באמת לעשירים בלבד: מחירי הדיור בתל אביב – מקום 2 באירופה

מגדלי yoo בתל אביב (צילום: Shutterstock)
מגדלי yoo בתל אביב (צילום: Shutterstock)

דו"ח בינלאומי מקיף קובע כי מחירי הדיור בתל אביב הם השניים בגובהם באירופה, מיד אחרי פריז ולפני כמה מהערים האטרקטיביות ביותר בעולם. הנתוני מסמנים: משבר הדיור בעיר עוד יחריף

18 ביולי 2021

אם גם אתם שייכים לסוג הזה של התל אביבים שמסתובבים בעיר ומספרים לכל מי שרק רוצה לשמוע שזו הפכה להיות עיר לעשירים בלבד, בוודאי ישמח אתכם לשמוע שעכשיו תוכלו לומר "אמרנו לכם" ולהרגיש צודקים מתמיד – וזה הרי מה שחשוב. דו"ח חדש של חברת הפיננסים הבינלאומית דלויט, שבדק את יוקר המחייה למגורים בכל ערי אירופה, מצא שאנחנו חיים בעיר השנייה הכי יקרה באירופה כולה – וזה עוד בלי להיות באירופה כלל! – כשרק פריז הנפלאה מקדימה אותנו.

פחחחח, איפה זה ואיפה הנוף של פלורנטין. (צילום: שאטרסטוק)
פחחחח, איפה זה ואיפה הנוף של פלורנטין. (צילום: שאטרסטוק)

הדו"ח בוחן את מחירי הדיור באירופה ומציב את תל אביב במקום השני זו השנה השנייה ברציפות, עם מחיר ממוצע העומד על 10,322 יורו למ"ר, לעומת 7,916 יורו למ"ר בלונדון, למשל, או 6,200 יורו למ"ר בברלין. לעומת זאת, בשוק השכירות ממוקמת תל אביב רק במקום ה-15 באירופה, אות וסימן לכך שההשקעה אינה משתלמת במיוחד.

"דה מרקר" מדווח כי משמעות הנתונים היא שישראלי צריך 9.2 שנים של משכורת ממוצעת מלאה כדי לרכוש דירה סטנדרטית בגודל 70 מ"ר. מחירי הדירות בתל אביב גבוים בממוצע פי 2.5 משאר חלקי המדינה, אז תעשו את החשבון לבד כי ברגע שהתוצאה עוברת את ה-20 שנה התשובה המדויקת מפסיקה להיות רלוונטית.

נו, לא דומה קצת למדרחוב הטקטי בנחלת בנימין? הסוהו בלונדון (צילום: סנדור שמוטקו\שאטרסטוק)
נו, לא דומה קצת למדרחוב הטקטי בנחלת בנימין? הסוהו בלונדון (צילום: סנדור שמוטקו\שאטרסטוק)

החדשות הרעות במיוחד הן שאין שום סימן שמשהו מכל זה עומד להשתנות: הניסיונות להיאבק במחירי הדיור המאמירים בתל אביב נותרים סמליים בלבד והפרויקטים העירוניים לדיור בר השגה אינם משמעותיים מבחינה מספרית (ב-2019 קפצו כמעט 7,000 צעירים על כמה עשרות דירות בפרויקט גינדי TLV). כך או כך, שבוע אחרי שחגגו כאן עשור למחאה החברתית ולאוהליה, נדמה שהמשבר הדיור בעיר רק הולך ומחריף. בהצלחה לכולנו.