פסטיבל הסרטים חיפה: 9 סרטים מעולים שאסור לפספס

עשרה ימים, כ-300 סרטים, חמישה אולמות וסערה אחת ברשתות החברתיות: הסרטים שחייבים לראות בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה

"עוברת אורח"
"עוברת אורח"
17 בספטמבר 2018

פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה יתקיים השנה בפעם ה-34 ויוקרנו בו כ-300 סרטים חדשים מרחבי העולם. הפסטיבל יארח קולנוענים, יוצרים ואנשי התעשייה מישראל ומהעולם, ויתקיימו בו גם הופעות והקרנות פתוחות לכל המשפחה. הסרטים יוקרנו במשך עשרה ימים מהבוקר עד הערב (22.9-1.10).

הפסטיבל ייפתח עם "סיפור אחר" של אבי נשר, שהקרנתו תוקדש למפיק לאון אדרי שהלך לעולמו השנה. מי שתפס את הכותרות היה סרט הנעילה של הפסטיבל – "האדם הראשון" ("First Man"), סרטו החדש של הבמאי דמיאן שאזל ("לה לה לנד") בכיכובו של ריאן גוסלינג. השניים חזרו לשתף פעולה בעיבוד לסיפור על מסעו של ניל ארמסטרונג לירח, הבוחן באופן ביקורתי את המחיר שגבתה המשימה המסוכנת – מארמסטרונג, מחבריו ומהאומה האמריקאית. הסרט פתח את פסטיבל ונציה ועורר סערה ברשתות מכיוון שאינו כולל את סצנת נעיצת הדגל האמריקאי על הירח. אפילו באז אולדרין, שדרך על אדמת הירח מיד אחרי ארמסטרונג, פרסם את התמונות המקוריות עם האשטאג ProudtobeAmerican#.

 

הסרטים שאסור לפספס בפסטיבל חיפה

אישה במלחמה

כמו "על סוסים ואנשים", גם סרטו השני של בנדיקט ארלינגסון ניחן בטעם איסלנדי ייחודי, והפעם יש לו גיבורה נהדרת. האלה בת ה-49 הכריזה מלחמה על מפעלי האלומיניום שמזהמים את נופי מולדתה, והיא מחבלת במקורות האנרגיה שלהם תוך שהיא מהתלת במשטרה. כשנודע לה שבקשת אימוץ שהגישה מזמן אושרה, היא צריכה לחשב את חייה מחדש. ארלינגסון רקח שילוב אירוני ושובה לב של סרט הרפתקה, קומדיה עקמומית ודרמה אנושית עם גישה מאוד יוצאת דופן לפסקול שלא מפסיקה להפתיע.

← שלישי (25.9) 12:30; שישי (28.9) 12:00

עוד כתבות מעניינות:
המסעדות, המזללות והברים הכי שווים בחיפה
"הנשף" ו"פרא אציל" מובילים במועמדויות לפרסי אופיר 2018
במאי "משפחה בטרנס": כבר עשו סרטים על טרנסים, זה סיפור אחר

ג' זה גרינאוויי

הבמאי הבריטי האינטלקטואל פיטר גרינאוויי הוא יקיר פסטיבל חיפה, וביקר בו לא פעם. הפעם הוא הנושא של סרטה של ססקיה בודקה, אשתו השנייה, שיצרה עם בתם בת ה-15 דיוקן תיעודי מאיר עיניים, שמאתגר אותו להביט לה בעיניים ולענות על שאלות קשות, כמו הניכור שלו לצאצאיו מאשתו הראשונה והאם גם היא תזכה לגורל דומה. כדרכו של גרינאוויי, הסרט מתקדם בין אותיות – A זה אמסטרדם (מקום מגוריהם) אבל גם אוטיסט, B זה ציפורים – ושופך אור על האיש ועל יצירתו.

← שלישי (25.9) 14:30; חמישי (27.9) 9:30

הנסיך המאושר

תפקידיו הטובים ביותר של רופרט אוורט היו בעיבודים למחזות של אוסקר וויילד. היה זה אך מתבקש שאת סרטו הראשון כתסריטאי ובמאי הוא יקדיש לימיו האחרונים של וויילד הגולה (באיטליה ובצרפת), אחרי שנתיים של מאסר עם עבודת פרך בעוון הומוסקסואליות. אוורט עצמו מגלם את וויילד המזדקן שממשיך לפזר כספים על חברים מזדמנים ועל המאהב שבגד, לורד אלפרד דגלס, בסרט מפורר אך נוגע ללב שאורג לתוכו את האגדה שבכותרת כדימוי מרגש לאיש שכתב אותה.

← רביעי (26.9) 16:30; ראשון (30.9) 22:00

רפסודה

ב-1973 נערך ניסוי חברתי ידוע לשמצה שזכה לכינוי "רפסודת הסקס". 11 גברים ונשים, בהם האנתרופולוג שפיקד על הניסוי, הפליגו ברפסודה מאפריקה למקסיקו. האנתרופולוג רצה לבחון את הקשר בין אלימות לסקס בתנאי לחץ, מינה את הנשים לתפקידים החשובים (כולל קפטן שוודית ורופאה ישראלית) ומבלי דעת הקדים את ז'אנר הריאליטי בעשרים שנה. הדוקומנטריסט מרקוס לינדן מפגיש מחדש את המשתתפים ומשחזר את המסע באמצעות סרטים שצולמו על הרפסודה. התוצאה מרתקת, עתירת אירוניה ותובנות אנושיות.

← שלישי (25.9) 22:00; חמישי (27.9) 13:00

חברים טובים

כבר ראינו לא מעט קומדיות נעורים שמשתמשות בתבנית של מחזה קלאסי, אבל סרטו של טובי מקדונלד מרענן את הקלישאה באמצעות כמה המצאות מוצלחות. בפנימיית בנים באנגליה נער חנון (אלכס לאות'ר מ"סוף הפאקינג עולם") מתגייס לעזור ל"לברדור במכנסיים" (הכוכב העולה ג'ונה האוור-קינג) לכבוש את ליבה של בתו של המורה לצרפתית, שהוא מאוהב בה בעצמו. הגרסה הזאת של "סיראנו דה ברז'ראק" עתירת חן והומור כובש, והשחקנים מקסימים ביותר.

← שני (24.9) 11:45; שבת (29.9) 12:00

עוברת אורח

במסגרת המחווה לאנייס ורדה, שממשיכה לביים בגיל 90, יוקרנו כמה סרטים נהדרים – תיעודיים ועלילתיים – בהם "האושר" ו"קליאו מחמש עד שבע" משנות השישים ו"החופים של אנייס" מ-2008. "עוברת אורח" מ-1985, המלווה את מסעה של צעירה חסרת בית (סנדרין בונר) אל מוות ידוע מראש, הוא יצירה מכוננת שטוותה את הדרך למסעות קולנועיים של נשים, השונים כל כך מהמסעות הגבריים. זה סרט קשה ומטריד, המשלב סגנון תיעודי עם שוטים ארוכים ויפהפיים ומותיר את הצופים תוהים לגבי הגיבורה האניגמטית שבמרכזו.

← שלישי (25.9) 10:00

העיניים של אורסון וולס

עד שנזכה לראות את סרטו "החדש" של אורסון וולס, "הצד האחר של הרוח" (סרט סאטירי שזכה להשלמה ולשחזור ויעלה בנטפליקס), מומלץ לצפות בסרטו התיעודי של מארק קאזינס, שבוחן את אינספור האיורים והציורים שוולס צייר מנעוריו ועד זקנתו, ומתבונן באמצעותם על חייו ומכלול יצירתו של הענק הקולנועי. הפנייה של קאזינס אל גיבורו בגוף שני ("תראה אורסון…") מעט טרחנית, אבל יש בסרט לא מעט אבחנות מעניינות וקטעי ארכיון מרגשים – כמו מפגש עם קהל שבו וולס מסביר ששינה את הסוף של "המשפט" על פי קפקא בגלל השואה.

← שני (24.9) 9:30; חמישי (27.9) 10:00

מורר – אנטומיה של משפט

אוסטריה תמיד העדיפה להציג את עצמה כקרבן הראשון של הנאצים ולא כמשתפת פעולה נלהבת. רק בשנים האחרונות נעשו נסיונות בודדים לבחון את האשמה האוסטרית. סרטו של כריסטיאן פרוש (שיתארח בפסטיבל) משחזר בדקדקנות את המשפט שנערך ב-1963 לפוליטיקאי האהוד פרנץ מורר, עשרים שנה אחרי שפיקד על גטו וילנה. המוני עדים יהודים (בהם דב גליקמן) מתייצבים להעיד על זוועות שביצע במו ידיו, אך משרד המשפטים חפץ ביקרו. הבימוי קורקטי והמסר הפוליטי פוגם בדרמה האנושית, ועדיין זה סרט מעניין ובעל אמירה.

← שני (24.9) 14:15; שישי (28.9) 9:45

עוד יום בחיים

סרט תיעודי המשחזר באמצעות שילוב של אנימציה ולייב-אקשן (סטייל "ואלס עם באשיר") את מסעו של העיתונאי הפולני רישארד קפושצ'ינסקי לאנגולה שבאפריקה, שם כיסה את מלחמת האזרחים האיומה שפרצה ב-1975 עם הכרזת העצמאות מהשלטון הפורטוגלי. האנימציה מספקת כמה דימויים יפים, אבל עיקר כוחו של הסרט הוא בצילומי הארכיון (בהם של לוחמת נועזת שבגיל 19 חלמה על עתיד יפה) ובעדויות המצולמות של האנשים שליוו את קפושצ'ינסקי המנוח, בהם עיתונאי מקומי שנאלץ להפוך ללוחם בעצמו.

← חמישי (27.9) 20:00; שבת (29.9) 16:45

 

מה עוד מחכה לכם בפסטיבל חיפה?

חוץ מההמלצות שלנו יוקרנו בפסטיבל סרטים חדשים וזוכי פרסים מפסטיבלים אחרים ששווה לתפוס, בהם "לורו" ("Loro") של הבמאי האיטלקי פאולו סורנטינו, שיצר דיוקן מרתק של ברלוסקוני; "אהבה בימים קרים" ("Cold War") של פאבל פאבליקובסקי, שזכה בפרס הבימוי בפסטיבל קאן האחרון; "בלייז" ("Blaze") של איתן הוק, שגרף פרס מיוחד של חבר השופטים בסאנדנס 2018; "אייקה"("Ayka") של הבמאי סרגי דבורצבוי, זוכה פרס השחקנית הטובה ביותר בקאן; הקומדיה "החסד של לוסיה" ("Lucia’s Grace") של ג'אני זנאסי, זוכת פרס הסרט האירופאי במסגרת "שבועיים של מבקרים" בקאן (בכיכובן של אלבה רורוואכר והדס ירון); ועוד.

כאמור, פסטיבל חיפה יערוך מחווה לבמאית אנייס ורדה, במסגרתה יוקרנו 11 שחזורים לסרטים עלילתיים, תיעודיים וקצרים שביימה. בנוסף יציין הפסטיבל 25 שנה ל"דוור" של מייקל רדפורד עם רסטורציה שילווה הסרט התיעודי "הדוור – מבט מבפנים" ("The Postman – A Look Inside") של סטפאנו ונרוסו, שהיה עוזר הבמאי ותיעד את הסיפורים מאחורי הקלעים בצילומי הסרט.

נוסף לאלה תהיה הקרנת בכורה מקומית לגרסה האמריקאית לסרטו של נדב לפיד, "הגננת" ("The Kindergarten Teacher"), בכיכובה של מגי ג'ילנהול. בכורה ישראלית נוספת תהיה לסרט "נשים מתות מהלכות" של הגר בן אשר, שיגיע אלינו אחרי שעשה סיבוב בכורות בטרייבקה ובוונציה.

בקטגוריה התיעודית יוקרנו, בין היתר, "המשפט" ("Process – The Trial") המסקרן של סרגיי לוזניצה, המתעד את משפטי סטאלין; "שלושה זרים זהים" ("Three Identical Strangers"), סיפור משפחתי יוצא דופן שזכה בפרס מיוחד בסאנדנס; ו"האיש שגנב את בנקסי" ("The Man Who Stole Banksy") על אמן הרחוב המפורסם שציורו נעלם מחומת ההפרדה בבית לחם.

השנה יוקרנו בפסטיבל 77 סרטים ישראליים חדשים, מתוכם 14 ישתתפו בתחרויות הישראליות. בתחרות הקולנוע הישראלי העלילתי ישתתפו שבעה סרטים, בהם שניים שמועמדים לפרס אופיר: "עץ תאנה" של עלם וורק דוידיאן מתרחש בעיצומה של מלחמת האזרחים באתיופיה. המלחמה הולכת וסוגרת על האזרחים בימים שמכונים "ימי איסוף", ובזמן שמשפחתה היהודית של מינה מתכננת להגר לישראל, היא עצמה לא מוכנה להשאיר מאחור את ידידה אלי, המסתתר מפני משאיות צבאיות החוטפות נערים.

"פרא אציל" של מרקו כרמל מועמד גם הוא לפרס אופיר, ונכתב על פי ספרו של דודי בוסי (שכתב את התסריט לצד כרמל) באותו השם. אלי, נער עם הפרעת אכילה, מתגורר בשכונת הארגזים עם אמו ובן זוגה, זוג נרקומנים. הוא מנסה להיות המבוגר האחראי, אך נקרע בין הדאגה לאמו לבין הרצון לגור עם אביו החריג בנוף השכונתי. בסופו של דבר סכסוף משפחתי קטן מתפתח לטרגדיה המונעת מעיוורון ונקמה.

חוץ משני הסרטים האלו ישתתפו בתחרות העלילתית גם "בוקר טוב ילד" של שרון בר זיו, "בלי דם" של יוסף אל-דרור, "טרילוגיה על אהבה: עירום" של ירון שני, "עכו חלומות" של דניאל וקסמן ו"תל אביב על האש" של סאמח זועבי.

"טרילוגיה על אהבה: עירום" (צילום: שי סקיף, ניצן לוטם)
"טרילוגיה על אהבה: עירום" (צילום: שי סקיף, ניצן לוטם)

מחוץ לתחרות יוקרן גם "קריאה לחלומות" של רן סלוין, המתרחש בטוקיו. אקו מסתבכת כשהיא מתחילה להציע שירותי פרשנות לחלומות של אנשים זרים. אירועים מסתוריים מתחילים להירקם לרשת של חלומות הקשורים לשכן שלה, לשוטר באלנבי שחוקר מקרה רצח, לגנגסטר רוסי ולקשישה.

בתחרות הקולנוע הישראלי התיעודי ישתתפו שבעה סרטים גם כן. "אבן נייר ומספריים" הוא סרט הביכורים של לילך מרקמן, שבמשך שש שנים תיעדה את עצמה ואת בני משפחתה מתמודדים עם טראומות של בעיות בריאות: תחילה היא ובן זוגה עוברים טיפולי פוריות, וכשהתאומים נולדים מתגלה כי אחד מהם סובל ממום בלב. הוא מאושפז ומוחזק בבידוד במשך שנתיים, ואז מתגלה סרטן אצל אב המשפחה – והמשפחה חוזרת לשגרת ההישרדות.

"אבן נייר ומספריים" (צילום: לילך מרקמן)
"אבן נייר ומספריים" (צילום: לילך מרקמן)

בתחרות התיעודית ישתתפו שלושה סרטים העוסקים בחברה החרדית: "אור חוזר" של מרדכי ורדי, על החוזרים בתשובה של שנות ה-60 שלא נקלטו בחברה החרדית, חוו משבר זהות וחלקם הפכו לנוער בסיכון; הסרט "חוקרת" של ענת יוטה צוריה ושירה קלרה וינטר עוסק בחרדית בת 28 המסרבת להתחתן וללדת, שבמהלך חקירה פוגשת צעיר שרוצה לתבוע את אביו על שנטש אותו והתנער ממנו כלכלית. היא מגלה שמדובר בתופעה רחבה שלא הכירה, ובה עשרות אלפי אבות מתכחשים לילדיהם וכולם מעלימים עין; ולבסוף, הסרט "מויסרים" של דלית קימור מעמיד במרכזו שתי נשים חרדיות שאוזרות אומץ ושוברות את קשר השתיקה בחברה החרדית סביב פדופיליה, ומתמודדות עם התנגדות הקהילה שמתייצבת לצד הפוגע.

באותה תחרות יוקרנו גם "ארמי אוף לאברז בארץ הקודש" של הבמאי אסף גלאי, הבוחן את הפופולריות המפתיעה של להקת הפופ השבדית "ארמי אוף לאברז" בישראל של שנות ה-90; "המראה של השמש", סרט הביכורים של נטע אריאל, על נווטת הקרב הדתיה הראשונה בישראל, שבטיול לנפאל נקלעה עם מטיילים נוספים לסופת שלגים שאיימה על חייהם; ו"סוחר הקרקעות" של טל מיכאל ודוד אופק, על יונס, שמפעל חייו היה סיוע ליהודים ברכישת קרקעות של פלסטינים. עכשיו הוא שוכב על ערש דווי, עוקב אחרי מצלמות האבטחה שהוצבו מסביב אחרי שהוא וילדיו הותקפו פעמים רבות, ומבקש למצוא למשפחתו מקום בטוח יותר.

"סוחר הקרקעות" (צילום: טוליק גלאון)
"סוחר הקרקעות" (צילום: טוליק גלאון)

מחוץ לתחרות יוקרן פרויקט "העברים", סרטי תעודה ביוגרפים על כותבים וכותבות בולטים בתרבות העברית והיהודית. במוקד הסרטים שיוקרנו בבכורה: מרים ילן-שטקליס, רבי שלום שבזי ודוד פוגל.

← פסטיבל הסרטים חיפה, חול המועד סוכות (22.9-1.10). לתכנייה המלאה ולרכישת כרטיסים