"התחפשנו לקבצנים": כך לכדו השוטרים את התוקפים מבוגרשוב

התוקפים מבוגרשוב, קלסתרון (איור: מיכל רוט)
התוקפים מבוגרשוב, קלסתרון (איור: מיכל רוט)

הסיפור הבלשי ששיגע את תל אביב: שוטרי מרחב ירקון מגוללים את סיפור לכידת התוקפים מבוגרשוב, שהסתעף עד למעצר ארבעה חשודים

23 במאי 2019

כשמפקד תחנת לב תל אביב הניח על שולחנו של הקצין בן גולדברג וסגנו שגיא ידעי (מפקדי היחידה האמונה על הסדר הציבורי בתחנת לב במרחב ירקון) את המשימה ללכוד את התוקף מבוגרשוב, הם לא שיוו בנפשם שהפרשה תסתעף לעלילה בלשית בסגנון אגתה כריסטי פוגשת את CSI, כזאת שתניב לבסוף ארבעה מעצרים שונים של ארבע תוקפים שונים.

עלילות התוקף מבוגרשוב החלו להופיע בתחילת אפריל בקבוצת "השכנים מבוגרשוב" ומשם לכלי התקשורת – תחילה אצלנו ב-Time Out, ואז אפילו למהדורות החדשות. "אם תיקח את החומר ותיצור תופעה כהשלכה של פאניקה יש עשרות תיאורים – קפוצ'ון צהוב, שיער ארוך, שמן, רזה, זקן, הומלס, ההוא צעק אלי. לפעמים לא תקיפה פיזית אלא הטרדה שהפכה לתקיפה", מסביר הקצין גולדברג את הסבך החקירתי. על פי פייסבוק ואמצעי התקשורת דווחו בין 20 ל-30 תקיפות, בעוד שפורמלית, כך לפי גולדברג, הגיעו לתחנות המשטרה בין 8 ל-15 תלונות. במקביל לפריסת היחידה שלו ברחובות בצורה גלויה וסמויה, הוא וסגנו מהדקים באותו זמן את הקשר עם פעילי הקבוצות "קומנדו בוגרשוב", שקמה במטרה להוביל לתפיסת התוקף, ו"השכנים של בוגרשוב". "התחברנו אליהם ורתמנו את המובילים, אנשים הכינו טבלאות אקסל עם שמות מקומות למיפוי הפשיעה, שעות, והדמויות שנזרקו לאוויר", הם מספרים.

על קו תל אביב אילת: תוקף מס' 1, לבוש קפוצ'ון צהוב, זקן צרפתי, בן 33

בשלב ראשון, גולדברג ולוחמי היחידה מתחילים להיפרס בבוגרשוב וברחובות היוצאים ממנו, תוך שיתוף פעולה בין מחלקת החקירות, מודיעין וסד"צ, כיחידה הלוחמת בשטח. במקביל מתחיל להירקם פרופיל מבצעי, תוך מעקב אחר ערוצי המדיה. תמונה ממצלמת אבטחה שמפורסמת במהדורת החדשות מובילה אותם להתביית על דמות מסויימת המתאימה לפרטים האחרים שנאספו.

מתוך מסמך איסוף המודיעין של התושבים: "הוא החליף איתי מבטים כשנעלתי את האופניים, חיכה במרחק קצר מחוץ לחנות עד שהלך אליי ושאל אם יש לי בעיה איתו, כשהבהרתי שלא ואני רק נוסע משם הוא הכניס לי שתי מכות ביד פתוחה ללחי וברח"

"הבנו שהאדם מסתובב בערבים, מוזנח למראה, מקבץ נדבות בסגנון 'תן לי סיגריה, תן לי כסף' – תוך עדויות על התנהגות וולגרית ואלימה", אומרים השוטרים. עדות מובילה אותם לאזור המלונות מסביב, שם באחד ההוסטלים הזולים הם עולים על זהות התוקף, אך מבינים שזה כבר עזב לאילת.

האזור של תוקף מס' 1
האזור של תוקף מס' 1

בשיתוף פעולה עם יחידת האיתורים של אילת הם מבינים שהוא אכן הגיע לעיר הדרומית, ואף הספיק להיות מעורב בקטטה שם. הוא נעצר בתאריך 2.5, וכשהתברר שהוא סובל מבעיות נפשיות הוא נלקח להסתכלות. חשוד מס' 1 נעצר.

הכל מתחיל במודיעין: תוקף מס' 2, צועק ומקלל, בן 27

אחרי שהסיפור עם הבחור עם הקפוצ'ון הצהוב נגמר חשבו השוטרים שהם פתרו את הבעיה, אבל אז העניינים התחילו להסתבך, ולא בפעם האחרונה. "עוד לא היינו בטוחים שזה מבשיל לתופעה, אבל אז הגיעו עדויות על עוד תקיפות", אומר גולדברג. הפרופיל החדש: בחור גדול שצועק "מה אתה עושה" ונותן אגרוף. בשלב הזה גולדברג וצוותו נערכים לאפשרות שישנם שני בחורים גדולים, שונים, אך עם תיאור דומה. כתבה שהתפרסמה, בצירוף סרטון שהופק ממצלמת אבטחה, הראה בחור גדול שנצמד לעורפה של אותה בחורה ואוחז אותה ביד.

"הוא התקרב ורדף אחריי כמה דקות. השאלות היו: לאן את הולכת? איפה חבר שלך? את לא זוכרת אותי? הוא חסר עליהם כמה וכמה פעמים. זה הגיע לרמה שהוא תפס אותי בידיים ואמר לי שעכשיו אני באה איתו ולמה אני מפחדת, עד שברחתי ממנו ונכנסתי לחנות רועדת ובוכה. זה היה ארוך כל הדבר הזה. והוא החזיק אותי חזק מאוד בידיים. כאב לי יומיים בפרקי הידיים"

"צפינו בסרטון, ובמקביל עשינו מחקר מודיעני, איסופים מהשטח, וניסיון לאסוף עוד מדיה", מספר גולדברג. "התחקנו אחרי מודיעין, לקחנו אירועים קודמים מהזירה, כאלה שיכולים להתאים, ביניהם תלונה על אדם שדפק בדלת בחוזקה על דלת אחת הדירות ברחוב והציץ מהחלון במקביל". אותו אירוע טופל בידי שוטר אחר בתחנה. "בסופו של דבר הבנו שהוא אחד לאחד האדם מסרטון מצלמת האבטחה. גזרנו את הסרטון – חיברנו בין הפנים לסרטון – והגברת זיהתה את החשוד כחשוד הזה". אביו של אותו חשוד מגיע לתחנה ב-2.5, ומזהה את בנו בסרטון. "הבנו לפי המערכות שהאדם היה מעורב בתקיפה קודמת, ונמצא באישפוז בשלוותא תחת צו פסיכיאטר מחוזי".

"הקפנו את המלון באופן סמוי": תוקף מס' 3, לבוש קפוצ'ון צבאי, מכה באגרוף, בן 27

"חשבנו שפתרנו את הבעיה, אבל אז, גם בזכות טבלת האקסל של התושבים, הבנו שבעצם יש לנו שלוש דמויות", מסביר גולדברג. "קפוצ'ון צהוב, בחור גדול שצועק 'מה אתה עושה' ונותן אגרוף, ועוד בחור גדול עם קפוצ'ון צבאי שצולם על ידי תייר". אותו תייר שהותקף אמנם עזב את הארץ, אך הצילום שהספיק לקחת משמש כקצהו של חוט בניסיון ללכוד את התוקף השלישי. במקביל מתווספים דיווחים על תקיפות נוספות, ופוסטים על תקיפות שלא דווחו כתלונות במשטרה. "בלי המרכיב הראייתי, אתה לא יכול להאשים אדם ללא תלונה, ללא עדות אין לך ראייה בבית המשפט", מסביר גולדברג. "מצד אחד מקבלים מידע, אבל חלק מהאנשים לא מגישים תלונה פורמלית".

היחידה החלה במצוד, פעם נוספת. "הבנו שזה האדם שביצע את התקיפות הכי אלימות. לחלקם טפח על השכם ואז היכה עד לכדי עילפון או זעזוע מוח, את חלקם תקף במספר מכות. מבחינתנו מסתובב ברחובות אדם אלים שאנו עושים הכל כדי להתחקות אחריו, להפסיק את התקיפות". גולדברג, שפועל בקשר ישיר עם "קומנדו בוגרשוב", מפרט על חלק מדפוסי הפעולה בשטח: "התחפשנו לבחורות, קבצנים, היפים, לקהילת הלהט"ב". אך קצה החוט מבושש לבוא. ואז, דרך שיתוף פעולה מודיעיני, מתברר כי יש אדם שתקף בשיטה זהה באזור הבורסה ברמת גן. בשלב הזה הם מבינים שאותו חשוד נהג להתגורר במלונות זולים באזור הבורסה. "התחלנו להסתער על האזור, כיסינו את המלונות ולא הצלחנו להפיק מודיעין שמחבר אותו לתקיפות, או להבין זהות, או לחבר דמות לזהות".

בתאריך 3.5 פונה אדם מקבוצת הפייסבוק לגולדברג, ומדווח שראה אדם העונה לתיאור לאחר שירד מאזור רחוב בן ציון על אופניו. הוא הבחין בהמולה סביב אדם שהתאים לתיאור החשוד ופתח במנוסה. בדיעבד התברר כי ההמולה אירעה לאחר תקיפה נוספת שהתרחשה לא רחוק מהאזור.

"בעלי ואביו הלכו מקדימה ואני והאמא דיברנו מאחור. היא הלכה לצידי וירד גשם אז היינו קצת רחוקות כי לכל אחת היתה מטרייה, ופתאום אני רואה שהיא על הריצפה וקיבלה מכה חזקה. היא צעקה שהוא דחף אותה על הריצפה. הוא לא עזב אותנו והתחיל להגרות בנו, צעקתי עליו שאני אקרא למשטרה"

"אותו חשוד פתח בהליכה מהירה במנוסה, הוא התאים לתיאור מבחינת הקפוצ'ון והחזות", מספר גולדברג. התברר כי החשוד תקף, יצא לאזור בן ציון, נוצרה המולה, ואותו אזרח עקב אחריו עד שגילה כי הוא מתגורר באחד המלונות הזולים באזור. האזרח מתקשר ("בן אתה חייב לבוא, יש קצה חוט"), צוות היחידה מגיע לאותו מלון, ואכן זהות החשוד תואמת את זאת של התוקף ברמת גן. לרוע המזל הוא כבר עזב את המלון.

המרדף החל וכאן גם העלילה מסתעפת, שוב. באמצעות טכנולוגיה משוכללת מבינים במשטרה כי החשוד נמצא בקרבה לבסיס צבאי מסווג במרכז הארץ. "הצוות עלה על תחפושות וחימוש והתחיל לנוע. לא הבנו איך זה מתאים לפרופיל, ונערכנו לסריקות חמושות באזורים המיוערים באזור, לא רצינו להאמין שהוא בבסיס", הם מספרים. בהמשך החל החשוד לנוע לאזור הרצליה, ובזמן שהוא בעיר הוא מבצע תקיפה נוספת, ואז המשיך לנוע לאזור הווילות בכפר שמריהו. "לא הבנו איך האדם הזה ששכר חדר בעשרות שקלים נמצא פתאום באזור הוילות האלה. התחלנו בסריקות, עד שיצוץ מבנה שיכול להיות קשור, או אדם שיכול לשפוך אור על מיקום, או תלונה על תקיפה נוספת". הצוות מתקדם בסריקות של האזור לאיתור החשוד. "אחרי שעה הגענו פתאום למלונית, וילה שהסבה את עצמה להשכרות חדרים לפי שעות או ימים, והבנו שבינגו. הקפנו את המלון באופן סמוי".

בקבלה הם מבינים שהאדם שהם מחפשים אכן נמצא במקום ושוהה בחדר מס' 4. "הצוות נערך בתצפית – אחד התחפש לחדרן וחבר נוסף לפקיד קבלה, ובזמן שהצוות מאחור משתבלל לכיוון החלון הבחנו בחשוד מדבר בטלפון". זה השלב שגולדברג מתאר כ"הנחת הרווחה לכך שהמצוד הבשיל לדמות עימה אנו נמצאים בקשר עין". חדרנית נשלחת אל החדר, החשוד מבקש ממנה לעזוב. "בשלב זה הקפנו והחלטנו לבצע כניסה משטרתית", הם אומרים. דפיקה בדלת, ואחריה שקט. דפיקה נוספת בדלת והחשוד טרם עונה. הוא מתקדם לכיוון החלון, מבחין בצוות המשטרתי בחוץ, ממהר לכיוון המקלחת בניסיון להימלט ונתקל בצוות משטרה נוסף שעומד בחוץ. "הוא מנהל שיח מהחלון בסגנון 'מה אתם רוצים ממני, מה עשיתי', ואז כשהוא ראה את היכולות של היחידה, עם הכלים שלנו, מול עיניו – הוא הבין שהוא מוקף ושכלו כל הקיצים".

החשוד מתקדם לעבר הדלת כשסמן לייזר מלווה אותו. הצוות מבין שהוא לא חמוש ומתבצע מעצר תוך שהחשוד משתולל וטוען שהוא שייך ליחידה מסווגת בצה"ל. בהמשך התברר שהוא אכן עזר בעבודות ניקיון באותו בסיס, באמצעות קרוב משפחתו שמשרת שם ודאג להכניס אותו, כמובן שללא הסיווג הבטחוני הנדרש.  "התברר שהוא עובד בניקיון ותחזוקה במקרים ספורדים ואחרים, לא אזרח עובד צה״ל ולא חייל צה״ל", גולדברג אומר. "המניע שלו היה מניע אלים, סיפוק של אלימות, ייצור סיטאוציה מילולית אלימה שיושמה עבור רוויה של כוחניות, זה היה הדפוס ושיטת הפעולה – צורך, מימוש הצורך, סיפוק וחזרה למנוחה עד הרעב הבא. הוא התוקף העיקרי והמאתגר, ופה חשבו שסגרנו את כל שלושת התוקפים – את מה שהאוכלוסיה מיפתה ואלה שלקחנו באצמעות האמצעים שלנו". החשוד נעצר ב-5.5, אך כאן זה לא נגמר – בימים שלאחר מכן מגיעות תלונות נוספות.

תוקף מס' 4, דר רחוב, זקן ארוך, גבוה, בן 61

"התקיפה הראשונה הגיעה דרך המדיה, שם סופר על בחורה שדיווחה שהחשוד רדף אחריה עם מקל והיא הצליחה לחמוק", מסביר גולדברג את המשך הפרשה, אחרי שכבר היה נדמה שהכל נגמר. "הצוות עוד היה בבוגרשוב. בדומה לכיבוש של האזור, סמוי וגלוי, כדי להבין שהוא נקי מתוקפים, ניסינו לאתר אותו. אבל זה היה מקרה ספורדי, לא אינטנסיבי כמו האחרים". בהמשך מגיעה תלונה מבחורה שהייתה מול מסעדת תאתא ברחוב הרצל. היא מתארת דר רחוב מוזנח שהניף אגרוף והלם בפרצופה, הפיל אותה לרחוב, נשאר שם לנהל דין ודברים ועזב. מספר אנשים עקבו אחר אותו גבר, וזה נלכד ונעצר בגן רות בתאריך 15.5. הוא טען שסתם הניף את ידיו ופגע באותה אישה בטעות.

מעז יצא מתוק

לדברי גולדברג תעלומת התוקפים מבוגרשוב הייתה תצריף יוצא דופן. "מספר עבריינים, שכל אחד תוקף מסיבתו שלו, שחברו לאזור מאוד צר וביצעו את אותן עבירות. אני לא מכיר בהיסטוריה שמספר אנשים שאין ביניהם קשר מתחברים לאותן עבירות אלימות בכזה תא שטח. למזלנו ולשמחתנו אנחנו היינו היחידה המבצעית שהובילה את הטיפול בה, הדרנו שינה מעינינו, כל תקיפה נחרתה לנו בלב, כל מבוי סתום נחרת לנו בלב, ובסופו של דבר מעז יצא מתוק".

גולדברג מבקש לסכם בפנייה לאזרחים ולתקשורת ולהודות על ההתגייסות ועל אומץ הלב. "שאפו. יצרנו פה מעין סוג של חיבור ישיר בין כוח האש אל האוכלוסיה שצריכה אותו, חיבור הדוק ואישי. מאידך, צריך לזכור שנכון שיש מדיה אבל היא לא תביא לראיות. תתלוננו במשטרה, אין תחליף לזה, לא תקשורת ולא אך אחד, אנחנו פה בשבילכם".

התיק נסגר.

יקירי העיר. היחידה שתפסה את התוקפים (צילום: דוברות המשטרה)
יקירי העיר. היחידה שתפסה את התוקפים (צילום: דוברות המשטרה)