השיר הזועם: 10 שירי מחאה ענקיים שעדיין עושים צמרמורת

"שיר מחאה" הפך מזמן לקלישאה ריקה מתוכן ורוב המוזיקאים היום מעדיפים להישמר מפוליטיקה כמו מאש, אבל יש שירים ואלבומים שלנצח יציתו זיק של השראה באדם המורד

חברות פוסי ריוט מותקפות על ידי המיליציה הקוזאקית בסוצ'י, 2014 (מתוך "Putin Will Teach You How to Love")
חברות פוסי ריוט מותקפות על ידי המיליציה הקוזאקית בסוצ'י, 2014 (מתוך "Putin Will Teach You How to Love")
21 בנובמבר 2018

פוליאנה פרנק
"גיבור צבא ההגנה"

הזקפה הלאומית נוחתת לתוך בור שחור כשמנגנים את "גיבור צבא ההגנה" של פוליאנה פרנק. אליוט (שרון בן עזר) לא רק שורקת את ההמנון בשיר שמשפיל את המילטריזם הישראלי, אלא גם שרה את הפזמון הדיסידנטי הכיפי ביותר בכל הזמנים: "כן גם אני רוצה להיות גיבור מצבא ההגנה / וגם לי תהיה אישה נורא יפה שתחכה לי במיטה / וכשאני אגמור לסדר את כל העניינים / היא תעשה לי ביד ותגיד לי / אהההה – אתה מדהים".

קוואמי
"זרים במאה ה־21"

זה אחד האלבומים האפלים והדיסטופיים של המאה ה־21, בליל של פאנק מטאל ודאנס שנקשר במנהיגים מרושעים, בציד מכשפות ובתזכורת למקארתיזם. קוואמי יצר ב־2011 פסקול אנרגטי שכיף לצעוק בזמן שהכל גווע – ויש אשמים (בין השאר ליברמן, שהיה מתפטר מזמן אם היה שומע את גרסת הלייב). אלבומים על רדיפת אזרחים הם כמו כדור שיכחה לכך שהמוזיקאים הישראלים סובלים מניוון פוליטי כבר יותר מעשור.

.N.W.A
"Fuck tha Police"

"יש להם את הסמכות להרוג מיעוט", צועק אייס קיוב ב"Fuck tha Police", השיר מהאלבום הראשון של .N.W.A,י"Straight Outta Compton", שיצא ב־1988 וגרם ל־FBI להיכנס לפרנויה. הטראק לא נוגן בשום תחנת רדיו בעולם למעט טריפל ג'יי האוסטרלית, עד שצונזר גם שם. ב־2011 נעצר מוזיקאי ניו זילנדי שביצע את השיר בהופעה. זה התחיל מהיתקלות של ד"ר דרה ואיזי אי עם המשטרה והסתיים במקום ה־417 ברשימת השירים הגדולים בכל הזמנים של "רולינג סטון".

פוסי ריוט
"Putin Will Teach You How to Love"

בזמן משחקי אולימפיאדת החורף בסוצ'י, פוסי ריוט שחררו את "פוטין ילמד אותך לאהוב את המולדת" עם קליפ שמראה שוטרים רוסים מצליפים בנדייז'דה טולוקוניקובה ומריה אליוכינה, שתיים מחברות הלהקה שכבר ריצו מאסר ארוך בגלל הופעת המחאה בקתדרלה במוסקבה. למעט פוסי ריוט, שהיו איום קונקרטי על פוטין, העולם נותר שפן ומשת"פ.

טום רובינסון
"Glad to be Gay"

הבית הראשון ב"Glad to be Gay" מתנגח ישירות במשטרה הבריטית, שפשטה על פאבים של גייז גם אחרי ביטול חוק העברות המיניות ב־1967. "אני לא מאמין שדברים כאלה קורים פה", שר טום רובינסון ב־1978, יותר מעשר שנים אחרי ביטול החוק, והפך את "שמח להיות הומו" להמנון של הגייז בזמן שה־BBC מסרב להשמיע אותו. וכן – לא צריך להיות גיי כדי לשיר את זה, אבל זה עוזר.

קנדריק לאמאר
".DAMN"

קנדריק לאמאר – פעם טיפוס אקסצנטרי ונביא זעם והיום המאמי של אמריקה השחורה – הוא אחד הטיפוסים הקודרים אך פופולריים בארצות הברית. ב".DAMN", האלבום שהוא מניפסט פוליטי (מספר 2, אחרי “To Pimp a Butterfly”), קנדריק מציג פוליטיקה חדשה חדשה ורטוריקה שכוללת יריקות ושיניים מחודדות, שיחד מפנצ'רים את האתוס האמריקאי. הפופ קפץ על העגלה בעקבותיו וזה חתיכת דבר.

חוה אלברשטיין
"שחמט"

אחד השירים היפים בעברית, אולי המתנגד הראשון לגלוריפיקציה של המלחמה, הופיע לראשונה בקברט סאטירי שכתב חנוך לוין ב־1968 ("את ואני והמלחמה הבאה") והתפרסם שנתיים מאוחר יותר באלבום "משירי ארץ אהבתי" של חוה אלברשטיין. השיר מתאר מנהיגים אדישים ותאבים ("המלך משחק עם המלכה") וחיילים מתים ("נפל חייל שחור, חייל לבן"). נשמע מוכר.

בילי בראג
"To Have and to Have Not"

הדיסקוגרפיה של בילי בראג יכולה להשתלט על כל רשימה דיסידנטית, אבל ב"To Have and to Have Not" השירה שלו מייסרת והגיטרה רזה – הכל כדי להמחיש את הדלילות הקיומית בארצו. "אימא אומרת שלא תהיה עבודה בשנה הבאה", בראג שר בצורה שיכולה להפיל את השמים ולשמוט את הקרקע, ומסיים ב"יש עתיד רק לנבחרים מעטים".

זאב טנא
"ביירות"

אחד משירי המחאה הבולטים של זאב טנא הוא תרגום השיר "I Bombed Korea" של להקת Cake. במקור השיר מספר על טייס אמריקאי שמתרברב במסבאה על פעולותיו במלחמת קוריאה. בגרסה של טנא, הטייס מתרברב על הערים שהפציץ במלחמת לבנון הראשונה ("בלחיצה קלה גמרנו על אנשים שלא הכרנו / הרגנו בטח כמה בטעות / יצאתי חי יכולתי גם למות"). בשנת 2008 ארי פולמן השתמש ב"ביירות" כפסקול לסרטו "ואלס עם באשיר".

דני בן ישראל
"חנטריש 3 ורבע"

האלבום המשוגע ביותר בהיסטוריה של המוזיקה הישראלית. בן ישראל, שהיה זמר בעל קול צלול כיין בלהקת פיקוד צפון, אכל כמה טריפים עם השחרור והשתחרר באמת. "חנטריש 3 ורבע" יצא בישראל הפוריטנית של 1970 וכלל את הגיטרה החומצית של שלמה מזרחי, משחקים אלקטרוניים, השתוללויות באולפן ושירים על חשיש, חופש מדיכוי ו"מלחמתו הסכיזופרנית של אוציק פחנוציק בכסאון רודנובסקי".

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד