"מורה למשחק צריך לדעת שהוא מתעסק עם גוזלים שמוכנים לעשות כמעט הכל"

רוני דותן, 33, נשואה, שחקנית וזמרת יוצאת, החליטה לגייס את ארגון השחקנים בישראל למאבק בהטרדות המיניות בעולם המשחק

רוני דותן (צילום: איליה מלניקוב)
רוני דותן (צילום: איליה מלניקוב)
30 במרץ 2017

 

שם: רוני דותן

סטטוס: נשואה

גיל: 33

תעסוקה: שחקנית וזמרת יוצרת

ספרי על הדירה הראשונה שלך בתל אביב.
"זאת הייתה דירת קרקע מאוד מתוקה ברחוב גרוזנברג. היה ממש כיף שם, קיבלתי אחלה חוויה תל אביבית. היא לא הייתה מרכזית מדי ולא קיבלתי שוק טוטאלי מהעומס של העיר, אבל היא הייתה קרובה לים והיה כיף לצאת ממנה לעיר".

היית במשך שלוש שנים פעילה בוועד של שח"ם למען זכויות שחקנים. איך זה להיות שחקן מצד אחד ומצד שני להילחם עבור שחקנים?
"בעולם המשחק השחקן הוא הפרונט, אבל בפועל הוא זה שלא מקבל את הזכויות שלו שמרוויח הכי מעט ושעובד הכי קשה. זאת הייתה עבודה כפולה – לפעול למען השחקנים ולפעול למען זה שהשחקנים יעריכו את עצמם ויוכלו להגיד 'לא, לא מתאים לי ככה'. הבעיה שזו הייתה עבודה התנדבותית קשה, לפעמים לא מתגמלת והרבה מעבר לשעות העבודה. הקושי היה בא לעתים ביחס של גורמים אחרים כלפיי. אם את בוועד אז עדיף לא לקחת אותך לדברים כי את 'תלשיני'. פעלנו למטרה טובה שלפעמים באה לרעתי".

בהמשך מיקדת את הפעילות שלך בתחום ההטרדות המיניות בעולם המשחק.
"זה התחיל מפנייה אחת של שחקנית לשח"ם שגרמה לנו להבין שאין שום מענה לנושא. הגבולות מאוד מטושטשים בעולם המשחק. אין מישהו שמכיר בזה כבעיה, ונוצר טשטוש בשאלה מהו משחק טוטאלי ואיפה עובר הגבול. היה לנו מקרה של זוג שחקנים שבו השחקן טען שאלתר ושהוא הולך עד הסוף והתנהג בצורה אלימה ומוגזמת. יצאנו למסע של שנתיים וחצי לנסח אמנה שמתייחסת לנושא ולמלחמה בתופעה, לדבר עם בתי ספר ותאטראות ולהביא אותם לחתום על האמנה. בתי הספר צריכים לקחת אחריות על שיטות הלימוד ועל התרגילים שהם מעבירים. היו מקרים של תרגילים שהיו עילה לתביעה, אבל בתחום הזה אף אחד לא חושב על זה. מורה למשחק צריך לדעת שהוא מתעסק עם גוזלים שמוכנים לעשות כמעט הכל. מה שמלמדים תלמידים הוא 'אתה עושה הכל'. אנחנו רוצים ליצור אמירה של 'לא הכל ולא בכל מחיר' ולא לחיות בפחד שיעיפו אותך מהלימודים".

ספרי סוד תל אביבי.
"לא חושבת שיש סיכוי שאני אעזוב את תל אביב, בעיקר בגלל חנויות הווינטג' הרבות. אני מכורה קשה מאוד, יש לי אוסף בגדי וינטג' שיכול למלא חנות ואף פעם אין יותר מדי מבחינתי".