שער פתוח: מה בין "סלבגייט" לדליפת המסמכים של סוני?

פרשת "סלבגייט" ודליפת המסמכים של סוני קשורות זו לזו יותר משחשבתם

ג'ניפר לורנס. צילום: Getty Images
ג'ניפר לורנס. צילום: Getty Images
25 בדצמבר 2014

שנת 1999 עמדה בסימן פחד משתק מהאקרים. ב־2014 הפחד הזה חזר ובגדול, רק שהפעם לא מדובר בסיפורים מתוסרטים סטייל "המטריקס" או מנופחים כמו באג 2000, אלא בסיוט ממשי. התקרית הראשונה שהרעידה את עולמנו כללה פריצה ל־icloud של אפל, שכתוצאה ממנה האינטרנט התמלא בתמונות עירום של כוכבות ענק: קייט אפטון, אוברי פלאזה, ליה מישל, קריסטן דאנסט ואריאנה גרנדה וגם ג'ניפר לורנס בכבודה ובעצמה. התקשורת מיהרה לדווח על התקרית בזעזוע, בלי לשכוח כמובן להציג את התמונות. השערורייה, שזכתה לשם הדרמטי "סלבגייט" הפכה לשיחת היום ברשתות החברתיות ובמטבחוני המשרדים, כשבקצה האחד של הדיון הדרישה להכיר בפרשה החמורה כגנבה או כעבירת מין, ובקצה השני הטענה כי זהו מחיר התהילה.

הדליפה השנייה הייתה צהובה לא פחות, אך בעוד ב"סלבגייט" נפגעו בעיקר הברגים הקטנים – גם אם זוהרים – במערכת, הפעם מי שחטפו על הראש היו בכירי אולפני סוני. קבוצת האקרים תחת השם "שומרי השלום" ביקשה לנקום באחראים לקומדיה "ראיון סוף", שבה נשלחות דמויותיהן של סת' רוגן וג'יימס פרנקו לראיין את קים ג'ונג און ולהתנקש בחייו. הדלפת הסרט הייתה הקטנה שבבעיותיה של סוני. פרטים אישיים של עובדי החברה ובעיקר מסמכים ואימיילים אישיים צצו ברשת וחשפו את האמת המכוערת, ולעתים קרובות גם המצחיקה ,שמאחורי החזות הדיפלומטית של בכירי הסטודיו. אנג'לינה ג'ולי כונתה "ילדה מפונקת בעלת כישרון מינימלי", דיוויד פינצ'ר הוא אדם קצת בעייתי "כמו שהיטלר היה קצת אנטישמי", מייקל פסבנדר "יגרום לך להרגיש רע שיש לך איבר מין בגודל נורמלי", וזה עוד לפני שהזכרנו את הבדיחות עם הניחוח הגזעני על חשבונו של ברק אובמה.

[interaction id="549be479fe4def88516c3a95"]

שתי הפרשיות הללו קשורות לפחד הגדול של זמננו – הפגיעה בפרטיות. החשש שאותו אינטרנט מופלא שעליו אנחנו סומכים כל כך יבגוד בנו ויחשוף אותנו במערומינו, פיזית או סמלית. וזו לא נקודת ההשקה היחידה ביניהן: ג'ניפר לורנס, כך נחשף במסמכי סוני, קיבלה שכר נמוך משל עמיתיה לסרט "חלום אמריקאי". לורנס הייתה אמורה לקבל רק חמישה אחוזים מרווחי הסרט אך שודרגה לשבעה אחוזים, בדומה לחברתה לקאסט איימי אדאמס. עם זאת, הכוכבים הגברים בסרט קיבלו תשעה אחוזים כל אחד, נתח שאפילו בסוני עצמה הודו שהוא לא ממש הוגן.

וכך התגלה שאפילו את הכוכבת האהובה בעולם דופקים בשכר, ועוד בשביל בראדלי קופר והרולים שלו. אגב, האפליה המגדרית בסוני אינה מוגבלת רק לשחקניות. בעוד במשרדי החברה יש 16 גברים בכירים (כולם לבנים כמובן) שמרוויחים יותר ממיליון דולר בשנה, רק אישה אחת זוכה לכבוד – יו"ר האולפנים איימי פסקל. אולי בפעם הבאה שהיא משלמת פחות לשחקנית רק כי היא אישה, או מקבלת הוראה "להשתיק" מישהי כמו אנג'לינה ג'ולי, היא תחשוב פעמיים.