בר האוכל התאילנדי מבית "גברת קוטייאו" מכין ארוחה שראויה למלך

ברוכים הבאים למקדש החריף הבא שלכם. ראמה 9. צילום: יהלי לוי
ברוכים הבאים למקדש החריף הבא שלכם. ראמה 9. צילום: יהלי לוי

לא בכל יום מגיע לשוק הכרמל מלך תאילנד התשיעי, וגם היום לא - אבל בר האוכל התאילנדי שקרוי על שמו, מאת אנשי "גברת קוטייאו" המופלאה, יגרום לכם להרגיש כאילו אתם בעיצומו של ביקור מלכותי. קריאות התפעלות ורעב נשמעו במערכת טיים אאוט עם קריאת המילים "לב עגל בגלייז קרמל פלפל שחור"

11 בינואר 2024

גברת קוטייאו נפתחה בשוק הכרמל לפני כארבע שנים על ידי מתי נקש, שעבד במסעדות מגיל 14, נסע לטיול של אחרי הצבא בתאילנד, והתאהב בבישול התאי. במסעדה הקטנה בשוק מגיש נקש אוכל תאילנדי נפלא ואותנטי, בדגש על מרקים ששמם יצא למרחקים. כשאנחנו אומרים אותנטי, אנחנו מתכוונים לחריף. וכשאנחנו אומרים חריף, אנחנו מתכוונים כמו שעושים בתאילנד.

>>>

לא תמצאו אצלו פאד תאי שחוטא במתיקות עזה או סום טאם אנמי – הוא משתמש במתכונים תאילנדיים משפחתיים עתיקי יומין, ולא מתאמץ להתאים אותם לחיך הישראלי המפונק, אלא מבקש להישאר קרוב למקור. והתוצאה מענגת. כעת מרחיב נקש את פלטת הטעמים, המאכלים והאווירה, ומתרחב יחד עם שותפו עמית הדר לספוט תאילנדי נוסף גם הוא בשוק הכרמל. הכירו את ראמה 9, בר אוכל תאילנדי הממוקם ממש מול ה"גברת',' כפי שמכנים אותה אנשי השוק והלקוחות הקבועים.

כן, זה עוף שם, שצלוי בתנור מיוחד. ראמה 9. צילום: יהלי לוי
כן, זה עוף שם, שצלוי בתנור מיוחד. ראמה 9. צילום: יהלי לוי

את השם ראמה 9 בחרו הצמד על שם מלך תאילנד התשיעי, או ראמה התשיעי, ואם בגברת הבמה נתונה לאוכל הרחוב התאי, הגרסה הגברית שלה תאכיל אתכם באוכל תאילנדי מלכותי. ואלו אמנם כמה מהמאכלים האהובים על המלך, אבל אל תטעו – ממש לא מדובר בקוויאר ושמפנייה, כי המנות פה מגוונות, ובמחירים של פשוטי עם. הנה למשל הסלט המסורתי "סום טאם פלה", עם פאפיה ירוקה, חצילים תאים, צ'ילי תאי, עגבניות ברוטב פלה מותסס, עור חזיר פריך וסטיקי רייס (52 ש"ח) – מנה נפלאה שלא חוסכת במידת החריפות שלה, על כן נמליץ להרכיב ביס מאוזן עם הסטיקי רייס, מניסיון.

חוץ ממנה, היתה מנה שגרמה לנו להרגיש קרובים במיוחד למלך – "דג ים נא xo", ברוטב של צ'ילי מותסס 5 שנים, שיפונד וכפייר ליים (64 ש"ח), או "נקניקיית ברים צפונית" – נקניקיית הדגל של צ'אנג מאי, מסתבר – המוגשת עם גלאנגל למון גראס ג'ינג'ר, כורכום וכפיר ליים טרי שמקפיץ את הביס. ולצידה נאם פריק נום (רליש פלפלים חריפים), עור חזיר פריך, ולפינאלה גם כוסברה (58 ש"ח).

מסיבת נקניקיות מלכותית. ראמה 9. צילום: יהלי לוי
מסיבת נקניקיות מלכותית. ראמה 9. צילום: יהלי לוי

עוד בתפריט המלכותי: "קרקר ארמון המלך", קרקר משרימפס ועליו דג ים קצוץ עם צ'ילי תאי, ג'ינג'ר, שאלוט, שיפונד כפיר ליים, ואין ספק שמדובר במנה הראויה לשמה (56 ש"ח). יש גם "לשון עגל בהוו", שהיא לשון עגל במרינדת גלנגל בגריל חרס תאילנדי,חלמון כבוש, נאם ג׳ים ג׳או (58 ש"ח), וגם מנה מכל הלב של "מיאנג נאה", והוא – חכו רגע לפני שתגלו – מלב עגל בגלייז קרמל פלפל שחור, על עלי פאק פאנג, צילי תאי, שיפונד ג'ינג'ר, שאלוט, שום מטוגן וריבת צ'ילי (62 ש"ח).

קרקר ארמון המלך, טעים יותר משנראה. ראמה 9. צילום: יעל שטוקמן
קרקר ארמון המלך, טעים יותר משנראה. ראמה 9. צילום: יעל שטוקמן

במקום גם נתנו דגש גדול למשקאות ולקוקטיילים, ורחקו אותם לפי מתכונים וחומרי גלם תאילנדיים מובחרים. בכל זאת, לא כל יום מגיע לשוק הכרמל מלך תאילנד התשיעי. המשקאות כולם, כולל הסודה עם על טהרת תוצרת תאילנד. הבירות והיינות תאילינדים גם הם והסוד האמיתי כאן הוא בקוקטיילים שמתגלים כערב רב של טעמים וניחוחות למשל קוקטייל הטום יאם (50 ש"ח) שמתגלה בחריפתו המעקצקצת והנפלאה, הוויסקי סוואר (48 ש"ח) שמבוסס על וויסקי גלנגל ונוסף לו קינמון ותבלינים תאילנדיים מקומיים וגם קוקטייל חמשת התבלינים (48 ש"ח) המבוסס על תבלינים חמים בעלי ניחוח חורפי משהו והוא נעים ומחמם.
פתוח בימים א-ה בין 18:00-23:00, סמטת הכרמל 30. ממש מול הגברת. נכון לעכשיו פתוח לשלושה חודשים להרצה