מה אתה לובש: שבוע האופנה כהדחקה של המצב הביטחוני

את הנורמטיביות היחידה בתקופה הזאת אפשר למצוא רק בבריחה - בריחה לחברים ולמשפחות שלנו, למסיבות שנמשכות עשר שעות, לאוכל מדהים, להופעות מרגשות, לסמים במחיר הוגן וגם לבגדים שאנחנו קונים, או רק רואים על המסלול

לא רק פונקציונלי (תמונה: Shutterstock)
לא רק פונקציונלי (תמונה: Shutterstock)
22 באוקטובר 2015

מי שלא התלבש במה שהוא מחשיב למיטב מחלצותיו (סמרטוט מרשת שאפשר למצוא בכל חור או פריט מעצבים יקר במהדורה מוגבלת), הביט על עצמו במראה ואמר ״זה אני!״, כנראה לא ממש הבין מי הוא. מי שכן עשה זאת אולי הצליח לדמיין ולו לרגע אחד, בזכות שבוע האופנה התל אביבי, שהוא נמצא במקום אחר.

את הנורמטיביות היחידה בתקופה הזאת אפשר למצוא רק בבריחה – בריחה לחברים ולמשפחות שלנו, למסיבות שנמשכות עשר שעות, לאוכל מדהים, להופעות מרגשות, לסמים במחיר הוגן וגם לבגדים שאנחנו קונים או רק רואים על המסלול. כמו שהופעות ומסיבות אינן רק “יציאה", כפי שאנחנו אוכלים לא רק כדי לשׂבוע, כך גם בכל הנוגע לאופנה – בגדים אינם קיימים רק כדי שנוכל ״לשים על עצמנו משהו״.

לחצו לסיקור המלא של שבוע האופנה

לבוש איננו עניין פונקציונלי בלבד, כפי שטוענים מלעיזים נטולי שיק, הוא גם עניין של אופי והגדרה עצמית. גם אם מה שראינו בשבוע האופנה המקומי הוכיח שהאופי הישראלי איננו תמיד משגע וההגדרה העצמית לפעמים מבולבלת, הרי שהייתה שם מודעות. לפעמים היא הייתה מפוזרת, לא אחידה, נטולת מטרה וחסרת אופי, אבל היא הייתה שם כחלק מחגיגה גדולה יותר של סצנה מגובשת שרק ממשיכה להתפתח ולשפר את מעמדה בעולם.

להיות חובב אופנה שחי בישראל ומתלבש באופן שמתאים לישראל משמעותו להשקיע יותר, להתאמץ יותר, לרוב גם לשלם יותר ולא מן הנמנע – להתאכזב יותר. זה נכון אצל נשים, ומתעצם עוד יותר אצל גברים שצריכים ללוות את האובססיה שלהם בנימה אפולוגטית. בגלל זה, אגב, הרבה גברים ישראלים שמייחסים חשיבות ללבוש שלהם נקלעים לבולמוסי שופינג בחו״ל: פתאום קל יותר למצוא את הפריט הייחודי שמשתלב בטבעיות בסביבה – הוא עובד עם מזג האוויר המקומי ואף אחד ברחוב לא יחשוב שמדובר באיזו גנדרנות מוגזמת. לא משנה אם מדובר בחולצת אוברסייז שנראית כמו שמלה או פפיון קטן. זה לא הבגד עצמו, אלא ההקפדה של מי שלובש אותו – זה להתרגש מהמרקם של הבד, מהאופן שבו הוא נח על הגוף, והכי חשוב – מאיך שהוא גורם לך להרגיש.

אם שבוע האופנה של תל אביב נשא עמו בשורה, הרי זו ההדחקה. בערב הפתיחה מהדורות החדשות, פייסבוק וטוויטר התמלאו בדיווחים על הפיגוע הכפול בבאר שבע, שבו נרצח חייל על ידי מחבל ונתין זר הוכה למוות על ידי המון יהודי. במקביל קפצו באינסטגרם צילומי דוגמניות על המסלול וסלפי׳ז על קיר לוגואים. זה אסקפיזם לגיטימי ומתבקש, ההנאות החושיות האלה לא עוצרות את הראש מטרדותיו ואת הנפש מהתייסרויותיה. הנוכחות הפיזית במקום כזה או אחר איננה רלוונטית – אתה יכול להיות נוירוטי באירוע חגיגי או להירקב על הספה בבית, השאלה היא מה בחרת ללבוש.