טיים אאוט timeout

היסודות שמרכיבים את "שובר שורות"

חמישה יסודות שהופכים את שובר שורות לסדרה שאנחנו כל כך אוהבים

 • *

  סרטי ברוני סמים מקסיקנים

  במובנים רבים אפשר לראות את "שובר שורות" כאדפטציה אמריקאית לסרטי ברוני הסמים המקסיקניים, אחד הז'אנרים הקולנועיים המצליחים בעולם. הסרטים האלה, שלידם "פני צלקת" נראה כמו "יומני הנסיכה", מבוססים על סיפורים של ברוני סמים אמיתיים, לעתים כשהם עוד בין החיים. הברונים מואדרים ומוצגים בהם כגיבורים שפועלים נגד משטר מושחת ומסואב ותומכים באוכלוסיות המוחלשות. במהלך הזה של יוצר הסדרה וינס גיליגן יש – מלבד תעלול סגנוני ממזרי – גם אמירה פוליטית על יחסי הכוחות בין שתי המדינות השכנות והיפוך של כיוון ההשפעות. גם השירים מתוך פסי הקול של סרטי ברוני הסמים – אמצעי מבע נוסף שזוכה להומאז' מבריק ב"שובר שורות" – הופכים ללהיטי ענק במקסיקו ויכולים לרומם קריירה של מוזיקאי, או לחלופין, אם מושא השיר לא אוהב את רוחו, לקבור אותו. אל הייזנברג לשלטון.

 • *

  שנאה לסקיילר ווייט

  לא נעים, אבל וינס גיליגן כנראה לא ממש אוהב נשים. החל ממארי המחופפת ועד לגורלה הטראגי של ג'יין המתוקה – אף אישה לא יוצאת טוב אצלו. מוקד השנאה העיקרי, שלאורך העונות הפכה לבלתי נסבלת באופן גורף, היא כמובן סקיילר. במקום להודות לוולטר על הקרבתו, אשתו הנודניקית מנדנדת לו, מתנהגת כמו פולנייה פסיבית־אגרסיבית טובה ובסוף עוד מעזה לבגוד בו. א גרויסע מציאה.

 • *

  צילום

  לא הרבה סדרות הצליחו להפוך את סצנות הפתיחה שלהם לכה אפיות ורבות משמעות כמו אלה של "שובר שורות". מרבית ההצלחה היא הודות לצילום המשובח בסדרה, שלא מפחד לפנות לאקסטרים קלוז־אפים, לשוטים עקומים ולשימוש בפילטרים, שמעלים את הסדרה כמה רמות. כשאתה לא מבין מה קורה ונמצא על סף פניקה עוד לפני שאות הפתיחה הגיע, אתה יודע שקורה פה משהו טוב באמת.

 • *

  קפיטליזם

  אף יצירה אמריקאית גדולה לא תהיה שלמה בלי המנוע העיקרי של החברה האמריקאית – כסף, ובכמויות. "שובר שורות" מציגה לצופה מציאות מופרטת ויקרה מאין כמוה, שבעקבותיה אדם נאלץ לפנות לפשיעה כדי להישאר בחיים. אם חשבתם אחרת, מתברר שגם לחלות בסרטן זה עסק יקר בטירוף. אל תהיו מופתעים כשתמצאו אותנו עירומים באיזה סופר בשכונת התקווה.

 • *

  יחסי אב ובן

  וולטר וג'סי, שהתחילו בתור מורה ותלמיד, פיתחו את מערכת היחסים המרגשת שלהם לכדי קשר שמזכיר יותר אב ובן משני סוחרי סמים. כמו כל משפחה טובה, גם וולט וג'סי נשארים יחד בגלל שותפות גורל טרגית ובעיקר כי כבר אין להם ממש הרבה ברירה. בזמן שהם נאלצים לסמוך אחד על השני בעולם אכזרי ונטול אמון, אנחנו זוכים לצפות באחת ממערכות היחסים המותחות שנצפו על מסך הטלוויזיה. 

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0