טיים אאוט timeout

לא רק מוחמד עלי: האמריקאים שלא ידעתם שהם מוסלמים

| מאת: מערכת Time Out

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/02/sizes/GettyImages-3147359_H_wo_680_382.jpg
מוחמד עלי (צילום: Carlo Allegri/Getty Images)

תחת ממשל טראמפ הפכה ארה"ב למדינה הרבה פחות ידידותית למוסלמים. אך מה שדונלד טראמפ לא מודע לו, או מעדיף להתעלם ממנו, זה שהתרבות האמריקאית חבה חוב גדול לאיסלאם. אמריקאים מוסלמים מהווים חוליה חשובה בשרשרת התרבותית של העשורים האחרונים – בספורט, במוזיקה, בקולנוע ובתחומים נוספים. הנה כמה אמריקאים שלא בטוח שידעתם שמשתייכים לדת האיסלאם.

שאקיל אוניל

שאקיל אוניל וברק אובמה (צילום: Drew Angerer/Getty Images)

רק אחד בתמונה הזו מוסלמי. שאקיל אוניל וחבר (צילום: Drew Angerer/Getty Images)

שאק, שתהילת ה-NBA לא הספיקה לו והתעקש לנסות את כוחו גם בראפ ובקולנוע (וחבל שכך), גם הוא התאסלם. הוא לא נוהג לדבר על אמונותיו בפומבי, אבל ב-2010 הוא הודיע שהוא מתכוון לקחת חלק בחג' – העלייה לרגל למכה.

דייב שאפל

דייב שאפל. צילום: Chad Buchanan/Getty Images

מוסלמי. דייב שאפל (צילום: Chad Buchanan/Getty Images)

לא הרבה יודעים, כי הוא לא מרבה לדבר על זה, אבל השחקן והקומיקאי דייב שאפל המיר את דתו לאיסלאם ב-1998. בראיון למגזין "טיים" ב-2005 הוא אמר שהוא "בדרך כלל לא מדבר על הדת שלי בפומבי כי אני לא רוצה שאנשים יקשרו אותי ואת החסרונות שלי לדבר היפהפה הזה. ואני מאמין שזה יפהפה אם לומדים את זה כמו שצריך".

מוס דף

מוס דף. צילום: Frazer Harrison/Getty Images

גם מוסלמי. מוס דף (צילום: Frazer Harrison/Getty Images)

מוס דף למד לראשונה על האיסלאם בגיל 13 דרך אביו, שהיה חבר בארגון החברתי האמריקאי "אומת האיסלאם", אך רק בגיל 19 הצטרף באופן רשמי לאיסלאם, ומאז הדת היא חלק משמעותי בחייו: "אי אפשר לעבור את החיים בלי להקדיש את עצמך למשהו", הוא סיפר לימים. "אתה מקדיש את עצמך לעבודה שלך או לתשוקות שלך, אבל הדרך הטובה ביותר לחיות היא לנסות ולהיות מחויב לתפילה, לאללה".

עלי שאהיד מוחמד ו-Q Tip

A Tribe Called Quest. צילום: Earl Gibson III/Getty Images

מלא מוסלמים. A Tribe Called Quest (צילום: Earl Gibson III/Getty Images)

בקרב המוזיקאים האמריקאים בולטים חברי הרכב ההיפ-הופ המצליח A Tribe Called Quest. ב-1996 הקים עלי שאהיד מוחמד את הקולקטיב The Ummah (מונח שמתייחס לאומת האיסלאם, כלומר הקהילה המוסלמית ברחבי העולם) שהפיק אלבומים ללהקת האם שלו, לוויטני יוסטון, ג'נט ג'קסון ועוד.

בראיון ל"גארדיאן" הבריטי ב-2008, על רקע בחירתו של אובמה לנשיאות והתקוות שהוא יביא איתו שינוי ביחסי ארה"ב והקהילה המוסלמית, אמר Q-Tip: "אני חושב שצריך לתת לכל אחד להאמין במה שהוא רוצה להאמין, כל עוד הוא לא פוגע בחברו. זה לא משנה מה אתה". על המרת דתו ב-1996 סיפר: "קראתי את הקוראן וזה משך אותי. בזמנו הייתי אגנוסטי וזה ממש נשף לתוכי רוחניות".

אייס קיוב

אייס קיוב. צילום: Frazer Harrison/Getty Images

ניחשתם נכון. מוסלמי. אייס קיוב (צילום: Frazer Harrison/Getty Images)

הראפר אייס קיוב המיר את דתו לאיסלאם בשנות התשעים, תור הזהב של הדת בקרב סצינת הראפ האמריקאית. נדמה שהגישה שלו לדת משוחררת יותר ולא מחויבת למצוות. בראיון שהעניק בשנת 2000 ל"גארדיאן" הוא סיפר: "אני רואה בעצמי מוסלמי טבעי, כי זה רק אני ואלוהים. ללכת למסגד, כל הטקס והמסורת, זה פשוט לא בשבילי. אז אני לא עושה את זה".

באסטה ריימס

באסטה ריימס. צילום: Neilson Barnard/Getty Images

הולך בדרכו של מוחמד. באסטה ריימס (צילום: Neilson Barnard/Getty Images)

גם הראפר באסטה ריימס הולך בדרכו של הנביא מוחמד. בריאיון ב-2007 להוליווד TV אמר ריימס שעבורו, "הדבר הגבוה ביותר הוא אללה. אני חי את חיי לפי האיסלאם. בסופו של יום, אני חושב שזה מה שנותן לי בסיס באופן שבו לרוב האנשים צריך להיות בסיס".

יוסף לטיף

אחד המוזיקאים שהכי מזוהים עם הרוחניות האיסלאמית בארה"ב הוא יוסף לטיף, שנפטר ב-2013. לטיף, מלחין ג'ז ומולטי-אינסטרומנטליסט, היה דמות דומיננטית בקהילה האחמדית בארה"ב, וכבר בשנות החמישים הוא פרץ את הדרך למה שהיום נקרא "מוזיקת עולם", אך אצלו היה מדובר בבשורה מרעננת וחדשה, שהשפעתה ניכרת עד היום.

מהרשלה עלי

מהרשלה עלי. צילום: Alberto E. Rodriguez/Getty Images

לא תאמינו מה הדת שלו. מהרשלה עלי (צילום: Alberto E. Rodriguez/Getty Images)

עלי, שמועמד השנה לאוסקר בקטגוריית שחקן המשנה על הופעתו בסרט "אור ירח", אמנם נולד נוצרי, אבל המיר את דתו לאיסלאם אחרי ביקור במסגד במהלך לימודיו. על הביקור הזה אמר לימים ש"הייתה לי שם תגובה חזקה מאוד, התפילה מהדהדת לך בכל הגוף, וממש בכיתי. שבוע אחר כך התעוררתי ואמרתי 'אני חייב ללכת שוב למסגד'. בקיצור, באותו יום התאסלמתי".

כרים עבדול ג'באר

כרים עבדול ג'באר (צילום: Jason Kempin/Getty Images)

2:18 מ' של אהבה לאל אחד. כרים עבדול ג'באר (צילום: Jason Kempin/Getty Images)

פרדיננד לואיס אלסינדור הבן, או בקיצור לו אלסינדור, נחשב לאחד משלושת הסנטרים הגדולים ביותר בכל הזמנים, יחד עם ווילט צ'מברליין וביל ראסל. ב-1968 בזמן שהותו באוניברסיטת UCLA המיר את דתו מנצרות קתולית לאיסלאם סוני, וב-1971 החליף את שמו רשמית לכרים עבדול ג'באר.

מוחמד עלי

מוחמד עלי (צילום: Harry Benson/Express/Hulton Archive/Getty Images)

ברור, נו. מוחמד עלי (צילום: Getty Images)

המתאגרף האגדי ש"מרחף כמו פרפר ועוקץ כמו דבורה" החל להתקרב לאיסלאם בגיל 17, כשהוא עוד נקרא קסיוס קליי. ב-1961 החל להשתתף בפגישות של "אומת האיסלאם" וב-1962 פגש את מלקולם אקס שהשפיע עליו מאוד. קליי התקבל ל"אומת האיסלאם" ב-1964 ושינה אז את שמו למוחמד עלי, מה שהצית מהומה בארה"ב. עלי התנער משמו הקודם באומרו ש"קסיוס קליי הוא שם של עבד", והחזיק בעמדות שאז, כמו גם היום, לא ממש התקבלו באמריקה השמרנית והלבנה: "אני היא אמריקה. אני הוא החלק שלא תזהו. אבל תתרגלו – שחור, בטוח בעצמו, שחצן. השם שלי, לא שלכם. הדת שלי, לא שלכם. המטרות שלי. תתרגלו".

עלי, שבשנותיו האחרונות הצטרף לזרם הסופי הרוחני של האיסלאם, אמר אחרי מתקפות הטרור של 9/11 ש"האיסלאם היא דת של שלום ולא מעודדת טרור או רצח", והביע צער על כך שהאיסלאם נראה בעיני העולם דרך "פנאטים גזענים שמכנים את עצמם מוסלמים".

עזיז אנסרי

עזיז אנסרי (צילום: Joe Scarnici/Getty Images for Variety)

עזיז אנסרי (צילום: Joe Scarnici/Getty Images for Variety)

הקומיקאי עזיז אנסרי נולד להורים מוסלמים, אבל הפך לאתאיסט בבגרותו. אולם, את הרגישות שלו לגזענות הוא כמובן לא איבד. לפני שנתיים, לאחר שהמיליארדר רופרט מרדוק צייץ בטוויטר ש"צריך לראות בכל המוסלמים אחראים לסרטן הג'יהאדיסטי" צייץ בתגובה אנסרי שצריך לראות במרדוק אחראי לכל הפדופיליה בעולם מכיוון שהוא קתולי, וביקש ממנו עצות לחיסול ארגוני טרור עבור הוריו בני ה-60.

ג'נט ג'קסון

ג'נט ג'קסון ובעלה וויסאם אל-מאנא (צילום: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)

ג'נט ג'קסון ובעלה וויסאם אל-מאנא (צילום: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)

הזמרת ילדה את בנה הבכור לפני כחודש, בגיל 50. אבי התינוק ובעלה הוא איש העסקים וויסאם אל-מאנא הקטארי, מה שהצית גל ספקולציות לגבי הדת שלה, בין היתר בשל לבוש שחור כולל כיסוי ראש שבו נראתה – ספקולציות שג'קסון לא אישרה ולא הכחישה.

מייק טייסון

מייק טייסון (צילום: Lintao Zhang/Getty Images)

אוכל אוזניים ומוסלמי. מייק טייסון (צילום: Lintao Zhang/Getty Images)

אלוף העולם הבלתי מעורער במשקל כבד מייק טייסון התאסלם במהלך 3 השנים שבהן היה כלוא בעוון אונס של מיס רוד איילנד ב-1992. בניגוד לשאר הנזכרים ברשימה, לא ניכר שההתאסלמות עשתה לו טוב. כזכור, במהלך קרב מול איוונדר הוליפילד ב-1997 הוריד טייסון את אוזנו לאחר שנשך אותה. טייסון גם תמך בדונלד טראמפ לנשיאות, ובכך היה במיעוט רציני – גם שחור, גם מוסלמי וגם תומך טראמפ. נקווה שזה מסתדר לו.

לינדסי לוהן

לינדסי לוהן (צילום: Chance Yeh/Getty Images)

מוסלמית? לינדסי לוהן (צילום: Chance Yeh/Getty Images)

אין ספק שלוהן היא האחרונה שהיינו מצפים שתהיה ברשימה הזו. השחקנית ההוליוודית מחליפה דעות ושערוריות כמו גרביים, ולכן לא ברור אם ההודעה שהיא השאירה בחשבון האינטגרם שלה בינואר – "Alaikum salam", אחרי שמחקה את כל התמונות שלה בחשבון – אומרת משהו.

המהלך הזה הגיע אחרי חופשה של לוהן בדובאי וביקור שקיימה במחנה פליטים סורי בטורקיה. בנוסף, בראיון בטלוויזיה הטורקית בשנה שעברה סיפרה השחקנית שהיא קיבלה ספר קוראן במתנה ושזה עזר לה למצוא "משמעות רוחנית". ההודעה שהשאירה באינסטגרם שלה קיבלה תמיכה רחבה בקרב מעריציה המוסלמים, אך אמא שלה טענה שלינדסי בדך הכל לוקחת הפסקה ממדיה חברתית. כך או כך, אולי זו החלטה נכונה.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0