תלמיד גימנסיה הרצליה בתל אביב חלה בשחפת. חבריו לכיתה נבדקים

תלמיד בית הספר גימנסיה הרצליה בתל אביב חלה בשחפת בעת ביקור בפיליפינים. בימים הקרובים יערוך משרד הבריאות בדיקות לחבריו לכיתה. מנהל בית הספר: "אחות תגיע לעשות בדיקת גרידת עור ולהעבירה למעבדה"

גימנסיה העברית הרצליה (צילום: אבישי טייכר)
גימנסיה העברית הרצליה (צילום: אבישי טייכר)
11 באוקטובר 2018

 

פרסום ראשון: תלמיד בית הספר התיכון גימנסיה הרצליה בתל אביב חלה בשחפת ובעקבות כך תלמידי כיתתו ייבדקו על צוות רפואי מטעם משרד הבריאות. התלמיד חזר מביקור בפיליפינים לאחר שהוא נדבק במחלה ומשהגיע לארץ החל לקבל טיפול. לפי זאב דגני, מנהל הגימנסיה, בית הספר קיבל עדכון על המקרה. "בסוף הקיץ נודע לנו שהתלמיד חלה בשחפת, לאחר שזיהו זאת במרפאה לחולי שחפת שם הוא מקבל טיפול". לצורך העניין, אומר דגני, משרד הבריאות יערוך בימים הקרובים בדיקות בקרב התלמידים שנמצאו בסביבתו של התלמיד.

"נפגשנו עם ההורים, הודענו להם על המקרה וכולם נתנו הסכמה", אומר דגני. "אחות ממשרד הבריאות תגיע לעשות בדיקת גרידת עור ולהעבירה למעבדה. לפיהם הסבירות להידבקות נמוכה והילד יחזור ללימודים בעוד כמה ימים. האווירה לא לחוצה ואנחנו מקווים שהכל יהיה בסדר".

שחפת (Shutterstock)
שחפת (Shutterstock)

שחפת היא מחלה זיהומית ומדבקת שפוגעת בדרך כלל בריאות, אך יכולה לפגוע גם במוח, הכליות או עמוד השדרה. ההידבקות קורית לאחר שהחולה מתעטש או משתעל וחיידקי המחלה מתפזרים באוויר. סימני המחלה הם חולשה, ירידה במשקל, חום והזעה בלילה. בשחפת שבאה לידי ביטוי בריאות עלולים להופיע גם שיעול, כאבים בחזה ולעיתים ליחה דמית. בדרך כלל רק קרבה ממשוכת לחולה בשחפת ריאות פעילה מחייבת בירור רפואי.

על פי הנתונים האחרונים של משרד הבריאות, בשנת 2016 דווח למחלקה לשחפת ואיידס על 250 חולי שחפת חדשים בארץ. מרבית החולים (כ-80%) נולדו מחוץ לישראל. שיעור ההידבקות בשחפת בכלל האוכלוסייה בשנת 2016 היה 2.89 ל-100,000 בני אדם.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לשכת הבריאות נמצאת בקשר עם הנהלת הגימנסיה העברית הרצליה בנושא חקירת חשיפה אפשרית של תלמידי כתה למקרה תחלואה בשחפת. צוות הלשכה יגיע בימים הקרובים לביה"ס לבצע בדיקה במטרה לברר האם מי מהתלמידים נדרש לקבל טיפול מונע".