רעיון ענק

מתגעגעים למשלוחי המנות? 400 משתתפים כבר נרשמו למשחק גמד-ענק אינטרנטי, ויקבלו מתנות מזרים בחג פורים הקרוב

עיצוב לוגו: יפעת מור
עיצוב לוגו: יפעת מור
18 בפברואר 2014

על שני דברים קם ונפל כל חג פורים בילדותנו: הראשון הוא תחפושת יפה, מגניבה ומקורית, או לפחות שלא תקרה תקלת ברנדה וקלי בספרינג דאנס. השני היה לצאת בשלום מחלוקת משלוחי המנות, וזו כבר הייתה אקרובטיקה של ממש: אף אחד לא רוצה להעליב, אבל גם לא לצאת מזיע ממאמץ. את הממתקים השווים באמת אנחנו מעדיפים להשאיר לעצמנו בבית, אבל את המניאק שנתן לנו שקית ניילון עם במבה ומסטיקים עוד נפגוש בגיהינום. בהמשך המשחק נעשה אפילו יותר מסובך, עם עלייתם של משחקי הגמד-ענק, שהפכו את החודש שלפני פורים לחלוקת משלוחי מנות ארוכה במיוחד.

בדיעבד, עשינו למנהג הזה עוול. ברגע שחלוקת משלוחי המנות מתקיימת מרצון ובלי משתתפים שרק יוצאים ידי חובה, נזכרים שבעצם אין דבר יותר טוב מלקבל מתנה. מזל שכמו אקט ההתחפשות, שממשיך להיות כייפי ולגיטימי גם אחרי שעוברים את גיל 20, גם הגמד-ענק עובר עכשיו טרנספורמציה לעולם המבוגרים. ב-Reddit ובאתרים אחרים מתארגנים משחקי החלפת מתנות או ממתקים עם משתתפים מרחבי העולם, ובימים אלה מתגבשת קבוצה למשחק הגמד-ענק הגדול בתולדות המדינה, כנראה. האחראים ליוזמה התל אביבית הם יפעת מור ואליה גרינפלד, שכבר הצליחו לרתום ליוזמה יותר מ-400 איש שישלחו ויקבלו מתנה מזרים מוחלטים בחג פורים הקרוב.

"הרעיון התחיל כשחשבנו על זה שמזמן לא קיבלנו משלוח מנות, אז אמרנו שנעשה משחק לחברים, ואז אמרנו – למה לא לשכונה? למה לא לעיר? למה לא לכולם?", מספר גרינפלד. "אנחנו מאוד מאמינים באינטרנט וביכולת שלו לחבר בין אנשים. יש לנו את הכלים לעשות כל מיני דברים מגניבים, וזה מצריך מאיתנו מינימום של מאמץ, אולי 3 שעות במצטבר, אז למה שלא נעשה את זה?".

יש למשחק שלכם חוקים? מספר מתנות שצריך לשלוח, או מחיר מסוים?

"אין חוקים בכלל. הרבה נרשמים שאלו ואפילו התעקשו על חוקים קבועים, אבל אנחנו לא רוצים למשטר את זה, מהבחינה הזאת אנחנו די אנרכיסטים. אנחנו מאמינים באדם והחוק היחיד שהמשתתפים צריכים לחשוב עליו הוא איך הם היו רוצים שיתייחסו אליהם. אם סבבה לכם להוציא 200 שקל על המשחק, תעשו את זה. אתם מעדיפים לא להוציא שקל אבל להשקיע 40 דקות בקומיקס, תעשו את זה. כל אחד ומה שמתאים לו. כנראה שיהיו אנשים שיקבלו תמורה לא שווה למאמץ שלהם, זה סיכון".

היוזמה החלה להתגלגל בשבוע האחרון וההרשמה אליה, דרך האתר, תיסגר ביום שני (24.2.14) בבוקר. באותו יום יישלחו מיילים עם זהות ופרטי הענקים. בעקבות היוזמה המקורית הוקמו קבוצות נוספות בבאר שבע ובחולון, וכן משחק המיועד לישראלים בחו"ל בלבד, במטרה לחסוך בעלויות המשלוח. "תייגנו גם את שרי אריסון, אבל בינתיים היא לא הגיבה", מוסיף גרינפלד.