מבצע האכיפה בתל אביב: עסקים נקנסים באלפי שקלים

בשבועיים האחרונים מתבצעת אכיפה מוגברת של תקנות הקורונה בבתי עסק, לאחר תקופת חסד של אזהרות. העירייה: "נשוב להתמקד בהסברה"

רון חולדאי (צילום: שלומי יוסף)
רון חולדאי (צילום: שלומי יוסף)
8 ביוני 2020

למרות ההצהרות הידידותיות של העירייה, בשבועיים האחרונים מתקיים מבצע אכיפה מוגבר בבתי עסק שחורגים מתקנות הקורונה. מדובר בעסקים שגם כך נמצאים בקושי כלכלי, וכעת נאלצים להתמודד עם קנסות בגובה אלפי שקלים. מקרה שכזה התרחש בשבוע שעבר במסעדת חנן מרגילן הוותיקה, שפועלת כבר 13 שנה בשכונת שפירא. הבעלים ארתור חנימוב מספר כי שני פקחים נכנסו לעסק, ראו זוג שיושב בשולחן ללא מסכות ולמרבה האבסורד שלפו את פנקס הקנסות. אז התברר שחנימוב הפעיל את העסק מבלי שנרשם לתו הסגול, והוא חטף קנס של אלפיים שקל.

"ביקשתי התחשבות והם לא עזרו", ממשיך חנימוב. לדבריו, הפקחים בעצמם לא ידעו להסביר לו כיצד להירשם לתו הסגול, דבר שיכול היה למנוע את התקרית. "דו"ח של אלפיים שקלים זה רציני מאוד. אני לא בא לצאת למלחמה חס וחלילה, אבל אם היו נותנים אזהרה זה היה יכול לעזור יותר. אפשר להסביר. הזמנים קשים". חנימוב העיד כי באותו יום עסקים נוספים סביבו קיבלו דו"חות.

סכומי הקנסות, אותם קובעת הממשלה, גבוהים להחריד: 2,000־5,000 שקלים לעבירה. העירייה מתעקשת שהיא לא מנסה להעשיר את קופתה, ולא מזמן יצאה בקמפיין גדול ומבורך של הנחות בבתי עסק, שמטרתו להניע את המשק ולתמוך בעסקים. בעירייה טוענים כי למבצע האכיפה הנוכחי קדמה תקופה ארוכה של הסברה, שבסופה חלק מהעסקים לא נערכו כראוי או לא צייתו לתקנות. סיבה אפשרית לאי הציות עשויה להיות גם הבלבול הציבורי מהשינויים התכופים שעברו ההחלטות והתקנות שקבעה הממשלה.

חיפוש מהיר ברשת מוביל לעשרות פוסטים של בעלי עסקים שנפגעו מקנס גבוה, והמכה הכלכלית מורגשת. על פי נתונים שהתקבלו מעיריית תל אביב־יפו, החל מה־31 במאי ועד היום – שבוע וקצת – חולקו 704 דו"חות לבתי עסק. ארבעה מתוכם למועדונים שפתחו בניגוד לחוק, והשאר מחולקים כך: אי התקנת שילוט בכניסה לעסק או מתן שירות ללקוח ללא מסכה – 597 דו"חות; אי עמידה בתנאי התו הסגול לבתי אוכל – 27 דו"חות ו-32 התראות; אי עמידה בתנאי התו הסגול לחנות – 35 דו"חות ו-80 התראות; אי עמידה בתנאי התו הסגול למספרה או מכון יופי – 41 דו"חות ו-8 התראות.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "בעל העסק המדובר (חנן מרגילן – ש"מ) פעל בניגוד לתקנות שקבעה המדינה, שכן הפעיל את העסק בטרם הצהיר על עמידה בכללי התו הסגול, וכתוצאה מכך לא עמד בהם.

"האכיפה המוגברת נותנת אותותיה וכבר ניתן לראות הקפדה מוגברת על בריאות הציבור. העירייה תתמקד בימים הקרובים בהסברה ובאזהרות לבעלי העסקים מתוך כוונה להמשיך את האכיפה המוגברת ככל שיימצאו עסקים שלא שומרים על הנחיות הבריאות. מטרת העירייה אינה העשרת קופתה אלא שמירה על בריאות הציבור, ואנו מצפים לשיתוף פעולה מלא של העסקים בהשגת מטרה זו".