פרימיום בקטנה

לגדול בתל אביב עם שם המשפחה מינקובסקי וגם לגלות כישורי רישום של דגמי אופנה נראה כמו התחלה מבטיחה לגמרי, אלא שאורי מינקובסקי בכלל לא משוכנעת שזה הנתיב שתבחר בו. בינתיים, הנערה בת ה־12 מציגה קולקציה אופנתית

הקולקציה של אורי מינקובסקי. צילום: אבי ולדמן
הקולקציה של אורי מינקובסקי. צילום: אבי ולדמן
20 בנובמבר 2013

אורי מינקובסקי בת ה־12 רוצה לעצב, אבל לא בטוח אופנה\ וחוץ מזה היא מתעניינת מאוד באמנות פלסטית, בציור ובפיסול, וכמו בחורה מפוכחת ובוגרת בת 12 היא לא מוכנה להתחייב עכשיו. "נראה מה יהיה, יש לי עוד מספיק זמן ואבא בכלל לא לוחץ", היא מבטיחה. האבא המדובר, מעצב האופנה רב המוניטין ירון מינקובסקי, לא מסתיר את גאוותו מבתו הבכורה, ובצעד יוצא דופן החליט להעניק לה מתנה מיוחדת לכבוד מסיבת הבת מצווה שלה: הוא לקח כמה מהדגמים שהיא רשמה והפך אותם למערכות לבוש שהוצגו על ידי דוגמניות צעירות בתצוגת אופנה עתירת תקתוקי מצלמות ומחיאות כפיים מהקהל, שבילה כמה שעות בבת מצווה של משפחה אופנתית במיוחד.

נתחיל דווקא בטקס עצמו: אורי ביקשה לעלות לתורה בדיוק כמו הבנים שהיא מכירה, והוריה נענו ברצון. כדי לשלב בין הטקס הדתי למסיבה נערך הטקס באולם ששימש פעם מועדון רוק אופנתי וכעת הוכנס לתוכו בית הכנסת "היכל אוראל" שהוא, לידיעתכם, בית הכנסת הנייד הראשון בישראל. הטקס המרשים נוהל על ידי חזן רב נוכחות והאירוע כולו לווה על ידי מקהלת גברים, פסנתרן ומנצח. כלת האירוע עמדה על הבמה בטלית שהונחה על שמלה לבנה ומהודרת שעוצבה על ידי אביה בטוב טעם, עם נצנצים במידה הנכונה, סרט חגורה טורקיז ומחשוף גב נאה ורכוס. לשמלה הותאמו סנדלים לבנים שטוחים שהיו אחראים לכך שאורי נראתה כבת מצווה ולא כילדה שהתחפשה, כפי שקורה לא פעם.

מתנה יוצאת דופן לבת מצווש מאבא ירון מניקובסקי: דגמים שרשמה הפכו למערכות לבוש בתצוגת אופנה. אורי מניקובסקי (צילום: אבי ולדמן)
מתנה יוצאת דופן לבת מצווש מאבא ירון מניקובסקי: דגמים שרשמה הפכו למערכות לבוש בתצוגת אופנה. אורי מניקובסקי (צילום: אבי ולדמן)

המגע האופנתי של כל המסיבה כלל גם צמדים של שחקנים ושחקניות שהסתובבו בחלל בתלבושות תקופתיות בשמלות ארוכות ורומנטיות, כסיות משי ושמשיות תחרה לנשים, ופראקים, אפודות כהות ומגבעות גבוהות לגברים. כל אלה פינו את מקומם בהינתן האות – אחרי המצגת כמובן, ועל השטיח המאורך, דמוי דשא רענן, החלה תצוגת האופנה בחתימת ידה של מינקובסקי. היא עצמה לא ממש מצטנעת ומספרת שלהוריה היה קשה לבחור בין עשרות הדגמים שעיצבה, וחוץ מזה, בגלל שבסופו של דבר הם היו מוכרחים להתייעץ איתה, ההפתעה לא יצאה לפועל.

המעורבות שלה הניבה 20 דגמים, צעירים וססגוניים מאוד, בהם מבחר טייצים בצבעים עזים, שמלות שחלקן התחתון מעוטר בקלפים, מערכות של מכנסיים וחולצות תואמות ואפילו בגדי ים בלבן ותכלת מעוטרים במגן דוד פטריוטי. בעיקר בלטו בתצוגה ההדפסים – לבבות, עיגולים, פסים וכוכבים וגם הרבה נצנצים ופייאטים שהוצגו על דוגמניות צעירות ששיערן נאסף לזנב סוס. לצד כל אלה הוצגו גם דגמים בלוק קלאסי כמו שמלת קולר בגון אפרסק ושמלות בשילובי לבן, אדום ושחור. בעתיד, כך הבטיחו אנשי יחסי הציבור, תוצג קולקציית קפסולה שגם תוצע למכירה.

אחרי התצוגה, מחובקת ומנושקת מכל עבר, אורי כבר יודעת שלא תמיד פשוט להיות הבת של. יש לזה יתרונות, היא מודה, אבל לפעמים זה קשה כשהצל של אבא גדול…