שופינג ורכישות

כולנו אוהבים להתפנק עם איזה רכישה מדי פעם, אבל צריך גם לדעת איך לבזבז נכון

12. אל תפצלו רכישות לתשלומים

זה ירדוף אתכם.

13. החליפו בגדים וחפצים ישנים בכסף ו/או זיכוי

למה לעשות סתם שופינג כשאפשר לקבל זיכוי? אמנם לא מדובר בהנחת סלב וגם לא תעשו את המכה של החיים, אבל בחנויות יד שנייה שונות תוכלו לקבל כסף על בגדים וחפצים ישנים שנמאס לכם מהם או זיכוי למימוש ברכישה באותן החנויות.

אדרת – בוטיק בגדי וינטג' ויד שנייה. בוגרשוב 53

בתמורה לבגדים ואקססוריז שיעברו את הסלקציה הקפדנית של אופירה הבעלים תוכלו לקבל 25% במזומן או 40% מהמחיר שנקבע לפריט בזיכוי לרכישה בחנות.

מתחלפות בפסאז' – בוטיק וינטג' ויד שנייה. דיזנגוף 101 בפסאז'

נטלי הבעלים מקבלת פריטי וינטג' אבל יותר בעניין של מותגים יד שנייה. על פריט שנטלי תקנה מכם ותצליח למכור בחנות תקבלו לאחר מכן 30 מהמחיר, במזומן או בזיכוי לחנות.

חור בשחור – דיסקים ותקליטים יד שנייה. שלמה המלך 5

אלי הבעלים קונה כמעט הכל חוץ מווידיאו. על תקליט תקבלו בין חצי שקל לעשרה ש"ח ועל דיסק עד חמישה ש"ח, תלוי במצב ובטייטל. במקרים מסוימים אפשר לקבל יותר כסף על תקליטים נדירים. אם אתם מעדיפים זיכויים אז כל העסק מוכפל פי אחת. הזיכוי לא מוגבל בזמן.

דורון ספרים – ספרים חדשים, יד שנייה וציוד משרדי. אבן גבירול 147

על ספר קריאה תקבלו חמישה ש"ח – במזומן או בזיכוי לרכישה בחנות. בקיץ רוכשים בחנות גם ספרי לימוד.

בוק שוק – ספרים חדשים ומשומשים. ברודצקי 15

הבעלים לא קונים ספרים במזומן, אבל על כל ספר נותנים בין שני ש"ח לשלושה ש"ח זיכוי לרכישה בחנות.

14. הציבו מדיניות אי רכישת מתנות מול חברים

או לפחות קבעו רף מקסימלי.

15. עברו לעשות את השופינג שלכם אונליין

העובדים בדואר כבר לא טורחים לבקש מכם תעודה מזהה? האצבעות מקלידות את מספר כרטיס האשראי בלי לעצור לרגע כדי להיזכר? כנראה גם אתם עברתם לקנות כמעט בלעדית ברשת. לא תמיד ולא כל דבר, אבל מוצרים רבים שאתם צורכים יהיו זולים בהרבה אם תקנו אותם באתרים בחו"ל. בגדים, נעליים, חזיות, מוצרי קוסמטיקה ומוצרי פארם, תוספי מזון וצעצועים, תחפושות לילדים וגדג'טים הם כולם דברים ששווה לבדוק כמה הם עולים בחו"ל רגע לפני שקונים אותם בארץ. אבל רגע לפני שצוללים לתוך עולם הקניות אונליין, כדאי לזכור שהמחירים הנמוכים עלולים להתקזז על ידי שתי תוספות למחיר: עלות המשלוח והמכס הישראלי. פטור מלא ממכס ניתן לחבילות שערכן עד 75 דולר, כולל משלוח. מעל לסכום הזה נדרש המזמין לשלם מסי קנייה ומע"מ, ומעל ל־325 דולר – גם מכס. מי שלא יזמין בחוכמה עלול לגלות כשהחבילה תגיע שהיא עלתה לו הרבה יותר ממה שתכנן.

את הכללים אפשר למצוא באתר רשות המסים, תחת הלשונית "מדריך ליבוא בדואר חבילות". מבחינת עלות המשלוח אפשר לחלק את הקניות ברשת לשתי קטגוריות: אתרים שבהם המשלוחים לישראל הם ללא תשלום או זולים, ואתרים שלא שולחים ישירות לישראל או דורשים עשרות דולרים על משלוח. למתחילים, אלה שחוטפים כאב ראש מהמחשבה על משלוחים באמצעות חברת שילוח ליבוא אישי (כלומר משלוחים בני שני שלבים שמחייבים התקשרות ותשלום לשני גורמים נפרדים), מומלץ להתנסות קודם כל בהזמנות מאתרים שמאפשרים משלוח ישיר בלי לגבות עליו הון: חזיות מ־figleaves.com או מ־brastop.com. בגדי ילדים או מבוגרים, נעלי התעמלות ובגדי בית מ־nextdirect.com או מ־asos.com. גדג'טים לסמארטפונים (סיכוי גבוה למוצרים פגומים, אבל זול במאות אחוזים מהמשווקים המורשים) וצעצועים מסוגים שונים מ־dealextreme. תוספי מזון ב־iherb.com. מרגע שתצברו אומץ ונכונות להתעסק בעניין קצת יותר, תוכלו לעבור לאתרים האמריקאים שברובם תזדקקו לעזרה של חברת שילוח לישראל, ומשם באמת כבר אפשר להזמין כמעט הכל, וכמעט תמיד יותר בזול מאשר בישראל, בכפוף לעלות המשלוח.

16. בכל הקשור לילדים שלכם

אל תהססו לבקש בגדים וציוד מחברים שהילדים שלהם עברו את הגיל הרלוונטי. אין סיבה להוציא הון על דברים שיהיו קטנים מדי עוד חודש.

17. אל תתפתו להצטרף למועדוני לקוחות

אם אתם רוצים לחסוך כסף כדאי שתזכירו לעצמכם שמועדון הלקוחות של הרשת החביבה עליכם הוא לא חבר. מועדוני לקוחות – הפתעה – לא נועדו לחסוך ללקוח כסף אלא ליצור מחויבות רגשית בינו לבין הרשת. אחרי ששילמתם את דמי המנוי, לרוב כמה עשרות שקלים, הרשת מצפה שתרצו להחזיר אותם לעצמכם מהר ככל האפשר, מה שאומר שאת הקניות הקרובות שלכם ואולי גם את אלה שאחריהן תערכו בה ולא אצל המתחרים. גם אם חלק מהמבצעים לחברי מועדון יכולים לחסוך כסף וכדאי להשתתף בהם, רצוי לבחון כל מבצע כזה על פי פרמטר אחד: האם מדובר בקנייה שהייתם עושים בכל מקרה, או בכזאת שהתפתיתם לה בגלל החברות במועדון. אם מדובר באפשרות הראשונה, שיחקתם אותה. אם האפשרות השנייה היא הנכונה, כדאי לשקול מחדש את החברות במועדון לפני שתעלה לכם יותר מדי.

18. תהיו טובים לסביבה, ולחשבון הבנק שלכם

העדיפו שימוש במוצרים רב פעמיים – מגבת בד על פני מגבוני נייר, כוסות זכוכית על פני כוסות פלסטיק, ואפילו חיתולים רב פעמיים אם בא לכם להרגיש כמו ברוסיה הסובייטית.

19. האייפון שבק חיים? המחשב כבר לא עומד בקצב?

רכשו מחשבים, מצלמות וסמארטפונים "מחודשים" (Refurbished) – לא תאמינו כמה משמעותי ההפרש במחיר.

20. הפכו את עצמכם לשועלי סיילים

קניות של אופנה עילית ברשת (ובכלל) דומות למשחקים בבורסה ולהימורים: על הקונה החכם וחסר הממון להיות בעל חושים חדים ומפותחים, לשמור על פני פוקר, להתאזר בסבלנות ולחכות להזדמנות הנכונה. כמו בכל קרב, יהיו הרבה אבדות בדרך – פריטים שאזלו מהמלאי ונקנו על ידי מי שהפרוטה מצויה בכיסו, כאלה שהמחיר שלהם מסרב לרדת גם בעונת הסייל וכאלה שנותרו רק במידות שאינן תואמות את שלכם. אבל אל ייאוש – הסבלנות משתלמת. אם תעקבו אחר תאריכי הסייל המדויקים – מתי ההנחה עומדת על 30 אחוז, מתי על 50 אחוז ומתי היא נסוגה עד 70 אחוז – ותסמנו לעצמכם מראש כמה פריטים נחשקים, בסוף תישארו עם פריט מעצבים בודד במחיר נוח למדי. ברירה טבעית מ־100 אחוז צמר אלפקה.

21. אל תתביישו להציץ בארגזי בגדים שאנשים הורידו לרחוב