רומא בזריזות

סיור קצר לצפופים בזמן חושף את נפלאותיה של רומא ומשאיר טעם של עוד

תיירים ברומא. (צילום: shutterstock)
תיירים ברומא. (צילום: shutterstock)
4 בנובמבר 2013

אם אתם מבקרים ברומא במסגרת מסע עסקים תזזיתי או פשוט חולפים בעיר אחרי בילוי כפרי רגוע, אל ייאוש. גם בפרק זמן קצר אפשר ליהנות ממה שיש לעיר להציע. פנו לעצמכם שעתיים או שלוש, והעיר תגלה לכם לפחות כמה מסודותיה.

קל מאוד להבין את מה שרואים בבירה, כל עוד זוכרים שהעיר עברה שלוש התפרצויות תרבותיות מהממות, המוצגות כולן בסיור הזה. הראשונה היתה התקופה הקלאסית (משנת 100 לפנה"ס ועד 300 לספירה), ומתקופה זו שרדו כמות מדהימה של אתרים. אחריה באה תקופת הרנסנס (מאות 16-15), ובה שורה של אפיפיורים שוחרי מלחמה והלומי ממון ואגו פיזרו את ההון שלהם באורגיית בנייה חסרת מעצורים של כנסיות וארמונות. השלישית היא תקופת הברוק השערורייתית והתפוחה (מאה 17), שהרעיפה קישוטים מצועצעים על כל חלקה טובה.

התחילו את הסיור בראש המדרגות הספרדיות. ייתכן שכבר ראיתם את המקום בסרטים, אבל הנוף הנשקף מכאן שווה שידור ישיר. מולכם ממש נמשך via Condotti המהודר, מחוז חפצם של קורבנות האופנה הרומיים. להקות בטלות של תיירים ומקומיים נחפזות אחר מקומות הישיבה שזופי השמש. השגרירות הספרדית לוותיקן עדיין ניצבת ב-piazza di Spagna, כמו גם המוזיאון הוורדרד שלמרגלות המדרגות הספרדיות, בו המשורר הרומנטי ג'ון קיטס נפח את נשמתו.

התגברו על התשוקה להתמסר לקרני השמש או למנעמי כרטיס האשראי, ופנו ימינה ל-via Babuino, אחת מעורקיו של אזור Tridente. בסופו של הרחוב השיקי, המאוכלס חנויות וגלריות לעתיקות, שוכנת piazza del Popolo. לפני שאתם פונים להקדיש לה את מלוא תשומת הלב, קפצו ל-via Margutta הציורית, השזורה גלריות חינניות.

ממושבכם בטראסה של קפה Rosati ובידכם כוס קפוצ'ינו, תוכלו להבחין שהכיכר מצליחה לשלב בחינניות נונשלנטית דוגמאות מצוינות משלושת התקופות האמנותיות שפקדו את הבירה האיטלקית. במרכז הכיכר הנאו-קלאסית האדירה מזדקר אובליסק שסחב הקיסר אוגוסטוס מהמצרים. את ראשיתו של Tridente מציינות שתי כנסיות תאומות מתקופת הברוק, ואילו כנסיית Santa Maria del Popolo מהווה יהלום רנסנסי מלוטש היטב (אין ברירה, אתם חייבים לקפוץ לביקור מהיר, ולו כדי לבהות בהערצה בשני הציורים התואמים של גאון הברוק קרבאג'יו). השער העצום שבחומה הרומית העתיקה, נבנה בחופזה לכבוד בואה של המלכה קריסטינה משוודיה בשנת 1655.

Via del Corso העמוס, לב לבו של Tridente, היה המקום שבו הונהגו מירוצי הסוסים בימי הקרנבל, בעידן האפיפיורים המושחתים. בימינו, הצעירים מעדיפים להתהולל בחנויות האופנה הזולות שלאורכו. אתם יכולים לחלוף כאן בזריזות, ולעצור רק כדי להציץ בכמה מה-palazzi היפים ביותר בעיר.

שופינג בויה קונדוטי (צילום: טטים אאוט)
שופינג בויה קונדוטי (צילום: טטים אאוט)

המשפחות האולטרה-אריסטוקרטיות Ruspoli ו-Burghese עדיין חיות בארמונות העירוניים המשפחתיים שלהן. לפעמים אפשר לבקר ב-Palazzo Ruspoli כשנערכות תערוכות במקום, אך בכל הקשור ל-Palazzo Borghese, תצטרכו להסתפק בהצצה בחצר של הארמון העצום מהמאה ה-17 (כניסה דרך via Fontanella Borghese). האחות של נפוליאון בונפרטה, פאולינה היפה, חיה כאן עם בעלה, הנסיך Camillo Borghese.

במורד via del Corso תבחינו בארמון מרשים עוד יותר – Palazzo Doria Pamphili. אם אתם יכולים להרשות לעצמכם, היכנסו להביט באוספי האמנות הנהדרים. אם אתם מעדיפים, אתם יכולים במקום זאת לבדוק את הלך הרוח הפוליטי ב-piazza Colonna (הנקראת על שם העמוד העצום של מרקוס אורליוס הניצב במרכז הכיכר). משרדו של ראש הממשלה שוכן ב-Palazzo Chigi מהמאה ה-16, ואילו הבית התחתון של הפרלמנט מאכלס את Palazzo Montecitorio. האובליסק שבמרכז הכיכר, שימש כמחוג שעון השמש הגרנדיוזי שבנה הקיסר אוגוסטוס (אותו אחד שגנב את האובליסק).

piazza Colonna (צילום: טיים אאוט)
piazza Colonna (צילום: טיים אאוט)

הליכה קצרה של שתי דקות תוביל אתכם ל-piazza Augusto Imperator. הקיסר בנה מוזוליאום עגול ענק לעצמו ולמשפחתו, הניצב לרוע המזל עירום מהשיש שהקיף אותו פעם. ליד הנהר תמצאו את הבניין Richard Meier, שבו שוכן Ara Pacis (מזבח השלום) של אוגוסטוס, המתאר בתבליטים עוצרי נשימה את משפחתו של הקיסר. הכתובות הארוכות בלטינית מספרות את הישגיו של הקיסר המלומד (גם אם קלפטומן).

אתם בוודאי מרגישים מעט עייפים בשלב זה. אתם יכולים לפנק את עצמכם בבופה שב-’Gusto. התעקשו על שולחן בחוץ. לאחר מכן, אם יש לכם מספיק זמן ואנרגיה, עלו לקו מספר 81 (תחנת האוטובוס ניצבת ממש מחוץ למסעדה). תוך 20 דקות הוא יעבור דרך כל האתרים שטרם ביקרתם: piazza Venezia, Capitoline, במורד הרחוב לעבר Bocca della Verità, לצידו של Circus Maximus ובחזרה דרך Palatine עד הקולוסאום. אתם יכולים לרדת כאן ולשים פעמיכם לבית המלון או לשדה התעופה, בהרגשה שראיתם (כמעט) הכל.