רק עם רב קווים: כל מה שאתם צריכים לדעת לקראת ביטול המזומן באוטובוס

לקראת המהפכה שתצא לדרך בשבוע הבא במסגרתה לא יתאפשר תשלום במזומן באוטובוסים, הכנו לכם מדריך מפורט - מתי בדיוק זה קורה, איך להתכונן וכל מה שאתם צריכים לדעת

כניסה מהדלת האחורית של האוטובוס (צילום: שלומי יוסף)
כניסה מהדלת האחורית של האוטובוס (צילום: שלומי יוסף)
9 בדצמבר 2018

 

בלי אגורות בארנק: החל מהשבוע הבא, 21 בדצמבר 2018, תוכלו בהדרגה לעלות לאוטובוסים בגוש דן אך ורק עם רב קו – אותו כרטיס ירוק שככל הנראה נושא תמונה לא פוטוגנית שלכם. בחודש שעבר הודיע משרד התחבורה על המהפכה שתחול תחילה רק על קווי האוטובוס של חברת דן ובחודש ינואר יצטרפו שאר החברות. המטרה היא כמובן לזרז את קליטת הנוסעים מהתחנה אל האוטובוס, על ידי כך שיהיה אפשר לעלות מכל הדלתות ולא לעכב את הנהג כשאתם אוחזים בשטר של 100 ש"ח ופרצוף מתנצל. איך עליכם להתכונן?

>> כל השינויים בקווים בתל אביב שצפויים החל מ-2019
>> האם אנחנו קרובים לשיפור במערכת התחבורה הציבורית בתל אביב?

להשיג רב קו

אם עדיין אין ברשותכם כרטיס רב קו, הקץ הגיע ועליכם לדאוג לאחד כזה על מנת להמשיך לנסוע בתחבורה הציבורית שהיא לא מונית שירות. איך עושים זאת? אפשרות אחת היא להזמין את הכרטיס הירקרק אונליין – כאן. אם אתם חפצים בנותני שירות אנושיים – אופציה נוספת היא לבחור באפשרות הפרימטיבית, אשכרה לצאת מהבית ולהגיע לאחד מהמוקדים הבאים: תחנות הרכבת סבידור-מרכז, ההגנה, השלום, האוניברסיטה, אבן גבירול 35 והתחנה המרכזית בתל אביב.

פעם, כשזה עוד היה חדש. כניסה מהדלת האחורית של האוטובוס (צילום: שלומי יוסף)
פעם, כשזה עוד היה חדש. כניסה מהדלת האחורית של האוטובוס (צילום: שלומי יוסף)

לטעון את הרב קו

בעקבות העובדה שלא תוכלו להטעין יותר את הכרטיס אצל נהג האוטובוס, להלן האופציות העומדות לפניכם:

אפליקציית רב קו: האפליקציה זמינה נכון להיום אך ורק במכשירי האנדרואיד למיניהם (להם רכיב NFC) וניתן להשיגה ב-Google Play. האפליקציה מאפשרת להצמיד את הכרטיס לגב המכשיר וכך להטעינו.

דרך המחשב: אם אתם כבר מבקרים באחד ממרכזי השירות של רב קו ובא לכם להוציא 10 ש"ח על קורא כרטיסים מיוחד שיאפשר לכם לטעון את הכרטיס מהבית, עשו זאת. לאחר מכן תתבקשו להוריד תוכנה ייעודית ומשם הדרך לטעינה תהיה קלה יותר. כאן אפשר להוריד את התוכנה.

עמדות רב קו: בעיר מפוזרות מאות עמדות בהם תוכלו לבצע את הטעינה. מפה מפורטת ניתן למצוא כאן.

שימו לב – בתקופה ההסתגלות של הציבור לשינוי, יתאפשר תשלום באוטובוס באמצעות הטענת כרטיס בודד על רב קו בלבד. כמו כן, כדי להקל על ציבור האזרחים הוותיקים, ימשיכו הנהגים למכור כרטיסי אזרח ותיק בהנחה, בדומה להסדר הקיים היום.