טיים אאוט timeout

פרויקט השכר הגדול

בלי בושה אנחנו נכנסים לכם לכיס עם פרויקט השכר הגדול של TimeOut. מברמנים ועד עורכי דין, ממעצבים גרפיים ועד עובדי ניקיון: מי מרוויח כמה, למה ואיך, מה המקצוע שהכי שווה להיכנס אליו ואיפה תקרעו את התחת ובקושי תגרדו שקל. המסקנה: עדיף להיות עשיר

בכל הקשור לכסף, הישראלי הממוצע לקה מאז ומתמיד בסכיזופרניה קלה; כולנו מכריזים בקולי קולות על הדיל המדהים שהשגנו לחופשה ביוון, או על אוטו יד שנייה עם מזגן ולא מהססים לשאול כל זר ומכר כמה שכר דירה הוא משלם. אבל בכל הקשור לשאלה כמה אנחנו בעצמנו מרוויחים, הדיון דומה לארוחת שישי אצל פולנים שנתקעו להם הלטקעס בגרון – לא מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ, ואין כביסה מלוכלכת יותר מתלוש משכורת. הסיבות די ברורות: בעידן שבו העבודה משולה לזהות ומשפיעה על כל הדימוי והערך העצמי, אף אחד לא רוצה להצטייר כפראייר שנדפק עם משכורת מבזה, ומנגד – אף אחד לא רוצה שיפתחו עליו עין אם נפלו בחלקו כמה מרשרשים עודפים ביחס לנורמה במקצוע. יתרה מזאת: לדבר על עבודה במונחים של כסף מתפרש לא פעם כיחס בוטה ומרדד, שמוציא מהמשוואה את ההנאה, את הערך המוסף ואת ההגשמה. או בקיצור, זה נטול סטייל. היוצאים מהכלל במקרה הזה הם כמובן העשירים במיוחד: עד לפני שנתיים־שלוש, גם הרציניים שבעיתונים תיחזקו מדורי פאר שבהם דיווחו בהתפעלות ובהערצה כמעט נטולת ביקורת על הרכישות המפוארות של חברי העשירון העליון, על חתונות הפאר, על האחוזות רחבות הידיים או הדירות המעוצבות, כולן משופעות תמונות צבעוניות על מנת שהקורא יוכל לבלוס בעיניו את גודלו ועוצמתו של העושר. ילדי הטייקונים הפכו לסלבס מסוקרים בזכות עושרם, אבל השאלה כמה מרוויחה קופאית בסופר או עורך וידיאו נשארה שאלה שלא שואלים; בכל הנוגע לכיס שלו ושל סביבתו, הישראלי האגרסיבי, הפתוח והחטטן נותר כבד פה ולשון.

הפרויקט הנוכחי מבקש למפות מגוון של מקצועות, מאנשי היי־טק ועד מוליכי כלבים, מאדריכלים ועד רקדנים. המסקנות לא מעודדות: רק מקריאה של מדגם מייצג זה אפשר להיווכח עד כמה פערי השכר העמיקו בשנים האחרונות ויצרו מעמדות של עובדים בכל מקצוע; שהקשר בין ההשכלה והתארים שאנחנו רוכשים לבין גובה השכר שיש ביכולתנו להשיג הולך ומתרופף; המסקנה הבולטת ביותר היא שאחוז ניכר מהישראלים קורע את עצמו על מנת להשיג 7,000־8,000 ש"ח בחודש, בשעה שהשכר הממוצע במשק עומד על 9,000 ש"ח לחודש. הנחמה היחידה היא שלא רק אתכם דופקים.

מאת:

נטע הלפרין

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 167a735dbd523