"זו מחאה חברתית וההמון זועם. אל תפלו לשיח של ימין-שמאל"

שגיא דהן (צילום: ארתור לנדה)
שגיא דהן (צילום: ארתור לנדה)

שגיא דהן, מנהל במה (ומנהל ההפקה של רביד פלוטניק ועוד), לא עובד כבר ארבעה וחצי חודשים. השיח המפלג הוא בעיניו מקל בגלגלי המחאה, אבל נתניהו חייב להתחבר למציאות

16 ביולי 2020

בוקר טוב שגיא, איך עוברים עליך הימים?
"שלומי טוב בסך הכל. המשבר פגע בי בצורה ישירה כי כל האנשים שאני עובד איתם בעצם הפסיקו לעבוד כהרף עין. לא ראינו אחד את השני כבר ארבעה וחצי חודשים שבהם לא היו הופעות, וזה ממש מבאס. כל הדברים שתכננו ירדו לטמיון. וכמובן כלכלית נפגענו כולנו. אין הכנסה בימים האלה".

נכנס אתמול מענק העצמאים שביבי הבטיח?
"לי נכנס. סכום סביר, לא כמו שצריך להיכנס".

אתה מרגיש שאין מספיק סולידריות מצד האמנים, שעם חלקם אולי עבדת?
"אני ממש לא מסכים עם זה. הרבה אנשים כן פותחים את הפה ומדברים, בטח בחודש האחרון. אני חושב שלפעמים לא צריך להגיד, אלא פשוט לעשות. בחודשים האחרונים התחברתי מאוד עם דפני ליף ועזרתי לה להרים את המחאה ביום שלישי בתל אביב. ניהלתי שם את הבמה, ואמנים נרתמו ופתחו את הפה ודיברו – היו שם רביד פלוטניק, שי צברי, טונה, טיפקס, קרולינה, סיסטם עאלי ועוד".

שגיא דהן (צילום: ארתור לנדה)
שגיא דהן (צילום: ארתור לנדה)

"750 שקל? זה אחד המהלכים הכי פופוליסטיים שראיתי בחיים שלי. נתניהו עשה לעצמו נזק גדול הפעם והוא יקבל תוצאה הפוכה ממה שהוא מצפה לה"

מנסים להפוך את המחאה בכיכר רבין לא-פוליטית. באיזה צד אתה?
"אני חושב שזו מחאה סופר חברתית. יש ציבור שלם שחסר לו מה לאכול, אמיתי, ויושב בבית ולא מקבל משכורת כבר ארבעה וחצי חודשים, ולכן העם זועם. זה הכל. מה הם מצפים? שמה יהיה? אוי ואבוי אם יקשרו את זה לימין או שמאל. זה בדיוק העניין. זה מה שמנסים להאכיל אותנו כל הזמן, אבל זה לא באמת משנה. אני הייתי בצבא 12 שנים, אז אני שמאלני כי אני עובד בתחום האמנות? אין קשר בין הדברים".

אפשר לשאול בכל זאת לאיזה צד אתה משתייך במפה הפוליטית?
"אני לא משתייך לאף צד, אני רוצה שיהיה פה טוב. זה הכל. לא הצבעתי בבחירות האחרונות, אני לא מאמין לא להם ולא להם".

פורסם על ידי ‏‎Raz Gross‎‏ ב- יום שלישי, 14 ביולי 2020

"אני מחובר לדפני ליף ואנחנו עושים גם דברים אחרים חוץ מהפגנות – יש פרויקט שנקרא 'לאבטזאכן', שזו משאית שעוברת בעיר ואוספת תרומות לאנשים שצריכים. לדברים כאלה אני רוצה להיות קשור, זה יותר מעניין אותי"

נתניהו עומד להטיל סגר בלילות ובסופ"שים, ובכך להקשות על קיום הפגנות. מה התוכנית?
"אני חושב שזו טעות. לא יעזור לממשלה הזאת למנוע הפגנות. זה רק לוקח אותנו למקום לא טוב. צריך לתת לאנשים להפגין, כי בסוף אני רוצה להאמין שאני נמצא במדינה דמוקרטית. מצד שני אני גם לא מתיימר להבין בעניין הקורונה ואני לא יודע מה ההשלכות של הדברים האלה. אבל אני לא חושב שזה מה שיעצור את ההפגנות. אני מחובר לדפני ואנחנו עושים גם דברים אחרים – יש פרויקט שנקרא 'לאבטזאכן', שזו משאית שעוברת בעיר ואוספת תרומות לאנשים שצריכים. לדברים כאלה אני רוצה להיות קשור, זה יותר מעניין אותי".

יש לך קו טלפון פתוח לביבי. מה אתה אומר לו?
"שיירד אל העם. שיבין שאי אפשר לעצור את התרבות, שהדבר היחיד שנשאר לאנשים האלה זה ליצור. הוא צריך להתחבר לעם שבחר בו. ולעזור, פשוט לעזור".

אבל היי, אתמול הוא הבטיח לכולנו 750 שקל.
"זה אחד המהלכים הכי פופוליסטיים שראיתי בחיים שלי. לדעתי הוא עשה לעצמו נזק גדול הפעם. זה נהיה כל כך מגוחך שהוא חושב שזה מה שיעזור, זה מספיק לשתי קניות במכולת. זה רק מחריף את העניין. הוא יקבל תוצאה הפוכה ממה שהוא מצפה לה".

מה הלחם ושעשועים שלך בתקופה הזאת?
"אני מנגן בס לפעמים. אני גם הולך לדוג פעם בשבוע עם אלעד, המתופף של רביד פלוטניק. זה הכיף שלי. מה נשאר לי לעשות? אנחנו עושים רק דברים של מאחורי הקלעים, קליפים, קצת תכנונים הלאה. אבל יש חוסר ודאות משוגע".