החזית המקומית: מסעדת "שו" מביאה את האוכל האוקראיני לתל אביב

זו גם דרך לתמוך באוקראינה. מסעדת שו. צילום: אנה אנדריאנקו
זו גם דרך לתמוך באוקראינה. מסעדת שו. צילום: אנה אנדריאנקו

מסעדה אוקראינית אותנטית חדשה נפתחה ברחוב קרליבך, עם אוכל מסורתי ממזרח אירופה, אווירה ביתית מיוחדת עם ציורים מסורתיים ושולחנות עץ מהגוני גבוהים, וכמובן מנות מנחמות כמו בורשט, אולדקי, כמובן - וריניקי. שיהיה בתיאבון ושפוטין יגווע מרעב

2 ביולי 2023

בתקופה האחרונה כבר לא נשארו אנשים רבים שמרשים לעצמם להתבלבל בין רוסיה לאוקראינה, שכן ההבדל ברור וכואב מתמיד. אבל תנו לנו לחדד לכם הבדל נוסף שאולי לא ידעתם עליו, אם אתם לא יוצאי ברית המועצות לשעבר. כשרוצים לשאול "מה" ברוסית, אומרים ״שטו״. כשרוצים לשאול "מה" באוקראינית, אומרים ״שו״. איך גילינו את זה? בדרך הטעימה ביותר – נתקלנו במסעדה אוקראינית חדשה שנפתחה בקרליבך, ונקראת "שו". אחרי שלמדנו דבר חדש, נכנסנו לנשנש קצת בורשט, אולדקי, ובעיקר וריניקי – וחזרנו אופטימיים.

זריקה של אופטימיות. פו. צילום: אנה אנדריאנקו
זריקה של אופטימיות. פו. צילום: אנה אנדריאנקו

את ״שו״ פתחה בחודש האחרון אנה אנדריאנקו, שעלתה לארץ מאוקראינה דווקא לרמת גן לפני כ-11 שנים. בעברה היא עבדה כמנהלת חשבונות, אבל התקופה הנוכחית וגעגועיה לאוקראינה הובילו להחלטה לחשוף את התרבות האוקראינית לישראלים, גם לטובת הקהילה האוקראינית, וגם עבור המקומיים. כלומר, עבורנו. ״אני רוצה שידעו שרוסיה ואוקראינה הן תרבויות אחרות, שונות ונבדלות, במיוחד בימים הללו, ושיכירו את התרבות האוקראינית ואת המסורת, שהיא ייחודית וססגונית ועומדת בפני עצמה״.

וזה ידוע שהדרך הכי טובה להנחיל תרבות היא דרך המטבח. אנה הבינה זאת היטב, אך החליטה שמלבד המטבח האוקראיני לפי מיטב המסורת, כדאי גם לייצר מקום מפגש עם ערבי מוזיקה ותרבות לקהילה האוקראינית בארץ. וכך נולד ״שו״, מקום בו תוכלו לאכול וריניקי לפי הספר תוך כדי האזנה ללהקה שמנגנת מוזיקה אוקריאנית עכשווית. שו נפתח ברחוב קרליבך התל אביבי, אך כשתיכנסו תוכלו לחשוב לרגע שאתם בבית אוכל מסורתי במזרח אירופה, עם קירות כהים, עם ציורים מסורתיים ושולחנות עץ מהגוני גבוהים. במקום מלבד השולחנות יש גם במה גדולה שעליה כפי שהבטיחה אנה, יתקיימו הופעות וערבי תרבות אוקראיניים.

נחמה בקערה. פו. צילום: אנה אנדריאנקו
נחמה בקערה. פו. צילום: אנה אנדריאנקו

ומה לגבי האוכל אתם שואלים? כי זה מה שאנחנו שאלנו. אז ככה, בשו יש בורשט אוקראיני אותנטי (42 ש״ח), וככזה, הוא מגיע בחמיצות מתונה ונחוצה, ועשוי סלק, כרוב, תפוחי אדמה, כרוב ובשר בקר, ומוגש עם שמנת חמוצה – ואין הרבה דברים מנחמים ממנו, גם בחודש יולי הלוהט. עוד במרקים תוכלו למצוא מרק עוף עם הלושקי (42 ש״ח), בצקניות אוקראיניות נעימות וטעימות. בגזרת הפתיחים יש גם פורמאשקי אודסקי, כלומר מטיאס כבוש (39 ש״ח), מנת לשון בקר עם פטריות(46 ש״ח), פטה כבד עוף ונוספים.

אבל אם אנחנו כבר פה, נפציר בכם שלא לוותר על הורניקי – אותם כיסוני בצק רכים ומבורכים שמבושלים במים רותחים, המקנים להם מרקם מנצח. בשו מציעים ורניקי כיד המלך במילויים שונים – יש גבינת טבורוג מסורתית, יש במילוי תפוחי אדמה, במילוי כרוב, במילוי בשר ובמילוי דובדבנים חמוצים שאהבנו והתרגשו ממנו במיוחד (54-56 ש״ח). למיטיבי הלכת, נמליץ גם על הדרוני והאולדקי, לביבות תפוחי אדמה או קישואים בהתאמה, שמוגשות עם בייקון מטוגן, רוטב פטריות או סלמון מעושן (46-56 ש״ח).

אוכל שירגיז את פוטין. פו. צילום: אנה אנדריאנקו
אוכל שירגיז את פוטין. פו. צילום: אנה אנדריאנקו

חוץ מזה, בגזרת העיקריות, יש גם מבחר מסקרן – הכולל הולבצי, שהוא כרוב ממולא בבשר, אורז וירקות (48 ש״ח), וגם צ׳יקן קייב (74 ש״ח), חזה עוף ממולא בפטרוזיליה ובחמאה – ואנחנו אוהבים חמאה. לקינוח תאכלו בלינצ׳ס עם תפוחי עץ או גבינה (34 ש״יח), כי אנחנו יודעים שאתם אוהבים, איך אפשר שלא?

קרליבך 3, יום א סגור, יום ב'-ה' 12:00-17:00, יום ו׳ ויום שבת 12:00-23:00