מי מצפצף: הממשלה עשויה להתנגד לתקנה על איסור צפירות בתל אביב

חלאס עם זה. נהג מצפצף (צילום: נופון פטנאסרי/גטי אימג'ס)
חלאס עם זה. נהג מצפצף (צילום: נופון פטנאסרי/גטי אימג'ס)

החדשות הטובות: עיריית תל אביב-יפו אישרה את התוכנית לקנוס נהגים שצופרים בעיר שלא למטרת מניעת סכנה, ותיישם אותה באכיפה אלקטרונית באמצעות רשת מצלמות עם מיקרופונים רגישים. החדשות הגרועות: חלק ממשרדי הממשלה שצריכם לאשר את התקנה צפויים להתנגד, ולא בהכרח מסיבות ענייניות

בשורה גדולה לתושבי תל אביב-יפו בקעה מהעירייה בשעות הבוקר: סוף לצפירות המכוניות במרחב הציבורי. הסוף הזה מגיע באדיבות ועדת הכספים של עיריית תל אביב-יפו, שאישרה ביום ראשון תיקון לחוק העזר העירוני למניעת רעש ולצו עבירות הקנס, לפיו תהפוך הצפירה לעבירת קנס ובעל הרכב ייחשב כמי שאחראי על העבירה, מה שיפריד אותו מ-450 שקלים פר צפצוף.

>> הישראלי הצועק: ערוץ התעמולה החדש מצא אידיוטים שימושיים

בתל אביב אסור למעשה לצפור כבר שנים רבות, וסעיף 2 לחוק העזר העירוני לתל אביב-יפו (מניעת רעש) אוסר במפורש על הפעלת צופר רכב, אלא אם הדבר נדרש למניעת סכנה ובאופן מיידי. כמו שאתם שומעים אם אתם גרים בעיר, האיסור הזה נשאר עד כה על הנייר. עכשיו מבקשת העירייה להפוך את התקנה לבת אכיפה באמצעות טכנולוגיה חדשנית: רשת של מצלמות שתפוזר ברחבי העיר, כשכל אחת מהן מצוידת בעשרות מיקרופונים זעירים המאפשרים זיהוי מוחלט של הרכב ממנו מתבצעת העבירה, וזו תועבר לפקחי היחידה לאכיפה אלקטרונית.

ההחלטה צפויה לקבל את אישור מועצת העירייה, ואחר כך תצטרך לקבל את אישור משרדי הממשלה הרלוונטיים ואת אישור ועדת חוקה בכנסת, ואחרי כל האישורים ניתן יהיה להתחיל באכיפה באמצעים אלקטרוניים. אך בעוד מועצת העירייה תאשר מן הסתם את התיקון בהתלהבות, בממשלה צפויה התקנה להיתקל בהתנגדות לא בהכרח עניינית.

ככה זה התחיל: "צפירע", יוזמה אזרחית של שירלי מימון, 2020 (צילום: באדיבות המצולמת)
ככה זה התחיל: "צפירע", יוזמה אזרחית של שירלי מימון, 2020 (צילום: באדיבות המצולמת)

גורם באחד ממשרדי הממשלה שיצטרכו לאשר את ההחלטה העריך בשיחה ל"טיים אאוט" כי התקנה תתקשה לעבור את מחסומי משרד התחבורה של מירי רגב ואת ועדת חוקה בראשות שמחה רוטמן. על פי המקור הממשלתי, התקנה מעוררת שאלות לגיטימיות שיצטרכו להתברר – ביניהן הלגיטימיות של הטכנולוגיה, שיעור והיקף הקנסות ויכולתו של הציבור לעמוד בגזירה – אך עיקר ההתנגדות תהיה פוליטית ופרסונלית, כחלק ממדיניות מוכחשת לפיה "לא נותנים מתנות" לראשי רשויות מקומיות שאינם תומכים בשלטון (או במקרה של רון חולדאי, מתנגדים לו בקולניות).

שאלת טובת הציבור, אם זה מעניין מישהו, מוכרעת בבירור לטובת אכיפה קשוחה של צפירות כלי רכב. כפי שיודע כל מי שמתגורר סמוך לכביש או צומת מרכזייםף צפירות מהוות מטרד של ממש הפוגע באיכות החיים של המתגוררים בסמוך לכביש, והופך את המרחב האורבני לרועש, לא מזמין ומטרדי. מחקרים רבים כבר הוכיחו כי חשיפה ממושכת וקבועה לצפירות כלי רכב פוגעת בבריאות הגוף והנפש ועשויה לגרום הפרעות שינה, בעיות שמיעה, לחץ דם גבוה ובמקרים מסוימים גם למחלות לב.

"מנהג קלוקל שעתיד להיעלם מחיינו". ראש העיר רון חולדאי (צילום: גיא יחיאלי)
"מנהג קלוקל שעתיד להיעלם מחיינו". ראש העיר רון חולדאי (צילום: גיא יחיאלי)

"צפירות מכלי רכב הן אחד מהמפגעים המטרידים שקיימים במרחב הציבורי ועמו מתמודדים תושבות ותושבי העיר לאורך שנים", אמר ראש העיר רון חולדאי. "מדובר במפגע בטיחותי ובריאותי כאחד. על אף שהחוק קובע כי יש לצפור רק בעת סכנה ממשית, נהגים רבים עדיין צופרים לדרבן את הנהג שלפניהם להתחיל בנסיעה עוד טרם התחלפות הרמזור לירוק, או על מנת לזרז את מחפשי החניה המעכבים אותם בדרכם. אני שמח לבשר שהמנהג הקלוקל הזה עתיד להיעלם מחיינו העירוניים, כיוון שבקרוב, בעזרת טכנולוגיית זיהוי ייחודית שפותחה במיוחד למטרה זו, נתחיל גם באכיפה שתביא לנו עיר נקייה, שקטה וטובה יותר".

סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, הסבירה ש"על פי החוק, הצפירה מותרת רק במצבי סכנה, והשימוש בה בדרך השגרה פוגע בסביבה ובאיכות החיים של התושבים. במענה לתלונות תושבים על רעש מצפירות, פעלנו להקטין את הבעיה באמצעות שילוט ברחובות וקמפיין אזרחי על המרפסות, ובמקביל ביצענו פיילוט שמטרתו זיהוי מוקד צפירה מרכבים במטרה לפקח ולאכוף כנגד עבירות רעש מכלי רכב בצמתים עמוסים וברחובות הסובלים מזיהום רעש. לשמחתנו, הטמעת אמצעי אכיפה אלקטרונים הוכחה בפיילוט כמוצלחת. תל אביב-יפו מחויבת להיות עיר שטוב נעים ובריא לחיות בה, ורעש זו סוגיה שלקחנו על עצמנו להתמודד עמה לטובת עיר בת קיימא".