הבמאי החדש של "מלחמת הכוכבים" הוא בדיוק מה שהסרט היה צריך

הוא המציא יצור חדש ששיגע את המעריצים, קפץ על האפשרות לגיבורה נשית וברור לו למי דארת ויידר דומה. ריאן ג'ונסון עדיין לא מבין איך זכה להיבחר לתפקיד. ריאיון

ריאן ג'ונסון וצ'ובאקה (צילום: דיסני)
ריאן ג'ונסון וצ'ובאקה (צילום: דיסני)

כשסיים לביים את סרט המדע הבדיוני "לופר" ב-2012, מיהר ריאן ג'ונסון לכתוב בטוויטר: "בזאת השלמתי את מה שאני מכנה הטרילוגיה שלי – עשיתי שלושה סרטים", בהומור אופייני וצניעות, כאילו הקריירה שלו הגיעה בנקודה זו לשיאה. לא ממש. שמונה שנים אחר כך, בחולצה לבנה מכופתרת ומראה של פרופסור אוניברסיטה קול, הוא עומד לחלוק עם העולם את הסרט הגדול ביותר שנעשה השנה. אז איך נפל על הבחור הנחמד הזה ממרילנד הסרט "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי", או פרק 8 למי מכם שסופר, ולמה מעריצים מכנים אותו ג'ורג' לוקאס החדש? הריאיון איתו התקיים לפני שהסרט יצא לאקרנים, אבל העתיד של ג'ונסון כבר ברור: הוא קיבל את המפתחות לשלושת הפרקים הבאים בסדרה. בינתיים, הוא מבטיח, "אחרוני הג'דיי" עומד להיות אינטנסיבי מאוד.

ריאן ג'ונסון על הסט של "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי"
ריאן ג'ונסון על הסט של "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי"

אתה בדיוק בגיל של המעריצים המושבעים של "מלחמת הכוכבים". היית מעריץ בילדותך?

"בדיוק מהסיבה הזאת אני כאן. אני זוכר שכשהייתי בן 4 אבא שלי לקח אותי לסרט, ולא הלכנו לכל כך הרבה סרטים בשנות ה-70. יותר מהסרט זה היה הצעצועים. משחקי הדמיון הראשונים שלי היו עם הצעצועים והעולמות האלו".

עוד כתבות על "מלחמת הכוכבים":
"מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי": ציפינו לטירוף – וקיבלנו דיסני
בחנו את עצמכם: עד כמה אתם מכירים את "מלחמת הכוכבים"?
הושבנו למרתון בתול "מלחמת הכוכבים" וגיק נאמן

אז היית הילד עם סדיני "מלחמת הכוכבים"?

"ברור, ותחתונים גם, הכל. הרגשתי מחנק בגרון כשנכנסתי בפעם הראשונה כבמאי בשערי הסט של המילניום פלקון. לא חשבתי על הסרטים, אלא על הצעצועים שלי ועליי כילד שמזהה את עצמו איתם".

האם מההתחלה התוכנית הייתה לקחת את "אחרוני הג'דיי" למקום אפל יותר?

"כן, קצת. התפקיד של כל פרק אמצעי, או אפילו של מערכה שנייה בסרט, הוא להעביר את הגיבורים גיהינום. זו הנקודה שבה הכל מתחיל להסתבך. הם צריכים לעבור בגיא צלמוות ולראות איך הם מתמודדים עם זה. מכאן מגיעות הדמויות. אז היה לנו ברור שנלך למקומות אינטנסיביים יותר".

ריאן, אתה מפחיד אותי.

"במקביל רציתי שזה יהיה 'מלחמת הכוכבים', ובשבילי זה אומר שזה כיף, שזה מצחיק, שזו חוויה ושהכל יסתדר. ג'יי. ג'יי (אברהמס) ממש הבין את זה עם 'הכוח מתעורר'. אני קיבלתי את החלק העסיסי באמצע".

למה אתה?

"האמת, אין לי מושג. אני לא אומר את זה בצניעות. אני באמת לא יודע מה גרם להם לחשוב: 'בואו ניתן את זה לבחור שעשה את 'לופר', 'בריק' ו'האחים בלום'. טעות של פקיד אולי? אני מאוד שמח שהתקשרו אליי, אני גאה בסרט ואני מרגיש קרוב אליו, כמו ליתר הסרטים שלי".

איך היה לעבוד על התסריט?

"קיבלתי את התסריט של 'הכוח מתעורר' והם אמרו 'אוקיי, מה קורה עכשיו?'. לא הייתה איזו מסגרת כללית, פשוט העבירו את השרביט. אהבתי מאוד את 'הכוח מתעורר' ורציתי להמשיך עם הסיפור הזה הלאה, בצורה אורגנית. אבל מעבר לזה היה לי החופש למצוא את הסיפור שרציתי לספר. הסרטים המקוריים היו אישיים מאוד עבור ג'ורג' (לוקאס), וזה מה שנתן להם חיים. אז זה לא שהם ניסו לכוון אותי למקום זה או אחר – הם ממש דחפו אותי למצוא משהו אישי".

"מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" (צילום: דיסני)
"מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" (צילום: דיסני)

פחדת לאבד את האינדי שלך?

"אני לא רואה את זה כך. מה שבטוח הוא שלא חששתי שלא אצליח להתחבר לזה. זה טבוע עמוק אצלי".

ועכשיו חתמת לעוד שלושה סרטים בסדרה. הם כנראה אהבו מאוד את "אחרוני הג'דיי".

"אני מקווה שהם אוהבים. הסתדרנו טוב. אמרתי להם שמעניין אותי לספר סיפור חדש בשלושה סרטים – שיהיה לי קנבס גדול שבו כל הדמויות חדשות, אבל עדיין בעולם הזה".

דבר איתי על הפורגס. הצגת אותם בטריילר והעולם השתגע. מאיפה הם הגיעו?

"חיכיתי להזדמנות להכניס משהו קליל יותר לאי עם לוק וריי. כשאיתרנו את האי סקליג מייקל באירלנד שבו צילמנו, הבנו שזה אי מלא ציפורים, מפוצץ בפאפינים. ממש היה צריך להיזהר בהליכה כדי לא למחוץ את היצורים המתוקים האלו. הם התהלכו מצד לצד וניסו לעוף באופן פתטי. כשראיתי את זה ידעתי שזהו, צריך להמציא גרסת 'מלחמת הכוכבים' לדבר הזה. זה חלק מהסביבה של האי".

ג'ורג' לוקאס לא עשה את זה אף פעם.

"אתה חושב? 'מלחמת הכוכבים' הוא שיקוף של העולם כפי שהוא. הסרטים האלו היו תמיד חלק ממה שקורה עכשיו. כשאמרו לי שתהיה לי דמות ראשית של אישה, נשענתי קדימה בכיסא, זה ריגש אותי. אחרי 40 שנה שבהם ראיתי רק גברים גיבורים זה הרגיש כמו לגרד מקום שלא הצלחת להגיע אליו זמן מה, ואת דארת ויידר אפשר לייחס למי שאתה לא אוהב בפוליטיקה היום. זה מה שמתחת לפני השטח".

← "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי", מחמישי (14.12) בבתי הקולנוע