טיים אאוט timeout

הסדרה החדשה של לינה דנהאם היא כמו "בנות", רק ממש גרועה

| מאת: שי סגל

על אף קווי הדימיון, "קמפינג" רחוקה מלהיות "בנות" גרסת גיל 40 פלוס. עם דמויות בלתי נסבלות ואף לא שמץ של הומור, לינה דנהאם עשתה את הדבר היחיד שבו מעולם לא הואשמה

מתוך "קמפינג"

"קמפינג" היא סדרה גרועה מאוד. היא כל כך גרועה שרק על מגרעותיה אפשר לכתוב 3,000 מילים. יכול להיות שפעל כאן העיקרון הפיטרי: לינה דנהאם עשתה הכל נכון ואפילו הצדיקה בזמנים שונים את ההצהרה העצמית "קולו של דור", עד ש"בנות" הסתיימה והיא בחרה בפרויקט פחות אישי אבל לא רחוק מקודמו – רימייק לקומדיה בריטית בשם "קמפינג" – ושם כשלה. בסדרה, אותה כתבה יחד עם שותפתה מ"בנות", ג'ני קונר, הכל מוכר מדי: יש בה מרכז כאוטי כמו זה שהיה ב"בנות", פועלות בה דמויות מהמעמד הבוהמייני כמו אלה שהיו ב"בנות", רובצת בה אי נוחות חברתית כמו זו שהייתה ב"בנות" ונדמה שכל הסדרה נושאת את המטען הגנטי של האנה הורבאת'.

השוני המהותי הוא שבניגוד למסרים המתריסים של "בנות", שפגעו אנושות בדיקטטורות בנות מאות שנים שקבעו מהו מודל היופי הנשי והתעכבו על האינטלקט העירוני החדש והצעיר – "קמפינג" מנסה לעשות דברים דומים אבל חופרת לעצמה את הבור הכי עמוק ביער, וזה רק כי אין משהו טוב יותר לעשות בשממה שאוחזת בה. "בנות" הייתה של ברוקלין – המקום בו דנהאם יצרה כל חייה, בזמן ש"קמפינג" מתרחשת בטבע העממי, והעיר – על כל משקלה – כאילו הובהלה לשם מתוך מצוקה הולכת ומתגברת של היוצרת. הרעיון היה לזרוע מעין כאוס עירוני של בני ארבעים פלוס בין עצים וסביב מדורה, אלא שהתוצאה היא קיום סתמי של דמויות במשקל נוצה.

מתוך "קמפינג"

עוד כתבות מעניינות:
שנה לפרק ההוא של "בנות": האם הטלוויזיה שלנו השתנתה?
לינה דנהאם עברה כריתת רחם – ומספרת על ההחלטה הקשה
למה בוטלה אחת הקומדיות המרעננות על המסך?

הדמיון הכי משמעותי ל"בנות", שאולי עליו אפשר להתעכב בלי ליפול לתרדמת ארוכה, הוא בדמות הראשית שאמורה לעורר אמפתיה לצד סלידה עמוקה – בדיוק כמו שעשתה האנה בזמנה. ג'ניפר גארנר, שמגלמת את קת'רין סידל-באוארס – היפוכנדרית ליברלית בסווטשירט שמשליטה סדר צבאי על חבריה ומשפחתה – הייתה אמורה לעמוד בקריטריונים היבשים, אבל היא כל כך מלאכותית ומייסרת לצפייה שקשה לסיים אפילו את ארבעת הפרקים הראשונים שניתנו לעיתונאים. הדמויות האחרות, חסרות נפח וחן, מתרוצצות סביב גארנר כמו קלישאות מיניאטוריות של סדרות בינג' קומיות מהשנים האחרונות – וזה יותר מעיק משזה נשמע.

גם אווירת המאניה וההתפרצות הקומית שלכאורה עומדת לקרות בכל רגע מזכירה את "בנות", אבל לא באמת מתממשת. יש דמות אחת מבין כמה שיישכחו מהר מאוד, שקווי האופי שלה ברורים יותר ואפילו יש בה קמצוץ של הומור – ג'נדיס (ג'ולייט לואיס), היפית מתערטלת שמצטרפת למחנאות בלי הזמנה ומטלטלת את עולמה הקונסטרוקטיבי של קת'רין. גם היא, מה לעשות, לא באמת מצילה את "קמפינג" מהשעמום הפטאלי.

דנהאם ספגה לא מעט ביקורת בעבר על היהירות, על העירום ועל העולם המצומצם והבושוויקי של "בנות", אבל אף פעם לא נחשדה או הואשמה ברשלנות. "קמפינג", סדרה שבסך הכל עברה אדפטציה על מנת להתאים למידות הגדולות של אמריקה, היא יותר מהכל רשלנית: למעט העובדה שדנהאם הוסיפה לדמות הראשית פרטים ביוגרפיים (כמו כריתת רחם ונרקיסיזם כרוני) שאמורים לקרב אותה ליוצרת, אין בה שום אמירה – חתרנית או לא; היא מינימלית עד כדי זעומה; אי אפשר למצוא בה בדיחה אחת טובה; והעשור החמישי מעוצב כמו מחקר קליני בהפרעות שינה – לא קורה בו כלום ועדיף לוותר עליו.

"קמפינג" לא חורצת את גורלה של דנהאם אבל היא ללא ספק מבשרת רעות. דווקא היוצרת המרעננת ביותר בשנים האחרונות, אקטיביסטית של תרבות הפופ, פמיניסטית רדיקלית, אחת הנשים הוורבליות והחרוצות של הוליווד, ששיחררה המונים מהמבט החלול והמגונה על נשיות – בוחרת ברימייק לא מאוד מורכב ומגישה בסופו של דבר קליפה ריקה. זאת הייתה יכולה להיות הזדמנות טובה עבור דנהאם להגדיל את הטווח שבו היא פועלת, לעמוד בעוד הצהרות – הפעם על גילאי השלושים למשל, ולהשתכלל כתסריטאית. אבל הבחירה ב"קמפינג" עושה בדיוק את ההיפך ועוברת קצת יותר כפרויקט שנעשה מתוך תאוות קרדיט ולא מתוך חשק גדול ליצור ולשנות את פני הטלוויזיה והשיח.

"בנות" החזיקה שש עונות בזכות רגעים מופלאים של טלוויזיה בוחנת ומיקרוסקופית, ובסופו של דבר גם הגיעה לקליימקס (עונה 6 פרק 3) שפרץ את המדיום ועורר דיונים מסוג נדיר. ל"קמפינג" אין שום יכולת לגרד אפילו את ההומור הקז'ואלי של "בנות", בגלל שדנהאם פורשת עליו אך ורק חסות פורמלית אבל לא רגשית – ונחסכת ממנו הדינמיות והאמפתיה למאבקים ריאליסטיים. זה מה שהופך את "קמפינג" לטריפ רע ותקוע, והקול שהיה לדור נדם – לפחות בינתיים.

← "קמפינג", ימי שני (החל מ-15.10), yes OH ב-23:00, ב-HOT VOD ובסלקום טיוי (בשידור שבועי סמוך לשידור בארה"ב); ימי שלישי (החל מ-16.10) ב-HOT HBO ב-22:00

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, "מה רואים היום?"

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0