כוכב הדרום: סרט האנימציה של בוגר ספיר הגיע לחצי גמר האוסקר לסטודנטים

שחר ארפוב, צעיר טרנס מירוחם, יצר סרט על ילדה דתיה שחולקת עם כלבה החולה את הסבל מן הגוף. "רציתי להראות שהאמת שלי הייתה שם מאז ומתמיד, אף אחד לא שכנע אותי שאני גבר בגוף של בת"

מתוך "שלח לי מלאך" של שחר ארפוב
מתוך "שלח לי מלאך" של שחר ארפוב
2 באוגוסט 2020

אחרי שקיבלנו ייצוג באמי בדמותה של שירה האס, יש דריסת רגל גם באוסקר: סרט האנימציה הקצר "Send Me an Angel" של שחר ארפוב, בוגר מכללת ספיר, הגיע לחצי גמר האוסקר לסרטי סטודנטים.

סרט הגמר של ארפוב, בן 28 מירוחם, עוסק בתום, ילדה דתייה שרוצה למות. הוריה המיואשים קונים לה כלב בשם באדי, אלא שבמהרה מתגלה אצלו מחלת עור תורשתית. כך נוצר קשר מיוחד בינו לבין תום בו הם חולקים סבל משותף – הסבל מן הגוף – מה שמוביל את תום לגלות את האני האמיתי שלה.

"רציתי להראות דרך הסרט שהאמת שלי הייתה שם איתי מאז ומתמיד, אף אחד לא שכנע אותי שאני גבר בגוף של בת", מספר ארפוב. "הרגשתי תמיד שאני מחפש איזושהי תשובה לשאלה שאפילו לא ידעתי לשאול, אבל כשגיליתי אותה ידעתי שזה זה. העובדה שהסרט עלה לחצי גמר האוסקר לסטודנטים מרגיש כמעט כמו זכייה כפולה: זה גם מחזק את הביטחון שלי מבחינת היכולות שלי כיוצר, ומצד שני – הסיפור האישי שלי, שאני מקווה שאחרים יכולים להזדהות איתו, זוכה להכרה בינלאומית".

שחר ארפוב (צילום: פרטי)
שחר ארפוב (צילום: פרטי)

את הסרט הפיקה עדי גרינברג, בוגרת מסלול אנימציה, על עיצוב הפסקול הופקדו גיתאי אביב ועומרי כהן, והלחינה אותו יובל קדוש – שלושתם בוגרי מסלול פסקול. הסרט הופק בסיוע קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות – פרויקט קולנוע, ובתמיכת משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות המועצה הישראלית לקולנוע.

יעל בר, ראש מסלול אנימציה בספיר, אמרה: "בעולם האנימציה פעמים רבות הפוקוס הוא על הארט, על התחביר האנימטיבי, על הצורה, ולעיתים קרובות מדי הסיפור נדחק לעמדה שולית. אבל מהסיפור ששחר מספר קשה להתעלם – הוא מתאר מהלך של מהפך מייסר, ומתעכב על הפרטים שבונים את ההכרה של הזהות האישית באופן אמיץ ומקורי".