שיבולת החלב: האובססיה החדשה בעולם הקפה היא בכלל שיבולת שועל

להתראות סויה, שלום אורז - הטרנד הלוהט בבתי הקפה של ברלין, לונדון וניו יורק הוא חלב שיבולת שועל. מה פשר הבאזז ההיסטרי הזה ואיך כל זה מתקשר לאיכות הסביבה?

שיבולת שועל בקפה שלכם. צילום: אנטולי מיכאלו
שיבולת שועל בקפה שלכם. צילום: אנטולי מיכאלו
4 בפברואר 2019

אובססיה חדשה נרשמת בתקופה האחרונה בבתי הקפה בברלין, בניו יורק ובלונדון. שלטים בכניסה לבתי הקפה האלה מכריזים: "כאן מגישים קפה עם חלב שיבולת שועל". פתאום נראה שכולם – מפודיז ועד טבעונים אקולוגיסטיים – מדברים על זה.

חלב שיבולת שועל עשוי מפתיתי שיבולת שועל שהושרו במים, עורבבו ועברו סינון בחיתול בד. הבאזז ההיסטרי סביבו גרם לעלייה של מאות אחוזים במכירות שיבולת השועל. עלייה נרשמה אמנם גם בחומרי גלם נוספים המיועדים לחלב צמחי כגון קשיו, קוקוס ובוטנים, אבל מלבד שיבולת השועל אף אחד מהם לא הגיע לרמה דומה לזו של חלב השקדים והסויה.

בריסטות רבים מסכימים שלחלב שיבולת השועל יש תכונות שיוצרות משקאות קפה טעימים ומוצלחים יותר, ושהוא מתאים במיוחד לאספרסו ולמאצ'ה. בניגוד לחלב שקדים, שם אפשר להרגיש את טעמו באופן שעשוי להפריע לצריכת הקפה, טעמו של חלב שיבולת השועל הוא ניטרלי יותר. ולא רק הטעם, בהשוואה לחלב שקדים, סויה ותחליפים נוספים, גם מידת הסמיכות שלו דומה יותר לחלב פרה. חלב שיבולת השועל סמיך וקרמי, והוא אינו נקרש כמו תחליפים אחרים. הסיבות לכך רבות, ובראשן העובדה שבחלב שיבולת שועל יש יותר שומן, מה שמאפשר גם להקציף אותו באופן מוצלח יותר.

שיבולת שועל. צילום: אנטולי מיכאלו
שיבולת שועל. צילום: אנטולי מיכאלו

כשאין מספיק מים

ויש גם אספקט אקולוגי. לקוחות רבים עוברים לחלב שיבולת שועל מסיבות סביבתיות, ובראשן העובדה המדאיגה שכדי לגדל שקד אחד יש צורך בכ־11 ליטר מים. מאחר ששקדים רבים בארצות הברית גדלים בקליפורניה, הסובלת מבצורות רבות, עשו אמריקאים רבים את המעבר הטבעי לחלב שיבולת שועל, גידול שדורש פחות מים. לפי מידע שפורסם באתר החדשות האמריקאי Huffington Post, מדובר ב־383 אחוז פחות מים על כל ק"ג של חומר גלם. שיבולת שועל דורשת גם פחות שימוש בקוטלי עשבים למיניהם, לעומת חומרי הגלם האחרים המשמשים לתחליפי החלב מכיוון שהיא חיה בנוחות לצד עשבים. קוטלי עשבים אחראים בין היתר גם על מותן של דבורים באזורים החקלאיים, ואם זה לא מספיק – הם גם מעלים את הסיכון של בני האדם לחלות בסרטן.

אם בוחנים את הערכים התזונתיים, ההבדל העיקרי בין חלב שיבולת שועל לחלב שקדים אינו מהותי. בשניהם יש כמות דומה של חלבונים ושל שומן, וכיוון ששיבולת שועל היא דגן, כלומר עשויה מפחמימות, יש בה יותר סוכרים. עם זאת יש בה גם הרבה יותר סיבים. בדומה לחלב השקדים ולחלב הפרה, גם חלב שיבולת השועל התעשייתי מועשר פעמים רבות בוויטמינים ומינרלים, בהם סידן, B12, ויטמין D וזרחן.

תטעמו. תבינו צילום: אנטולי מיכאלו
תטעמו. תבינו צילום: אנטולי מיכאלו

שאלת המחיר

אחד החסרונות הגדולים של חלב שיבולת השועל הוא המחיר. ללקוחות לא תמיד אכפת להוסיף עוד כמה אגורות כשהם קונים קפה הפוך בבתי הקפה, אבל כיוון שמוצרי חלב שיבולת השועל בחנויות ובסופרמרקטים עדיין יקרים באופן בולט משאר התחליפים, מעטים משתמשים בבית בחלב שיבולת שועל. לפי ה"ניו יורק טיימס", הסיבה לכך היא שמחיר חומר הגלם גבוה יותר מאשר האלטרנטיבות. עם זאת, מאחר שמדובר בסחורה חדשה יחסית בסצנת החלב הצמחי, אין עדיין תחרות גדולה מדי. בעוד הביקוש לחלב שיבולת שועל עולה, התחרות עתידה לעלות גם היא, והמחיר יירד.

קשה לומר שהאובססיה הזאת הגיעה גם לישראל, אך מבט קטן החוצה מבטיח שחלב שיבולת שועל הוא הדבר הבא בקרב חובבי קפה. אל תשכחו איפה קראתם על זה לראשונה.