו! שזה פשוט סמבוסק פיצה עם מבטא איטלקי

פנצרוטו. צילום: יעל שטוקמן
פנצרוטו. צילום: יעל שטוקמן

רק בחייאת, אל תספרו לאיטלקים שזה מה שאמרנו, אנחנו נסתבך. זה בכלל לא סמבוסק פיצה, זה פנצרוטו, בצק פיצה עם מילוי עגבניות ומוצרלה, בטיגון עמוק ו... נו באמת, על מי אנחנו עובדים, זה לגמרי סמבוסק הפיצה של החלומות שלנו

1 בספטמבר 2022

זה נראה כמו סמבוסק, אבל הבצק שונה. זה מטוגן כמו סופגניה, אבל הפעם הטיגון לא מכביד. זה פנצרוטו – ולמי שלא בקיא ברזי המטבח האיטלקי, הפנצרוטו הוא מאפה פריך ומטוגן מבצק פיצה, ממולא באופן מסורתי במוצרלה ורוטב עגבניות (ובאופן פחות מסורתי – במלא דברים אחרים) ומטוגן בשמן עמוק.

את הפנצרוטו של קוקו, שהתמקם בין קינג ג'ורג' לאלנבי קל לפספס אותו במבט ראשון, וחבל, כי באמת שמדובר בפחמימה מטוגנת כהלכה למקסימום כיף. בגומחה קטנה בין שני קירות מחכות לכם כמה גרסאות: מלבד הקלאסי (כאמור, רוטב עגבניות ומוצרלה), יש קאצ'ו אה פפה עם פקורינו ופלפל שחור שמצטיין בדיוק ואיזון טעמים, יש מלנזנה חצילים עם פרמזן וגם אחד עם גבינה טבעונית.

פנצרוטו. ממש לא סמבוסק. צילום: יעל שטוקמן
פנצרוטו. ממש לא סמבוסק. צילום: יעל שטוקמן

אבל נחזור לפנצרוטו, כי עדיין מדובר במילה חדשה שצריך ללמוד איך להגות (ולעכל). הפנצרוטו הוא אוכל רחוב איטלקי שמקורו בפולייה, דהיינו העקב של המגף האיטלקי. ופנצרוטי על שום מה? פנצה זו כרס בדיאלקט הדרומי והמאכל כשמו כן הוא – תורם לכרס (וטעים ברמות). ואיך הפנצרוטי הגיע לכיכר מגן דוד? הכל התחיל בקוקו, הלוא הוא קובי שעבד בקונסוליה במילאנו ונחשף למטבח הכי טעים בעולם. הוא הלך עם חבר מקומי שהכיר לו את המעדן והשאר היסטוריה קצרה למדי: קוקו שב לארץ והכין לחברים ולמשפחה אוכל איטלקי, והפנצרוטו הפך לכוכב הראשי.

קובי-קוקו, ביחד עם בנו איתי ושותף נוסף פיצחו מתכון, רשמו מרכיבים, עשו טסטים וכעת הם מגישים לחיך הישראלי פנצרוטו איטלקי כהלכתו, שמתגלה כמאכל רחוב אידאלי שמתאים לקחת איתכם לדרך או גם לאכול אותו במקום. ואם תרצו לאכול במקום, אתם מוזמנים לשבת על הבר הקטן שבמקום ולצד הפנצרוטו גם ללגום יין לבן צונן (שמיובא גם הוא מאיטליה), אפרול שפריץ או לימונצ׳לו. לקינוח, מומלץ שוב פנצרוטו, הפעם ממולא בשוקולד ובמסקרפונה.

הפנצרוטו של קוקו, המלך ג'ורג' 3 (סמוך לאלנבי, ליד הכניסה לשוק הכרמל), בין 29 ל-38 ש"ח