ציפיות בשמיים

קדחת השופינג של צוקרברג חושפת את תוכניותיה של פייסבוק לעתיד. איך זה ישפיע עלינו?

3 באפריל 2014

בשבוע האחרון קשה היה שלא לשים לב לעובדה שפייסבוק נמצאת במהלכו של טירוף רכישות. אחרי שהם קנו את וואטסאפ בסכום אסטרונומי של 20 מיליארד דולר, בשבוע שעבר הם הוציאו קרוב ל־2 מיליארד דולר על חברת המציאות המדומה אוקולוס והמוצר המדהים שלהם, הריפט, ולפני כמה ימים הם רכשו גם את אסנטה, חברת מזל"טים סולריים בריטית בסכום של 2 מיליון דולר.

הסיבה המוצהרת שבגללה פייסבוק קנתה את חברת המזל"טים אסנטה היא שיש למזל"טים שלה יכולות לשהות שעות רבות באוויר (בגלל שאת האנרגיה שלהם הם מקבלים מהשמש), וכך תוכל החברה להביא באמצעותם את ברכת האינטרנט למקומות נידחים בעולם. המהלך הזה של פייסבוק מאותת לגוגל ולפרויקט ה־Loon שלה – אותו פרויקט שגם הוא משתמש בסוג של כדור פורח כדי להביא אינטרנט לאותם 60 אחוזים מאוכלוסיית העולם שאינם מחוברים לאינטרנט ועוד לא גילו שאפשר לקנות בגדים באסוס.

נחזור רגע לרכישה של אוקולוס. הפסימיסטים גורסים שפייסבוק קנתה את החברה המובילה בתחום רק כדי לקבור אותה ולדחות בכמה שנים את האימוץ וההטמעה של הטכנולוגיה. לאוקולוס כבר יש מוצר שנראה מעולה, וערכת מפתחים שנייה של הריפט אמורה לצאת כבר בתחילת יולי. אני בוחר לזרום עם האופטימיים שחוגגים את העובדה שהחבר'ה הנלהבים והמוכשרים באוקולוס שמו את ידם על בוכטה של כסף, מה שלא רק יאיץ את הפיתוח אלא גם ייקח אותו לגבהים חדשים.

איך זה קשור לחברת מזל"טים? כבר הרבה זמן הדיבור הוא שמזל"טים זה העתיד; מעבר לממבו־ג'מבו של לחבר את כל העולם באינטרנט, פייסבוק כנראה הבינה שעוד כמה שנים אין להם הרבה יותר מלוח מודעות מיושן עם מיליארד וקצת משתמשים, אך ברגע שבו הם יובילו את הפלטפורמה המובילה לצריכת תכנים משקפי מציאות מדומה, העתיד יהיה בידיים שלהם. אגב, סביר להניח שבקרוב זה ישתנה למשקפי מציאות מדומה ורבודה, כלומר תוכלו לשתול גם סרטוני תלת ממד במציאות הקיימת. תוסיפו לזה מזל"טים קטנים שלא צריכים חשמל ותבינו שהנוכחות הפיזית שלכם הופכת להיות לא הכרחית בעליל.

טסתם לקרנבל בריו? קחו את המזל"ט שלי איתכם ואני כבר אזרום לכל מקום ואחווה את זה כאילו אני שם. חבר שלכם והלהקה המעפנה שלו מופיעים באוזן בר ואין לכם כוח ללכת? שלחו את המזל"ט שישדר לכם את ההופעה בצילום תלת ממד של 360 מעלות ויעביר לכם עד הבית את הבינוניות שעל הבמה. עכשיו רק צריך לקוות שהרכישה הבאה של פייסבוק תהיה של מכשיר שישקר לו שההופעה הייתה אחלה.