הבמאי שחזה אפוקליפסת אקלים כבר מבין מה יהיה האסון הקרוב

רולנד אמריך, במאי "היום שאחרי מחר", חושב על הסרט הבא שלו וכנראה שגם הפעם האולפנים לא יקפצו מיד על ההזדמנות

"היום שאחרי מחר"
"היום שאחרי מחר"
4 בנובמבר 2019

רולנד אמריך, במאי "היום שאחרי מחר" ו"היום שלישי", יודע מה יהיה האסון הבא שייפול על האנושות – וכבר חושב לתרגם את הרעיון לעבודה על הסרט הבא שלו. זה לא מפתיע – הוא ידוע כחובב קטסטרופות, מה שזיכה אותו בכינוי "מאסטר אוף דיזאסטר". לאמריך יש מוניטין של במאי שלא מנסה לרצות את הקהל או לרכך עבורו את המציאות. כזכור, "היום שאחרי מחר" הוא סרט אסונות בו ההתחממות הגלובלית מנתקת קרחון בקוטב הצפוני, ברצף אירועים המביא להחרבת רוב החלק הצפוני של כדור הארץ.

בריאיון לווראייטי אמר הבמאי הגרמני כי יוצרי תוכן חייבים להתחיל להתמודד עם איומי הכדור המתחמם. "זה חלק ממה שאני כל כך שונא בהוליווד כרגע", הוסיף והדגים: "בסרטי מארוול אפשר בקלות ליצור מצב של משבר אקלימי. אבל הם לא עושים את זה".

"היום שאחרי מחר"
"היום שאחרי מחר"

אמריך המשיך וסיפר על הקשיים שבהם נתקל עם "היום שאחרי מחר". "אולפן או שניים שרצו את הסרט אמרו לי, 'אפשר שלא תהיה פצצה אטומית או סכר שנפרץ ומציף הכל?'. בשנייה שיצאנו משם אמרתי למפיק שלי: 'כן… לא הם. הם לא מבינים מה אני עושה כאן'".

מי שבסוף רכשו את הזכויות על הסרט היו אולפני פוקס המאה ה־20, אבל גם להם זה לא עבר חלק בגרון. "כשהם סוף סוף ראו את הסרט, הייתה להם בעיה איתו", סיפר אמריך. "הם אמרו, 'אלוהים, אין שם סוף טוב'. זה היה כתוב בתסריט, אבל זה היכה בהם רק כשהם ראו את זה. אמרתי להם, 'חבר'ה, אני לא יכול לעשות מזה סוף טוב כיוון שאם האנושות תמשיך בדרך הזאת לא יהיה סוף טוב'".

כעת הבמאי רוצה לעשות סרט על מזג אוויר קיצוני, אבל לא כזה עם כוכבי אקשן שנלחמים באש ובמים – אלא כזה שייתן מבט ישיר וכן על מציאות של היסחפות קרקעות, הגירה המונית, מחסור במזון והתפרצות מחלות. "אני מתחיל לראות אפשרות לסרט שיעסוק בזה. כמה שונה העולם ייראה אם 300 מיליון אנשים יהפכו למהגרים בגלל שהם לא יכולים לחיות מאדמתם? ברקזיט הוא התוצאה של זה. לאומנות היא התוצאה של זה. זה עלול להיות המשבר הגדול בהיסטוריה: לא רק שהמוני בני אדם ימותו, אלא שהמלחמות יתפרצו. החיים ישתנו".