טיים אאוט timeout

"המורה" מאת מיכל בן-נפתלי זכה בפרס ספיר

| מאת: נדב נוימן

בן-נפתלי גברה על הספרים "תיקון אחר חצות" של יניב איצקוביץ' ו"ספר הגברים" של ננו שבתאי שהיו הפייבוריטים לזכייה בפרס של מפעל הפיס

מיכל בן-נפתלי. צילום: שוקה כהן

הספר "המורה" מאת מיכל בן-נפתלי הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2016. אתמול (א') הכריזו השופטים על הזכייה המפתיעה, ובן-נפתלי תקבל פרס כספי של 150 אלף ש"ח וספרה יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירתה.

הבחירה ב"המורה" מפתיעה, שכן ההערכות בסצינה הספרותית היו שהזוכה יהיה אחד משני הספרים "תיקון אחר חצות" של יניב איצקוביץ' או "ספר הגברים" של ננו שבתאי.

המורה מאת מיכל בן-נפתלי

"את אלזה וייס, גיבורת הרומן 'המורה', קשה לאהוב וקשה להכיר. מיכל בן-נפתלי עושה מעשה יצירה עדין ומאופק, החושף, בעדינות, בשקט ובפשטות, את עברה של אלזה, מניצולי הרכבת של קסטנר. וייס היא פליטה, מהגרת מהונגריה החיה בתל אביב ומקיימת אורח חיים סגפני", כך נימק חבר השופטים את הבחירה בספר.

"המספרת מתבוננת ממרחק שלושים שנה במורתה המרוחקת ומפענחת את סוד קיומה. ביד מאומנת, בפעולה מדויקת וחדת הבחנה, ביכולת הפשטה ודמיון, מאפשרת בן-נפתלי לשרטט חוויות שהלשון מתקשה לתפוס. היא בוראת את סיפורה של המורה והיא עושה זאת בזהירות, באיפוק, תוך שהיא שואלת מה הוא המרחק הנכון לכתיבה על הזולת.

"בן-נפתלי מטפלת ביראת כבוד בגברת וייס, המורה, ניצולה נטולת גבורה, אשר העבר עבורה הוא כאדים מרעילים ההופכים את כל חייה להישרדות-גרידא, בבדידות נוראה. כך מאפשר הרומן לאהוב גם את מי שסירב להיות נאהב. מיכל בן-נפתלי כתבה סיפור בעל משמעות אתית, בקול חד פעמי וצלול, צנוע אך אמיץ, אשר מאפשר מבט חדש על עצם אפשרותה של זהות לאחר אובדן".

מלבד בן-נפתלי הוכרז גם הזוכה בפרס ספר הביכורים, והוא "האצבעות על הגבעה" מאת איתן דרור-פריאר.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 53d3ab1e9d120e