טיים אאוט timeout

הסופר אהרן אפלפלד מת בגיל 85

| מאת: מערכת Time Out

אפלפלד היה אחד הסופרים החשובים והמוערכים בארץ, וזכה בפרס ישראל לספרות יפה. מ-1962 פרסם 43 ספרים, שעסקו בחוויותיו כנער בשואה ובאירועים שקדמו למלחמה

אהרן אפלפלד (צילום: עדו פרץ)

הסופר וחתן פרס ישראל לספרות, אהרן אפלפלד, מת לפנות בוקר. אפלפלד, בן 85, היה אחד הסופרים החשובים בישראל. משנת 1962 הוא פרסם 43 ספרים, ובין היתר קיבל את אות לגיון הכבוד, תארי דוקטור לשם כבוד, פרס מדיסיס לסופר זר, פרס ישראל לספרות יפה ועוד.

אפלפלד נולד בז'אדובה, היכן שהיום נמצאת אוקראינה. כשהיה בן 8 גורש עם אביו לגטו ומשם הועברו למחנה עבודה בטרנסניסטריה. אמו נרצחה זמן קצר לפני כן. הוא הופרד מאביו, ולאחר שנתיים של נדודים התלווה לחיילי הצבא האדום – איתם הגיע לבולגריה, משם ליוגוסלביה ואז לאיטליה. ב-1946 עלה לישראל במסגרת עליית הנוער.

אפלפלד למד בבתי ספר חקלאיים, התגייס לצה"ל ולאחר מכן החל בלימודי עברית וספרות יידיש באוניברסיטה העברית בירושלים – שם השלים תואר ראשון ושני. הוא החל ליצור עוד כנער, וב-1962 הוציא את ספרו הראשון – קובץ הסיפורים "עשן". יצירותיו של אפלפלד מתארות את חוויותיו כנער בשואה וכניצול שואה בשנותיה הראשונות של ישראל, וחלקן מתארות את ההתרחשויות שקדמו למלחמה.

בין יצירותיו הרבות ניתן למנות את "כפור על הארץ", "קאטרינה", "באדנהיים עיר נופש" ו"כאישון עין". ב-1999 כתב אפלפלד ספר אוטוביוגרפי בשם "סיפור חיים", המגולל את זכרונותיו מילדותו בשנות ה-30 ועד שנות ה-80. ספרו האחרון התפרסם בשנה שעברה בשם "תימהון".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0