שעת שיא: תערוכת שעונים מהפנטת על האמנות השימושית

תערוכת השעונים "זמנים מודרניים" של האמן והמעצב איתי נוי מספקת סיבה טובה לצאת מהעיר ולהעביר את הזמן במוזיאון האסלאם בירושלים

כל הזמן שבעולם. תערוכת "זמנים מודרניים". צילום: אלכס קורצנקו
כל הזמן שבעולם. תערוכת "זמנים מודרניים". צילום: אלכס קורצנקו
7 בדצמבר 2016

מידת הרלוונטיות של שעון היד כפריט שימושי פחתה במידה ניכרת בעשור האחרון, ועם עליית הסמארטפוניזציה הפכה השאלה המנג'סת "מה השעה?" למיותרת למדי. עם זאת, העיסוק בהיבטיו השונים של הזמן נותר על זמני. בימים אלה זוכה מושג הזמן להתייחסות חדשה וניצב במרכז התערוכה "זמנים מודרניים" המוצגת במוזיאון האסלאם בירושלים. בצד אוסף השעונים הנדיר והמרהיב המוצג דרך קבע במוזיאון (אוספו של השען הצרפתי המיתולוגי אברהם לואי ברגה), מציג אמן השעונים הבינלאומי איתי נוי (44) 20 שעונים הלקוחים מ־11 סדרות שעיצב ב־16 השנים האחרונות.

נוי, הפועל בימים כתיקונם ביפו, מתייחס לשעונים כאל אמנות שימושית, מה שבא לידי ביטוי בעצם שילובם של אלמנטים אסתטיים, מכניים ורעיוניים בפריט אחד תוך חקירה מעמיקה של האופן שבו חווה האדם המודרני את אותו מושג זמני וחמקמק.

יצירותיו של נוי מוצגות בחלל אפלולי ואסקפיסטי, ההולם היטב את עיצוביו ואת האופן שבו הם מתמודדים עם השאלות והסוגיות שטומן בחובו הזמן. בסדרת השעונים Part Time, למשל, מציג נוי מגוון שעונים המורכבים למעשה משני שעונים נפרדים המבטאים את החלוקה המסורתית של היממה ליום וללילה; לעומת זאת, בעבודה Open Mind מוצג שעון מעוטר בגולגולות ובגלגלי שיניים שהמכניזם שלהם משמש משל לפעילות המוח; ואילו השעון שזכה לשםSelective Time  קורא תיגר בקריאת השעה ומחייב התבוננות מעמיקה ומאומצת נוכח המבנה המפוצל שלו המורכב משני חצאי עיגול משלימים.

בשאר העבודות מתייחס נוי אל אספקטים נוספים, למשל אל מחוגי הזמן כאלמנטים דקורטיביים נזילים או למושג הזמן עצמו כפי שהוא נחווה במקומות שונים בעולם בו זמנית. בצד זאת, ניתן למצוא בתערוכה שתי עבודות וידיאו ארט: האחת עונה לשם "1,144 דקות ביממה" ומתארת את תהליך התיקון של שעונים מעוררים שהתקלקלו, ואילו השנייה, "זמן סטנדרטי" שנוצרה על ידי האמן הגרמני מארק פורמאנק, היא למעשה מיצג מוסרט בן 24 שעות שעוסק במרדף הסיזיפי והבלתי פוסק אחר הזמן. פורמאנק תיעד את תהליך בנייתו של שעון דיגיטלי עצום, ו־72 הפועלים שגויסו למשימה נאלצים לעדכן את השעה הנקובה מדי דקה באמצעות החלפה ידנית של הספרות.

"זמנים מודרניים", המוזיאון לאמנות האסלאם, הפלמ"ח 2 ירושלים, עד 28.1

שעות נוספות: 4 שעוני יד יפים במיוחד

  1. קייט ספיד, 1,280 ש"ח
    קייט ספיד, 1,280 ש"ח

פצצת אנרגיה צהובה בעיצובה של אייקון הלייף סטייל קייט ספייד, ותזכורת חיננית למה שכל הסבתות יודעות כבר שנים – כל שעה ביממה היא זמן טוב לאכילת בננה.
קייט ספייד, 1,280 ש"ח, להשיג ברשת פדני

Skagen,1,299 ש"ח
Skagen,1,299 ש"ח

אביזר אלגנטי ומאופק הקרוי על שם כפר קטן בדנמרק השוכן לחופו של הים הצפוני? קנינו.
Skagen ביבוא ICon, 1,299 ש"ח, להשיג ברשתות השעונים המובחרות

מייקל קורס. 1,950 ש"ח
מייקל קורס. 1,950 ש"ח

מה השעה בטוקיו? כמה מעלות בלוס אנג'לס? ומה העניינים בפריז? על כל אלה ועוד משיב ביעילות ובסטייל מייקל קורס.
מייקל קורס, 1,950 ש"ח, להשיג באתר idgu.co.il

קסיו, 52 אירו
קסיו, 52 אירו

 

אופנות באות והולכות, דגמים של אייפון מתחלפים מדי שני וחמישי ורק קאסיו נשאר תמיד נכון, קלאסי ועל זמני (בעיקר כשהוא מגיע בצבע כסוף).
קאסיו, 52 יורו, urbanoutfitters.com/uk