"האח ממבט ראשון": רשת 13 מנסה להציל את האח הגדול בעזרת חתונמי

איך המלהקות של "חתונמי" פספסו אותך? דיירי האח הגדול מחזור 2022. צילום מסך
איך המלהקות של "חתונמי" פספסו אותך? דיירי האח הגדול מחזור 2022. צילום מסך

הפרק הראשון לעונת האנונימים (עאלק) של האח הגדול השאיר כמה משבצות חסרות, אבל קלע לכל הקלישאות, ועל הדרך גונב קצת מהפורמט של האחות קשת, עם ניסיון מובהק להתחרות ב"חתונה ממבט ראשון". ריקאפ האח החורג של האח הגדול

8 ביוני 2022

לא צריך הרבה שעות צפייה ב"אח הגדול" כי לזהות שהכותרת של העונה הזאת היא התחרות שמגיעה אליה מהאח הגדול באמת של רשת – קשת. ההצלחה המסחררת של "חתונה ממבט ראשון" – ריאליטי שעד לאחרונה עוד נתפס כיותר "מעודן"  מהאח הגדול – גרמה גם לקברנטי האח  להשתנות. השינוי הזה הוא מה שאמור להיות הסיפור המוביל של העונה הקרובה, או לפחות מאירוע הפתיחה. אם תרשו, אקרא לזה "האח ממבט ראשון".

במרכז עומדת דיאן, היפהפיה של הבית – דוגמנית בת 23 מקרית גת שנראית כמו מיליון שקל – ועם "משימה" שהאח לוקח על עצמו: למצוא לה בן זוג מבין המתמודדים. הגברים שנכנסים לבית אמורים להתאים לנראטיב הזה – להיות אלה שמתחרים על ליבה של הנסיכה, על המשבצת של מי שייקח אותה אל הנשף (או לפחות אל המיליון ₪ שמחכים בסוף העונה), אם כי טוב לזכור, זוגות אף פעם לא זוכים (רק תזכרו איפה סיימו גל גברעם ותום חיימוב). והרי המתמודדים המרכזיים על ליבה: דניאל (להלן "סיפור הסינדרלה"), אליאב (להלן "הילד הרע") ונתנאל (להלן "ההוא שהוא שילוב של השניים, לא ברור באיזה מינון"). כולם בדיוק לפי הטייפקאסט שניתן היה לנחש.

וזה, הרי, האתגר המשמעותי של כל תכנית ריאליטי במציאות של 2022: לנסות ולהתמודד עם הנחות היסוד, לא רק של המתמודדים, אלא גם של עצמה. עד כמה האח הגדול באמת מסוגל להפתיע אחרי 15 עונות שבהן היא משודרת בישראל?

ואם המטרה היתה להפתיע (כפי שהעיד הקמפיין הדי אגרסיבי בשבועות האחרונים, לפחות בכביש שבין תל אביב להרצליה) – הרי שבזה יוצרי "האח" לא ממש הצליחו. בסוף נשארות הקלישאות ושוב הביאו לנו מזרחית ימנית, אמן המיוסר (שלא אמור להיות "קונטרה", אבל בהפקת האח כנראה רוצים שנחשוב כך), ה"דוש", הנשמה הטובה, הצעירה, המבוגרת, האתנחתא הקומית (אחלה דינה!), הביזאר ובעצם כל מה שאפשר היה לחשוב עליו מראש.

מה שעוד בלט באירוע הפתיחה – כמו כל "אירוע" שכזה –  היה, כמובן, הפרסומות. צופי האח הגדול הופגזו בפרסומות בכמויות שרק ג. יפית זצ"ל זוכרת. כן, מקבצי הפרסומות אמנם היו קצרים – אבל ברמה הכמותית, ראינו את אותה כמות פרסומות שהיינו רואים בערב רגיל גם אם זה היה רק "דקה אחת וחזרנו". אה, ולא שכחנו גם את הטריק הגאוני של להבטיח ש"אין פרסומות", ואז להביא לך את החסויות בהפוכה (שזה אותו דבר כמו פרסומת, רק עם הקדמה מאולצת לפני).

יש נשק? גיא זוארץ ולירון וייזמן בבכורת "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
יש נשק? גיא זוארץ ולירון וייזמן בבכורת "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

בכל הנוגע לדיירי האח – כל אחד סיפור מרתק בפני עצמו – יהיה עוד מספיק זמן להתייחס ולפרק את כולם (בכל זאת, זה ריקאפ. חכו בסבלנות והצטרפו לקרוא גם בפרקים הבאים), אבל הפרק הראשון לעונה היא הזדמנות מרתקת להסתכל גם על המנחים: גיא זוארץ ולירון ויצמן. ויצמן נהדרת ומלוטשת (שנים של גיא פינס והשתלמות בגלי צה"ל – שאיכשהו גם הציצה מחדש דרך הדיירים – עשו את שלהן), זוארץ? פחות. הרבה פחות. אולי זה רק אני וההיסטוריה שלי עם "השיר שלנו" (aka הדרמה המוזיקלית הטובה ביותר אי פעם), אבל יש משהו באגרסיביות של מגיש "הישרדות" שקצת גרם לי לחשש שהוא הולך להיכנס לבית ולרסס את כל הדיירים עם רובה M16 וגופיית סבא (עדיין לא סלחנו על סיום עונה 2).

לאור העובדה שגם אחרי האירוע המנצנץ ורווי היח"צ הזה הרשימה עוד לא נסגרה, עדיין מוקדם להמר על זוכרים (למרות ששמתי עין על דניאל, מרינה ואופק, בסדר הזה). עד סוף השבוע המשבצות החסרות אמורות להתמלא, ואז יהיה אפשר לנתח בצורה טובה יותר את האח (ולנסות לנחש במי דיאן תבחר, אם בכלל). בינתיים, אפשר להישען אחורה ולהתכונן לעונה חדשה – ועם קצת מזל, סוערת – של "האח". דקה ואנחנו חוזרים.