פסטיבל הבאוהאוס יחשוף: איפה החוסן העירוני של תל אביב?

מתוך ההריסות. "מתרגלים חוסן עירוני" (צילום: יעל שמידט)
מתוך ההריסות. "מתרגלים חוסן עירוני" (צילום: יעל שמידט)

האם תל אביב היא עיר עמידה ואיתנה? כמה מהר היא יכולה להתאושש משבר ולחזור לחיים נורמליים? "מתרגלים חוסן עירוני", סדרת אירועים בהפקת בית ליבלינג כחלק מפסטיבל הבאוהאוס האירופי תבחן את השאלות הנ"ל החל מחר (שלישי, 9.4) והתשובות נוגעות לכולכם

אחרי שתל אביב התאוששה ממשבר הקורונה, כמו גם משלל מבצעים צבאיים, חשבנו שאפשר לומר שזאת עיר עם חוסן פנימי מרשים. חצי שנה אחרי ה-7.10 היא נראית חסינה, כמו שאומרים, פחות. אבל מה הופך עיר לעמידה ואיתנה? כמה מהר העיר יכולה להתאושש ממשבר ולחזור לקיים חיים נורמליים של שגרה ואיזון? אילו כלים העיר יכולה להציע להתחדשות? אילו מבנים חברתיים מאפשרים תחושת קהילתיות ושייכות? אילו מרכיבים עירוניים נחוצים כדי לייצר ולשמר תחושת ביטחון במרחב? שאלות טובות, לא אנחנו שאלנו אותן, והנה מגיעה התשובה.

>> על אדומה חרוכה: 19 תערוכות שכדאי מאוד לראות עכשיו

כל השאלות הנ"ל ועוד הן חלק מהנושאים המרכזיים שבהם יידונו בכנס כחלק מאירועי The New European Bauhaus Satellite Event של פסטיבל הבאוהאוס האירופאי, שיתקיים בבית ליבלינג ובשיתוף בצלאל, בית רדיקל ומתחם התרבות החדש 3426, במהלכו מוזמנת הקהילה המקומית והבינלאומית ‮- מתכנני ערים, מעצבים, אמנים ומתווי מדיניות ‮-‬ לפעולה הדדית בתרגולי חוסן עירוני. 

ד"ש מהחברים באירופה. בית ליבלינג (צילום: יעל שמידט)
ד"ש מהחברים באירופה. בית ליבלינג (צילום: יעל שמידט)

האירוע "מתרגלים חוסן עירוני" יציע מגוון רחב של דיונים היברידיים ושיחות אינטראקטיביות, שיתמקדו באיכות וברווחת החיים של האינדיבידואל בהקשר של השיח התכנוני ומרחב האורבני בו אנו חיים. "ימי התרגול לחסינות עירונית" יכללו מגוון רחב של דיונים בפאנלים והרצאות היברידיים בנושאי הריסת מבנים, אנרגיות מתחדשות בערים עירוניות, פאנל עם אסף זמיר ונטע אחיטוב ברדיקל על תפקיד הממשל העירוני בתקופתינו, הרצאה על הרס מבנים והשפעתם על סביבתנו.

בנוסף יכללו ארבעת הימים הלווייניים שלל חוויות חושיות וסדנאות המעוררות את הרגשת הרווחה של התושבים – אירועי סאונד הילינג, סיור שייט ליילי בלב ים עם האמנית אלונה רודה שבו יחפשו המשתתפים חושך כחלק מחקירת בעיית זיהום האור בתל אביב, וסדנאות המבקשות לחקור ולבחון את החושים שלנו. הכנס מבקש להדגיש את הפרספקטיבות השונות, הצרכים והרעיונות של העיר ולדמיין יחד את העיר העתידית וקהילתה, ולשאול מה פירוש הדבר להיות עיר איתנה ובה אזרחים איתנים בעיתות משבר וכיצד אפשר לתרגל חוסן עירוני.

אה, אז ככה מתרגלים חוסן עירוני? בית ליבלינג (צילום: יעל שמידט)
אה, אז ככה מתרגלים חוסן עירוני? בית ליבלינג (צילום: יעל שמידט)

פסטיבל הבאוהאוס האירופאי מאורגן על־ידי The European Commission בשיתוף The Belgian Presidency of the Council of the European Union ובית ליבלינג משתתף בו כמוסד אורח, ליצירת חילופי רעיונות עם אנשים מאירופה ומסביב לעולם.
>> "מתרגלים חוסן עירוני", סדרת אירועים במסגרת פסטיבל הבאוהאוס האירופי, 12.4-9.4. לוח האירועים המלא כאן