הכאוס חוגג: האם שוק הכרמל ושוק התקווה יוחרגו מהסגר?

בעקבות ההודעה על החרגתו של שוק מחנה יהודה הירושלמי מתקנות הסגר, דורשים הסוחרים בשווקי תל אביב החרגה דומה. הסוחרים: "קיבלנו הודעה מהעירייה לפתוח כרגיל"; העירייה: "לא מכירים הודעה כזאת"

השנה ימלאו טענותיכם כרימון. שוק הכרמל (צילום: שאטרסטוק)
השנה ימלאו טענותיכם כרימון. שוק הכרמל (צילום: שאטרסטוק)
15 בספטמבר 2020

פחות מ-72 שעות לכניסת הסגר הכלל ארצי, ועדיין לא ברור כיצד יראו החיים בעיר במהלכו, מה בדיוק יוחרג, אילו שירותים יפעלו ומי יוכל לטבול בים. לסוחרים בשוק הכרמל ובשוק התקווה נמאס מחוסר הוודאות, וההכרזה על החרגתו של שוק מחנה יהודה בירושלים גרמה לרבים מהם להכריז שלא יסגרו את הבאסטה, בדרישה לזכות בהחרגה דומה.

"אין מצב שפותחים את מחנה יהודה ואנחנו סגורים", אומר ע' סוחר ותיק ומוכר בשוק, "דיברתי כל היום עם סוחרים רבים ואני אומר לכם שאנחנו יוצאים למלחמה. הדוכנים שלנו יהיו פתוחים. המשטרה מוזמנת לבוא ולעצור את כולנו, זה החיים והפרנסה שלנו, אין לנו כלום בלי זה, אנחנו לא יכולים לשרוד בלי ההכנסות של הקניות לחגים. למה רק לעצור אותנו? שיירו בנו ויגמרו עם זה".

בשעות הבוקר נודע כי עיריית תל אביב-יפו פתחה במגעים אינטנסיביים לאישור החרגת השווקים בעיר, בעקבות ההחרגה הירושלמית, אך בעירייה סירבו לאשר זאת והסתפקו בתגובה הלקונית "עיריית תל אביב-יפו תפעל על פי ההנחיות לכולם". מעט מאוחר יותר הכריז סגן יו"ר ועד הסוחרים בשוק הכרמל, נשאת חוסיין, בהודעה לחברי הוועד: "בשעה זו התקבלה הודעה מעיריית תל אביב: שוק הכרמל עובד כרגיל. כולכם פותחים את החנויות ועובדים כרגיל לאורך תקופת החגים".

בתגובה לפניית Time Out אומרים בעירייה ש"אנחנו לא מכירים הודעה כזאת", אבל עושה רושם שמבחינת הסוחרים ההחלטות כבר התקבלו. "לסגור אותנו כשרשתות הסופרמרקטים פתוחים זו התעללות בחלשים", אמר סוחר בשוק התקווה שהעדיף להישאר אנונימי, "אני אישית מעדיף לקחת את הסיכון שיעצרו אותי מאשר לשבת בבית ולתלוש את כל השיערות שנשארו לי, אבל אפעל לפי מה שיחליטו כאן הסוחרים. בטח לא לפי מה שתחליט הממשלה".