כתבה

"גם אני הרגתי כמה עציצים בחיי. לכל אחד יש תקווה"

רעות מדיון, 33, מאמנת רגשית. מנהלת קהילת מרפסות אורבניות בפייסבוק ובעלת מרפסת שופעת צמחייה בדירת השותפים שלה בשדרות רוטשילד

רעות מדיון (צילום: איליה מלניקוב)
רעות מדיון (צילום: איליה מלניקוב)
14 ביולי 2019

מה אפשר ללמוד על תל אביב רק מהתבוננות מהמרפסת על השדרה?
"מדובר במשחקי people watching ברמות הכי איכותיות שיש. אבל זה דו כיווני, אנחנו מסתכלים עליהם והם מסתכלים עלינו. אחד לשלושה אנשים הולך ומסתכל על המרפסת, בוהה או מצלם".

כמאמנת רגשית, מה לדעתך המחסום הרגשי הכי גדול לאנשים בתקופה הנוכחית?
"שני דברים. הראשון הוא שקשה לנו לתת לעצמנו לגיטימציה. כלומר, להרגיש בסדר עם רגשות לא טובים או להרגיש בסדר עם רצונות מסוימים. זה יוצר המון בלבולים. השני הוא העניין של מיידיות אצל צעירים. אולי בגלל כל השפע הפיקטיבי בעיר של מקומות עבודה ובני זוג, יש קושי להסתכל קדימה או על תמונה מלאה יותר. אם משהו לא עובד כרגע או קשה זה מרגיש להרבה אנשים כסימן לזה שהם במקום לא נכון להם. או כמו הביטוי שהכי אוהבים להגיד לאחרונה 'מדויק לי'. צריך ללמוד לתת לדברים להיות גם פחות טובים, לפעמים זה מסע חשוב ומאוד מתגמל, כי זה עובר הרבה פעמים, בניגוד לתחזיות האישיות שלנו, וכי זה מלמד אותנו הרבה על עצמנו".

איך פיתחת עניין בצמחים?
"גם אני הרגתי כמה עציצים בחיי. גיליתי שלכל אחד יש תקווה. לפני שעברתי לכאן היה רק עציץ אחד שלא מת והוא אפילו עבר איתי לפה. כשעברתי, עבדתי במשתלה תקופה והתחלתי להכיר שמות של צמחים ולהשקות אותם. משם זה נפתח".

איך נולד הרעיון להקים את מרפסות אורבניות, שכבר הפכה לקהילה משגשגת בפייסבוק?
"הרגשתי שלאלו שרוצים לגדל בעיר אין מענה לשאלות גינון, כי לפעמים מגדלים רק נענע או בזיליקום וזה מביך לשאול 'מה קרה לנענע שלי?', אז אנשים מוותרים. חשבתי שאם יהיה מקום שסבבה לעירניקים לשאול שאלות פשוטות יותר זה יהיה מגניב. נוצרה קהילה שאני מאוד אוהבת את האנשים שבה. אנשי גינון הם אנשים כיפיים. באירוע האחרון שעשינו בשם 'צמחים ומינגלינג' כל אחד הביא ייחורים שיש לו בבית ורצה לחלק, ואני הבאתי צמחים מהעירייה וחילקתי והיה מינגלינג כיפי, כולם באים עם רצון טוב".

מהן השאלות הכי שכיחות לאנשים שמגדלים צמחים בעיר?
"מה קרה ל־X שלי? אפילו לא יודעים איך לנסח את השאלה קצת יותר מדויקת".

ומה קורה לצמחים לרוב?
"זה תמיד אותן תשובות. לרוב או השקיית יתר או מזיקים כמו כנימות".

איך נראה לדעתך עולם מושלם של צמחים ואנשים?
"ממש הייתי רוצה להסתובב בתל אביב ולראות מרפסות פורחות. זה כיף וזה נותן השראה. הייתי בספרד בקורדובה ושם יש את הקטע של פאטיו כי הבנייה התחילה ממנה. לנו יש באוהאוס ויש מרפסות בכל מקום. להם יש תחרות פאטיו והשאיפה הראשונה שלי הייתה לעשות פה פסטיבל מרפסות, אני רק צריכה למצוא שותף או שותפה מתאימים".

מה הכי תל אביבי בעינייך?
"קפה בשדרה. אפילו שאני לא שותה קפה. אני שותה מים בבוקר ותה בחורף. זה מוזר לאנשים, אני יודעת, אני גם לא אוהבת שוקולד".